Biatlonistka Davidová vydělala na prémiích přes dva miliony korun

27. 3. 2023 11:56
Z českých lyžařů, snowboardistů a biatlonistů si v této sezoně vydělala na prémiích nejvíce biatlonistka Markéta Davidová. Za individuální výsledky ve Světovém poháru a na mistrovství světa získala 95.200 eur, tedy asi 2,2 milionu korun.
Markéta Davidová získala i v uplynulé sezoně nejen medaile, ale i atraktivní finanční bonusy | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Mezinárodní biatlonová federace (IBU) před sezonou zvýšila objem finančních prostředků rozdělovaných na závodech.

Na prémie dosáhlo 30 místo 20 biatlonistů a na sedmém až dvacátém místě se odměny zvýšily.

Davidová, která byla dvakrát v sezoně SP na stupních vítězů, si v seriálu vydělala 73.400 eur (asi 1,7 milionu korun).

Další půlmilion korun od IBU jí přinesly výkony na světovém šampionátu v Oberhofu, kde byla jejím nejlepším výsledkem pátá příčka v závodě s hromadným startem.

Nejlepší český biatlonista Michal Krčmář, jenž obsadil 13. příčku v celkovém hodnocení SP, si za sezonu přišel v závodech jednotlivců na 64.800 eur, což je asi 1,5 milionu korun.

Aktuální biatlonový král Johannes Thingnes Bö z Norska vydělal 349.750 eur (8,3 milionu korun).

Královnou zimní sezony na sněhu ovšem byla vítězka Světového poháru ve sjezdovém lyžování Mikaela Shiffrinová. Americká hvězda si před zdaněním jen na odměnách přišla na 964.200 švýcarských franků (asi 23,1 milionu korun).

Čeští závodníci pod hlavičkou Mezinárodní lyžařské federace FIS, která zveřejňuje finanční žebříčky, si na prémiích tolik nevydělali.

Trojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká kvůli vleklé léčbě zlomené klíční kosti vynechala prakticky celou sezonu. Na lyžích nezávodila a na snowboardu absolvovala jen dva starty.

Druhá a první příčka v posledních dvou podnicích Světového poháru jí vynesly 18.837 švýcarských franků (asi 452.000 korun).

Lépe na tom byla snowboardcrossařka Eva Adamczyková, jež po vážném zranění z prosince 2021 znovu naskočila do závodů a blýskla se triumfem na mistrovství světa. Na prémiích získala 25.574 švýcarských franků (asi 613.000 korun).

V alpském lyžování byla při absenci Ledecké nejúspěšnější českou reprezentantkou slalomářka Martina Dubovská, jejímž maximem byla sedmá příčka z finále SP v Andoře Celkem získala prize money 14.550 švýcarských franků (asi 350.000 korun).

O něco lépe na tom byl nejlepší český běžec na lyžích Michal Novák. Tomu životní sezona zajistila nejen devátou příčku ve Světovém poháru, ale také prémie 16.100 švýcarských franků (386.000 korun).

Odměny za výsledky nejsou jediným příjmem reprezentantů. Berou platy v rezortech (Dukla, Olymp a Victoria), které se společně se svazy podílejí na přípravě a zajištění mezinárodních závodů.

Mají rovněž finance od sponzorů a další příjmy jim plynou z bonusů ve smlouvách od výrobců vybavení.