Bolšunov vedl ruský triumf na klasické padesátce SP v Oslu

9. 3. 2019 12:54
Ruští běžci na lyžích v čele s Alexandrem Bolšunovem ovládli závod Světového poháru na 50 kilometrů klasickou technikou v Oslu. V prestižní soutěži na Holmenkollenu obsadili první čtyři místa. Dvaadvacetiletý Bolšunov navíc sesadil z čela průběžného pořadí SP Nora Johannese Hösflota Klaeba, který dnes dojel až na 38. místě.
Alexander Bolšunov, Martin Johnsrud Sundby a Alexej Poltoranin na MS 2019
Alexander Bolšunov, Martin Johnsrud Sundby a Alexej Poltoranin na MS 2019 | Foto: Reuters

Stříbrný muž z volné padesátky na nedávném mistrovství světa v Seefeldu Bolšunov v závěrečném sprintu porazil krajany Maxima Vylegžanina, Andreje Larkova a Ilju Semikova. V předstihu si zajistil malý křišťálový glóbus za distanční závody, který získal ve 22 letech jako nejmladší lyžař v historii.

Šestatřicetiletý Vylegžanin se druhým místem v norské metropoli rozloučil s kariérou. "Začal jsem tu na Holmenkollenu sedmým místem v roce 2007. Od té doby jsem tady už byl čtvrtý, třetí a druhý, což je můj nejlepší zdejší výsledek," uvedl ruský veterán.

Pátý dojel s odstupem 4,6 sekundy Kanaďan Alex Harvey, nejlepší z domácích Norů byl na šestém místě Martin Johnsrud Sundby.

Závod SP v běhu na lyžích v Oslu:

Muži - 50 km klasicky:

1. Bolšunov 2:23:49,8, 2. Vylegžanin -1,0, 3. Larkov -1,6, 4. Semikov (všichni Rus.) -2,0, 5. Harvey (Kan.) -4,6, 6. Sundby -7,7, 7. Krüger -11,2, 8. Gunnulfsen -16,0, 9. Röthe (všichni Nor.) -20,5, 10. Červotkin (Rus.) -24,7.

Průběžné pořadí SP (po 25 z 32 závodů): 1. Bolšunov 1230, 2. Klaebo (Nor.) 1181, 3. Röthe 804, 4. Krüger 709, 5. Tönseth (Nor.) 670, 6. Usťugov (Rus.) 633, …114. M. Novák 14, 127. Pechoušek (oba ČR) 6.