Běžkyně Johaugová vyhrála na MS i desítku, Razýmová byla 37.

26. 2. 2019 16:09
Norská běžkyně na lyžích Therese Johaugová získala na mistrovství světa v klasickém lyžování v Seefeldu druhé zlato.
Therese Johaugová slaví vítězství v závodě na 10 km klasicky na MS v Seefeld u 2019 | Foto: Reuters

Po jasném triumfu ve skiatlonu ale musela v dnešní klasické desítce o titul bojovat. Devatenáctiletou Švédku Fridu Karlssonovou nakonec porazila o 12,2 vteřiny, bronz získala Norka Ingvild Östbergová. Nejlepší česká reprezentantka Kateřina Razýmová skončila na 37. místě s odstupem dvou a tři čtvrtě minuty.

Třicetiletá Johaugová, která se před sezonou vrátila po dopingovém trestu, potvrzuje na šampionátu v Rakousku roli favoritky. V této zimě vyhrála všechny individuální závody, v kterých startovala. Svoji sbírku rozšířila o šestý individuální titul mistryně světa a celkově devátý. "Bylo to náročné. Bojovala jsem sama se sebou. Říkala jsem si, nevzdávej to, a jsem opravdu šťastná, že jsem to dokázala," řekla Johaugová.

Norka byla nejrychlejší na všech mezičasech, ale na dálku ji ohrožovala letošní dvojnásobná juniorská mistryně světa Karlssonová. Johaugová měla před Švédkou na mezičasu na 6,2 km náskok 7,7 vteřiny, ale o pět set metrů dál už vedla jen o 4,8 vteřiny. Ve zbytku trati ale dokázala přidat a potvrdila roli favoritky.

Karlssonová před letošním šampionátem startovala jen jednou ve Světovém poháru a na desítce v Cogne doběhla sedmá. V Seefeldu naznačila formu pátým místem ve skiatlonu, přesto je její stříbrná medaile překvapením šampionátu.

Druhá ze skiatlonu Östbergová dojela tentokrát třetí a bronz před Finkou Kristou Pärmäkoskiovou uhájila o 1,4 vteřiny.

Z dalších Češek dojela Sandra Schützová na 45. místě, Petra Hynčicová byla o tři pozice horší a šedesátá Kateřina Janatová ztratila na vítězku čtyři a půl minuty. "Ani jedna z holek nepodala svůj ideální výkon, byl to opravdu špatný závod," uvedl trenér reprezentace žen Jan Franc na svazovém webu.

Razýmovou 37. místo zklamalo. "Závod mi neseděl již od začátku. Poté co mě předjela Němka Laura Gimmlerová, mi to na psychice moc nepřidalo. Jak rychle kolem mě profrčela, bylo těžké skousnout," popisovala. "Do toho mě navíc z vedra pálilo v krku, což bylo pěkně nepříjemné," dodala Razýmová.