Zemřel Samaranch, muž, který spojil olympiádu a peníze

Sport Sport
21. 4. 2010 17:24
Bývalého předsedu MOV, který obdivoval spartakiády, zradilo srdce

Barcelona - Na jednotce intenzivní péče barcelonské nemocnice Quirón zemřel bývalý prezident Mezinárodního olympijského výboru Juan Antonio Samaranch. Jednoho z nejvlivnějších lidí světa sportu minulých letech zradilo srdce.

Devětaosmdesátiletý Samaranch byl tři dny napojen na přístroje. Přestože přežil prvních 48 hodin po nečekaném kolapsu, což lékaři označovali jako dobré znamení, dnes skonal.

Přivedl na olympiády peníze

Bývalý šéf MOV se měl ještě podrobit dalším testům, ale jeho stav se podle mluvčího kliniky v posledních hodinách natolik zhoršil, že už to nebylo možné.

Samaranch, muž napoleonského vzrůstu, je označován za nejvýznamnější osobnost olympijského hnutí od dob zakladatele moderních olympiád barona Pierra de Coubertina. 

V čele výboru stál přes dvacet let (1980 - 2001) a především s ním je spojována podoba olympiád, jak ji známe dnes.

Poslední olympiáda, kterou zažil: Vancouver 2010 (v grafice)

Samaranch svou sportovní diplomacií udělal z letních i zimních her jadnoznačně nejsledovanější události daného roku, ale přitom k nim přivábil mocné sponzory, jejichž zájmům se olympiády často přizpůsobují.

"Budu si ho pamatovat jako člověka, který přinesl světu moderní olympijské hry a dokázal je zpopularizovat," uvedl v tiskové zprávě někdejší oštěpař a olympijská legenda Jan Železný, člen komise sportovců MOV. "Naposledy jsem s ním mluvil ve Vancouveru a byl jsem potěšen, že měl přesné informace o mé trenérské práci."

Dobrý vztah se Samaranchem měl i předseda českého olympijského výboru Milan Jirásek. "Vždycky v rozhovorech litoval, že už se nekoná taková akce, jako byly spartakiády," usmál se při vzpomínce na Samaranche Jirásek.

Nečekaný kolaps

Šéf interního oddělení nemocnice Rafael Esteban už v úterý na tiskové konferenci avizoval, že vzhledem k věku pacienta a jeho chronickým problémům nemůže být příliš velkým optimistou.

Navzdory tomu, že byl bývalý prezident MOV v minulých letech několikrát hospitalizován, jeho nynější zdravotní problémy přišly nečekaně. "Byl v dobrém stavu. Tak dobrém, že měl tento týden letět do Lausanne. Do neděle byl úplně zdravý," řekl Esteban. V den kolapsu Samaranch dokonce ráno cvičil.

"Byl to člověk, který stvořil olympijské hry moderní éry," prohlásil současný šéf MOV Rogge.

Bývalý španělský diplomat zůstal v olympijském hnutí aktivní i poté, co v roce 2001 ve funkci skončil jako druhý nejdéle sloužící prezident MOV v historii. Podílel se například na neúspěšných kandidaturách Madridu na pořádání olympijských her 2012 a 2016.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 41 minutami

Havlíček: Vláda chce přispět na zvýšené ceny energií 800 000 domácností

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

Krátkodobý plán na pomoc domácnostem potenciálně ohroženým energetickou chudobou bude podle Havlíčka hotový do několika týdnů. V říjnu by ho mohla schválit vláda, v listopadu by již stát mohl doručovat peníze lidem. Na počátku října se však v Česku uskuteční volby do Poslanecké sněmovny, po kterých se může složení kabinetu změnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy