Ženy v Česku drtí muže. Na trůn míří po Báře královna Zuzana

Zuzana Hejnová by měla ovládnout anketu suverénně. Nikdo jiný totiž letos tolik nezářil, jako ona.
Roman Kreuziger, pátý muž celkového pořadí Tour de France, což je nejlepší výsledek českého cyklisty v historii v závodech "velké trojky". Navíc v dubnu vyhrál jarní klasiku Amstel Gold Race. I kvůli tomu by měl být mezi nejlepší trojicí ankety.
Mezi nejlepší trojicí by měl být i Vítězslav Veselý, další mistr světa, tentokrát v hodu oštěpem, který stejně jako Hejnová triumfoval v Diamantové lize.
Mezi nejlepší pěticí by neměla chybět komet letošního roku Gabriela Soukalová, která v minulé sezoně zcela ovládla finále Světového poháru, v nové sezoně zase vévodí průběžnému pořadí SP.
V elitní pětici by neměl chybět ani Jaromír Jágr, finalista posledního ročníku Stanley Cupu a živoucí legenda českého hokeje. Daří se mu i v novém angažmá v New Jersey, kde je nejproduktivnějším hráčem.
Foto: CPA Eduard Erben
Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
18. 12. 2013 12:00
Už osm let nevyhrál anketu Sportovec roku žádný muž. Od triumfu Jaromíra Jágra v roce 2005 se na trůnu vystřídaly Kateřina Neumannová, Martina Sáblíková, Barbora Špotáková a Petra Kvitová.

Praha - Už osm let nevyhrál anketu Sportovec roku žádný muž. Od triumfu Jaromíra Jágra v roce 2005 se na trůnu vystřídaly Kateřina Neumannová (2006), Martina Sáblíková (2007, 09 a 10), Barbora Špotáková (2008 a 12), Petra Kvitová (2011) a ani tentokrát nejspíš ženská nadvláda neskončí.

Jednoznačnou favoritkou letošního ročníku, jehož výsledky budou známy dnes večer, je Zuzana Hejnová. Letos pobrala na trati 400 metrů překážek téměř všechny triumfy, které byly k mání. Suverénně vyhrála mistrovství světa v Moskvě, stejně tak i Diamantovou ligu. V nehalové části sezony navíc opanovala všech (!) 13 závodů – i proto byla zvolena nejlepší atletkou Evropy.

V Moskvě Hejnová zaběhla nejrychlejší čas sezony (52,83), díky kterému se přiblížila deset let starému světovému rekordu Rusky Julije Pečonkinové na pouhou půlvteřinu. Nikdo tak blízko ještě nebyl.

"Už mi postupně dochází, čeho jsem dosáhla. Ale stejně si myslím, že to ocením až později. Teď to neberu jako něco výjimečného, jen vím, že bude hrozně těžké něco podobného zopakovat," prohlásila bronzová medailistka z Her v Londýně.

Napodobí Hejnová Kratochvílovou?

Pokud rodačka z Liberce na středečním slavnostním večeru skutečně Sportovce roku 2013 ovládne, dá si tak nejlepší dárek ke čtvrtečním sedmadvacátým narozeninám.

Překážkářka Hejnová se drží hesla, že se nemá říkat hop, dokud nepřeskočíte. Ze své trati to ostatně dobře zná. Mluví proto o tom, že je napjatá, jak Sportovec roku dopadne.

V Česku má konkurenci v populárnějších sportech, než je lehká atletika. Letošek – jako lichý rok - byl tradičně chudý na obrovské události. Chyběla olympiáda, chyběl velký fotbalový turnaj, hokejisté titul nepřivezli.

Atleti naopak měli světový šampionát. Skutečnou konkurencí pro Hejnovou je tak jen Berdych, obhájce Davisova poháru. Ten však spíš uspěje se Štěpánkem v soutěži týmů.

V anketě o Sportovce roku vyhrála dosud jedna jediná atletka – běžkyně. Legendární Jarmila Kratochvílová opanovala tuto soutěž v letech 1981 a 1983. Tedy v době, kdy Hejnová ještě nebyla na světě. Ale na vyhlášení už jednou byla – jako juniorka.

Vyhlášení anket místo tréninků

Ženská série vítězství posledních let v prestižní anketě je vlastně výjimečná záležitost. Pohled hlouběji do historie ukazuje, že osmý ženský triumf v řadě v podání Zuzany Hejnové by pouze zmírnil náskok mužů. V anketě vládli nepřetržitě od roku 1970 do roku 1980 a poté od roku 1985 až do triumfu Neumannové v roce 2006.

Hejnová se na dnešní vyhlášení přesunula z předsezonního soustředění v jihoafrickém Potchefstroomu. Jak uvedla, na pozornost médií a povinnosti spojené s účastí v anketě se poprvé v kariéře těšila.

"Už z evropské ceny mám opravdu obrovskou radost. Povede se to jen pár vyvoleným a já si nikdy nemyslela, že bych to mohla také dokázat. Abych ale řekla pravdu, nemám moc času si tyto akce vychutnávat. Podzim je i obdobím nabírání tréninkových objemů, takže kvůli některým vyhlášením jsem musela přijet ze soustředění a pak se zase hned vrátit. Trénink se nesmí ošidit," přiznala Hejnová.

"Letos poprvé jsem se na soustředění opravdu těšila, což jiné roky nebývalo. Teď hlavně z toho důvodu, že tu mám opravdu klid a věnuji se jen tréninku, jídlu a odpočinku. I když je to náročné, je to pro mě obrovský, hlavně psychický relax," doplnila.

"Potřebovala jsem nový impuls"

Po nezdaru na loňském mistrovství Evropy v Helsinkách, kde jako největší favoritka skončila až čtvrtá, už nad ní mnozí experti lámali hůl.

Hejnová se však rozhodla hned po srpnových Hrách v Londýně k radikální změně. Odešla ze skupiny Rychlých holek trenérky Martiny Blažkové a připojila se k čistě mužské skupině Dalibora Kupky, někdejšího kouče Romana Šebrleho.

"S holkami jsem trénovala zhruba sedm let. Prožila jsem spoustu pěkných i méně příjemných chvilek. Když nás tam bylo pět nebo šest, optimální počet. Postupem času – když se skupina rozrůstala – už to taková pohoda a klid nebyly. Cítila jsem, že už takhle nechci pokračovat. Potřebovala jsem nový impulz a změnit zajetý stereotyp. Chtěla jsem se z tréninku znovu radovat a nemít ho jako povinnost. Také jsem už nechtěla být tahounem skupiny. Proto ta změna," popsala Hejnová.

Tím, že s ní běhají muži, prý ušetří spoustu sil. Snaží se jim stačit, to ji motivuje. „Jsou to neuvěřitelní dříči. Konkrétně třeba Pája Maslák je úplný nezmar,“ všimla si Hejnová. Vyhovuje ji také přístup nového kouče. „Jeho trénink je jednoduchý, ale správně postavený," chválí si.

"Motivuje mě, když se o mně mluví"

Po triumfu v Moskvě Hejnová přiznala, že ji sice těší, jak ji všichni chválí, zároveň ji ale mrzí, že se atletikou nemůže finančně zabezpečit třeba jako tenisté nebo hokejisté.

"Atletika je ve srovnání s některými jinými sporty velká dřina, zdaleka však není tolik ohodnocena. V některých odvětvích je peněz nepřiměřeně moc. Beru to ale, jak to je. Vydělám si víc, než kdybych chodila normálně do práce, a atletikou se navíc bavím."

Hejnová se příští rok chce se pokusit poprvé získat medaili na mistrovství Evropy a obhájit prvenství v Diamantové lize. Bude to těžké. Letošní Hejnové rok byl něco speciálního, co se už nemusí zopakovat.

"Určitě mě motivuje, když o mně teď soupeřky mluví. A taky mi to dodává síly do další práce. Každá soupeřka bude tvrdě trénovat, aby mě porazila, ale to já taky."

Až skončí, chce pracovat s dětmi. Říká, že by to mohlo být něco mezi školkou a sportovním klubem. Místo, kde by mohly vyrůst následnice královny Zuzany I.

Nejlepší desítka ankety jednotlivců:

Zuzana Hejnová

Jaromír Jágr

Martina Sáblíková

Gabriela Soukalová

Vavřinec Hradilek

Ondřej Synek

Vítězslav Veselý

Tomáš Berdych

Petr Čech

Roman Kreuziger

Družstva:

Tenisté ČR

Fotbalisté Viktorie Plzeň

Smíšená biatlonová štafeta ČR

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady dnes vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy