Švancer má další juniorský titul, Strnadová vládla snowboardcrossu

Sport ČTK Sport, ČTK
Aktualizováno 23. 3. 2021 10:50
Šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer získal na juniorském mistrovství světa v Krasnojarsku druhé zlato. Po slopestylu ovládl i Big Air. Třetí zlatou medaili pro českou výpravu na Sibiři následně vybojovala Sára Strnadová ve snowboardcrossu.
Matěj Švancer
Matěj Švancer | Foto: Pepé Kalenský/Czech Ski and Snowboard

Před dvěma lety skončil Švancer v Big Airu těsně pod stupni vítězů, tentokrát vystoupil rovnou na ten nejvyšší. Tři dny před 17. narozeninami ovládl finále s náskokem téměř sedmi bodů před Rakušanem Danielem Bacherem.

Matěj Švancer a Štěpán Hudeček na MSJ 2021
Matěj Švancer a Štěpán Hudeček na MSJ 2021 | Foto: Pepé Kalenský/Czech Ski and Snowboard

Nejlepší skok předvedl v závěrečném třetím kole a známka 98,50 byla jasně nejvyšší v soutěži. V součtu s hodnocením za první skok vynesla Švancerovi další titul. Další český reprezentant Štěpán Hudeček obsadil páté místo a výrazně vylepšil čtrnáctou příčku ze slopestylu.

"V závěru to dneska byly docela nervy. Daniel skočil skvěle a věděl jsem, že do toho musím dát v posledním kole maximum, abych ho přeskočil. Vůbec poprvé v závodě jsem skočil switch quad 1800. Jsem rád, že se to povedlo, a celkově jsem si ten závod naplno užil," uvedl Švancer v tiskové zprávě lyžařského svazu. "Útočit tady na stupně vítězů v obou závodech byl můj cíl. Nakonec mám dvě zlaté medaile, takže to dopadlo vůbec nejlépe, jak mohlo. Jsem nadšený a maximálně spokojený," prohlásil.

Švancer, který s rodinou dlouhodobě žije v Rakousku, má za sebou další úspěšnou akci po loňském vítězství na zimních olympijských hrách mládeže. Na juniorském MS akrobatických lyžařů se postaral svými triumfy o historický úspěch. Dosavadním českým maximem byly bronzy skikrosaře Petra Takače z roku 2006 a boulařky Terezy Vaculíkové o pět let později.

Hudeček byl po prvním kole sedmý, ale nakonec si polepšil na páté místo. "Chtěl jsem zajet takové triky, abych byl v první desítce. To se mi podařilo. Měl jsem v plánu udělat ještě double cork 1620, ale na ten nakonec nedošlo kvůli předchozímu skoku, který se mi úplně nepovedl. S pátým místem jsem spokojený," řekl Hudeček.

Soutěž lyžařům opět ztěžoval vítr. "Nebylo v tom vůbec jednoduché předvést ty nejlepší skoky, ale kluci to zvládli. Celé mistrovství hodnotím maximálně pozitivně," uvedl reprezentační trenér Josef Kalenský. "Štěpán si vynahradil ne úplně povedený slopestyle, páté místo je pro něj skvělé. A Matěj prostě jenom dokázal, že už ve svých šestnácti letech patří k absolutní špičce. Dneska vyhrál trikem switch quad 1800, který před ním na světě ještě nikdo neskočil. To, co tady během celého mistrovství předváděl, bylo naprosto neuvěřitelné," řekl Kalenský.

Sára Strnadová na MS juniorů 2021
Sára Strnadová na MS juniorů 2021 | Foto: Czech SBX Team

Osmnáctiletá Strnadová podobně jako Švancer ovládla už kvalifikaci a ve vyřazovacích jízdách byla suverénní. Vyhrála všechny čtyři - ve finále zvítězila před Francouzkou Margaux Herpinovou a Rakušankou Annou-Marií Gallerovou. "Jsem neuvěřitelně nadšená, pořád si připadám jako ve snu. Byl to krásný závod při krásném počasí, trať byla nádherná a seděla mi. Od kvalifikace až do velkého finále jsem vyhrála každou jízdu, až tomu nemůžu uvěřit," radovala se novopečená šampionka. Navázala na svůj vzor Evu Samkovou, která získala juniorské tituly v letech 2010, 2011 a 2013.

Rodačka z Vysočiny Strnadová je produktem dětských kempů, které pořádá reprezentační tým v čele se Samkovou. "Právě tam se s námi potkala a zamilovala si snowboard. Její dnešní medaile ukazuje, že systém od kempů přes přípravu funguje, že český snowboardcross má budoucnost," uvedl reprezentační kouč Marek Jelínek.

 

Právě se děje

před 22 minutami

V Praze bude sídlit středoevropský projekt na výzkum dezinformací

V Praze bude sídlit středoevropský projekt, který se zaměřuje na výzkum dezinformací. Vybrala ho Evropská komise a bude jedním z osmi stejně orientovaných středisek v Evropské unii, sdělila mluvčí Českého vysokého učení technického (ČVUT) Andrea Vondráková. Odborníci z ČVUT a Univerzity Karlovy podle ní program povedou.

Středisko bude součástí evropského projektu, který bojuje s dezinformacemi. Regionální centra mají hledat způsoby odhalování a šíření dezinformací, jejich vliv na populaci a vytvářet metodiku i pro veřejné instituce. Chtějí k tomu spojit společensko-vědní a technický výzkum. Cílem je například zjišťování zkreslených informací pomocí umělé inteligence či posilování digitální a mediální gramotnosti.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

USA vyšlou na Blízký východ diplomata, má utišit spory Izraele a Palestiny

Spojené státy vyšlou na Blízký východ vysoce postaveného diplomata ve snaze utišit eskalující násilí mezi Izraelem a Palestinci. Podle médií to dnes oznámil ministr zahraničí USA Antony Blinken, který zároveň označil za "trýznivé" záběry, jež v posledních dnech přichází z regionu. Americký ministr obrany Lloyd Austin dnes podle vyjádření Pentagonu hovořil se svým izraelským protějškem a potvrdil mu, že USA Izrael nadále jednoznačně podporují.

"Obrázky, které k nám přes noc dorazily, jsou trýznivé. A ztráta jediného civilního života je tragédií. Požádal jsem zástupce náměstka ministra zahraničí Hadyho Amra, aby ihned odjel do regionu a setkal se s Izraelci a Palestinci (…) a jménem mým a prezidenta Joea Bidena na ně naléhal, aby zmírnili násilnosti," řekl Blinken.

Zdroj: ČTK
Další zprávy