Adamczyková je zpět. Česká hvězda v tréninku nadchla, Světový pohár pojede

Sport ČTK Sport, ČTK
1. 12. 2022 14:51
Snowboardcrossařka Eva Adamczyková se rok po zlomenině obou nohou chystá na návrat do elitního seriálu. V pátek nastoupí do kvalifikace úvodního závodu sezony Světového poháru, který bude hostit francouzské středisko Les Deux Alpes.
Eva Adamczyková
Eva Adamczyková | Foto: ČOV

Adamczykové prospělo odložení závodu na francouzském ledovci, kde měla sezona odstartovat už koncem října. Nakonec se pojede až nyní, kdy má trojnásobná vítězka Světového poháru za sebou první stupně vítězů po zranění. Minulý týden skončila třetí v závodě nižší kategorie FIS na Pitztalu.

O startu ve Francii se rozhodla po dnešním tréninku. "Jsem spokojená sama se sebou a ráda bych zítra jela kvalifikaci," uvedla Adamczyková.

"Jezdilo se mi dobře. Hned první jízdu jsem prakticky celou projela, i když jsem spadla na posledním skůčku. Pak další dvě jízdy byly super, takže se cítím dobře. Není důvod nejet," doplnila.

Trenéra Jelínka výkonem nadchla. "Kdyby mi někdo před dvěma třemi měsíci řekl, že pojede plný trénink a bude vypadat dobře, tak bych na to nevsadil ani zlámanou grešli," přiznal kouč.

"Můj tip byl, že pokud se dostane do toho závodního kolotoče, tak to bude až ke konci sezony, jestli vůbec. Velmi příjemně mě překvapila. Rozhodli jsme se, že zkusí kvalifikaci, a pak se rozmyslíme, jak to bude dál," dodal Jelínek.

V Les Deux Alpes se Světový pohár uskuteční poprvé. Tamní trať před dnešním tréninkem naživo viděli jen trenéři při inspekci. Po připomínkách testovacích jezdců a jejich trenérů organizátoři některé pasáže upravovali.

Adamczykové se dráha líbila. "Ještě je tam potřeba něco doladit. Některé klopenky tam nevycházejí. Uvidíme, jestli to změní, ale doufejme, že jo. Start je docela výzva pro holky. Mně zatím docela vychází, ale dost holek to tady má problém doskočit a dává jim to občas velké rány," líčila.

Pád ve startovní sekci měla týmová kolegyně Adamczykové Vendula Hopjáková, která si při další tréninkové jízdě stěžovala na bolest kotníků.

Vedle ženského dua má jistotu kvalifikace i Radek Houser. Další dvě volná místa pro muže obsadí někdo z trojice Jan Kubičík, Matouš Koudelka, Kryštof Choura. Rozhodne se po analýze dnešních tréninkových jízd.

Český snowboardcrossový tým v létě netrénoval na jižní polokouli a kvůli nedostatku sněhu na evropských ledovcích měl výrazně kratší přípravu na prkně než obvykle.

"Dvakrát jsme byli na Stelviu i Pitztalu a jednou na Hintertuxu. Ve finále nám ty tréninky vyšly, akorát se bohužel začalo extrémně pozdě. Kvůli nedostatku sněhu jsme začali o měsíc později než normálně a do toho jsme neměli léto, které víceméně všichni ostatní strávili na jižní polokouli, protože francouzský ledovec a ty švýcarské byly roztáté," litoval Jelínek.

Špatné sněhové podmínky si vynutily i další změny v kalendáři SP. Závod v Montafonu, kde se loni Adamczyková při týmové soutěži zranila, rakouští organizátoři odložili o jedenáct dní na 19. až 20. prosince. Těsně před tím se pojede v italské Cervinii.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

ČOV nepodporuje účast Rusů a Bělorusů na olympijských hrách 2024 v Paříži

Český olympijský výbor (ČOV) nepodporuje účast Rusů a Bělorusů na hrách 2024 v Paříži. Je pro zachování platných sankcí, které by sportovce z těchto zemí o olympiádu připravily.

Zdůraznil to na svém webu v dalším vyjádření k aktuální snaze Mezinárodního olympijského výboru (MOV), který hledá cesty, jak by se někteří jednotlivci z těchto zemí mohli jako neutrální olympijských soutěží zúčastnit. I kdyby se tak stalo, ČOV o bojkotu neuvažuje a rozhodnutí o účasti na hrách chce nechat na jednotlivých sportovcích.

Úvahy MOV vyvolaly ostré reakce z okupované Ukrajiny i dalších zemí, které hovoří o možném bojkotu, pokud by sportovci z Ruska a Běloruska v Paříži startovali. Ani ČOV není těmto plánům nakloněn.

"Český olympijský výbor i nadále podporuje sankce vůči Rusku a Bělorusku, které Mezinárodní olympijský výbor přijal v loňském roce a jež jsou stále platné. Nevidíme důvod je měnit. Ruští a běloruští sportovci na olympijských hrách startovat nemohou," uvedl.

Bojkot ČOV odmítá. Olympijská charta ho zavazuje zajistit účast českých sportovců pod pěti kruhy a navíc nechce opakovat neblahou zkušenost z roku 1984, kdy tehdejší komunističtí politici rozhodli o tom, že se českoslovenští sportovci nezúčastní OH 1984 v Los Angeles.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Čína přiznala, že balón nad Latinskou Amerikou je rovněž její

Čína přiznala, že balón, který byl pozorován nad Latinskou Amerikou a Karibikem, je její - stejně jako balón sestřelený v sobotu Spojenými státy. Peking dodal, že se do oblasti dostal nedopatřením a jeho využití je civilní, informovala britská stanice BBC. Létající objekt podobný balónu objevila ve svém vzdušném prostoru v pátek Kolumbie.

Kolumbie uvedla, že objekt nepovažuje za hrozbu pro národní bezpečnost a že jej sledovala do doby, než opustil její vzdušný prostor. Balón, který se vznášel nad Latinskou Amerikou, se podle mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning odchýlil od své původní trasy. Důvodem podle ní byla jeho "omezená řiditelnost" a povětrnostní podmínky.

"Čína je zodpovědná země a vždy přísně dodržovala mezinárodní právo a informovala všechny zúčastněné strany a řádně s nimi jednala, aniž by představovala hrozbu pro jakoukoli zemi," dodala mluvčí.

Podle Washingtonu byl balón, který se vznášel minulý týden nad USA, vybavený špionážní technikou. USA v sobotu přistoupily k jeho sestřelení nad Atlantským oceánem.

Čína obvinění ze špionáže popírá a o obou balónech tvrdí, že se jednalo o civilní objekty používané k účelům meteorologického výzkumu. Incident vedl k diplomatické roztržce mezi Spojenými státy a Čínou a americký ministr zahraničí Antony Blinken kvůli němu odložil plánovanou návštěvu Pekingu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy