Deset operací stačilo. Snad budu schopna normálního života, doufá končící Zemanová

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
19. 4. 2018 6:18
Pětadvacetiletá Andrea Zemanová, dcera vynikajícího sjezdaře ze sedmdesátých let, musí kvůli dlouhodobým problémům s koleny ukončit svoji závodní kariéru. Zpočátku svého sportovního života se věnovala sjezdovému lyžování a od roku 2013 na sebe několikrát upozornila jako výborná skikrosařka. "Ještě začátkem roku jsem doufala, že se do vrcholového sportu vrátím, ale tělo řeklo dost, což samozřejmě respektuji,“ uvedla v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Andrea Zemanová
Andrea Zemanová | Foto: Milan Kammermayer

Kdy vaše problémy s koleny začaly?

Už před osmi lety jsem se mohla "pochlubit" plastikou obou kolen, ale velké bolesti se začaly projevovat předloni na podzim, kdy mi lékaři začali čistit zničenou chrupavku. Moc to ale nepomáhalo, bolesti jsem cítila, i když jsem ležela. K očekávanému zlepšení nedocházelo. Tvořily se tam záněty, jak čéška drhla o stehenní kost.

Jak dlouho jste se s těmito bolestmi trápila?

Loni v únoru jsem absolvovala svůj poslední závod a pak už následovaly tři operace, které však nepomáhaly.

Svitla vůbec někdy naděje na radikální zlepšení?

Říká se, že naděje umírá poslední. Svitla mně po zákroku, kdy po nařezání postranního vazu čéška zapadla do jamky. Cítila jsem velkou úlevu, jen mě mrzelo, že k této operaci mělo údajně dojít hned zpočátku, kdy jsem běhala po doktorech a léčila se injekcemi.

Kolik operací máte za sebou?

Je jich přes deset, včetně artroskopie a zkřížených vazů, a jen za poslední rok pět. Před léty jsem musela léčit například zlomená žebra, zlobily mě plotýnky a řada jiných věcí. Avšak problémy s koleny byly pro mě především psychicky nejnáročnější.

S účastí na olympiádě jste se samozřejmě musela rozloučit, ale nechyběla po zlepšení vašeho zdravotního stavu šance na návrat do skikrosařského světa?

Do poslední chvíle jsem doufala, že se vrátím. V letošní zimě jsem to proto několikrát zkoušela na lyžích, ale zjistila jsem, že s vrcholovým sportem se musím rozloučit. Především pak s mým skikrosem s velkou zátěží hlavně na kolena.

Jak se cítíte na lyžích?

Paradoxně líp než při chůzi. Samozřejmě při volné jízdě, bez nějakých skoků a náročných sjezdů. Jedno koleno však stále pobolívá i v klidu. Proto si moc přeji, abych zase netrpěla a byla schopna normálního života.

Když se ohlédnete za svojí sportovní kariérou, tak na co budete vždy vzpomínat?

Je toho hodně. Krásné zážitky tišily mé stále se opakující bolesti. Vždyť v Soči jsem prožila atmosféru olympijských her, zúčastnila se mistrovství světa, osmkrát jsem se v závodech Světového poháru vešla do elitní desítky a jednou byla dokonce druhá. Byly to krásné bitvy v drsném skikrosařském sportu.

A kudy povede vaše další životní cesta?

To bych také ráda věděla. Je to všechno příliš čerstvé, potřebuji čas na rozmyšlení. Zatím jen uvažuji, že bych možná mohla předávat zkušenosti malým dětem. Nebo třeba zvolím nějakou úplně jinou cestu. Není to snadné rozhodování.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Hlavní líčení v brněnské korupční kauze Stoka bude pokračovat až příští rok

Krajský soud v Brně bude v hlavním líčení sledovaného případu obžaloby z korupce na radnici Brno-střed, takzvané kauze Stoka, pokračovat v roce 2021. Listopadové i prosincové termíny soud odvolal. Vyplývá to z justiční databáze.

V kauze je obžalováno 11 lidí a dvě firmy včetně někdejšího politika za hnutí ANO Jiřího Švachuly. Právě ten byl podle státního zastupitelství hlavou skupiny, která ovlivnila desítky zakázek správy nemovitostí městské části Brno-střed a 27 zakázek v městské části Brno-střed, kdy výše úplatků podle státního zástupce dosáhla až 47 milionů korun. Švachula vinu popřel.

Hlavní líčení začalo 21. září, pokračovalo další dva jednací dny, následující dva jednací dny byly 6. a 7. října. Soud během těchto pěti dní vyslechl obžalované. Na listopad a prosinec bylo původně nařízeno ještě dalších zhruba 15 jednacích dní, soud je ale všechny postupně odvolal. První nezrušený termín je nyní vypsán na 5. ledna, jde o třídenní blok, poslední termín je zatím 18. března.

Zdroj: ČTK
Další zprávy