Zemřel legendární Vlasov. Vzorem byl i pro Schwarzeneggera

Sport ČTK Sport, ČTK
13. 2. 2021 21:02
V 85 letech zemřel legendární ruský vzpěrač Jurij Vlasov. V těžké váze vybojoval pro Sovětský svaz zlatou medaili na olympijských hrách v roce 1960 v Římě, o čtyři roky později v Tokiu skončil druhý.

Čtyřikrát triumfoval na mistrovství světa a šest titulů získal na evropském šampionátu. Během kariéry také vytvořil 31 světových rekordů.

"Zemřel dnes ráno. Jurijův přínos světovému sportu a samozřejmě vzpírání byl ohromný," uvedl předseda ruské vzpěračské federace Maxim Agapitov.

"Ztělesňoval nejen sport, ale byl zářným příkladem i jako spisovatel a politik. Jeho příspěvek sovětskému sportu a vzpírání byl neocenitelný," dodal.

Na vrcholu kariéry patřil Vlasov mezi světové sportovní celebrity. V SSSR vyšla na počest jeho triumfu v Římě poštovní známka. Za svůj vzor označoval brýlatého vzpěrače někdejší kulturista a později slavný herec Arnold Schwarzengger, který se s Vlasovem poprvé setkal ve 14 letech na MS ve Vídni a poté ještě několikrát.

Po konci vzpěračské kariéry, za kterou posbíral řadu významných sovětských vyznamenání, se Vlasov věnoval žurnalistice a psaní knih. Vyšlo mu 15 románů a deset novel.

Od roku 1985 byl předsedou sovětské vzpěračské federace a zasloužil se také o rozvoj kulturistiky v SSSR. Koncem 80. let byl poslancem za komunistickou stranu, z které později vystoupil a přidal se k opozici. V roce 1996 neúspěšně kandidoval na prezidenta.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Biden vyslal neoficiální americkou delegaci na Tchaj-wan, Čína reagovala varováním

Americký prezident Joe Biden vyslal na Tchaj-wan neoficiální delegaci na důkaz podpory ostrovu, jež pevninská Čína považuje za svou vzbouřeneckou provincii. Tři bývalí vysoce postavení politici dorazí na Tchaj-wan ve středu. Čína už v reakci na návštěvu Spojené státy varovala, aby respektovaly princip jedné Číny a chovaly se podle něj k Tchaj-wanu, píše agentura Reuters.

Členy delegace jsou demokrat Chris Dodd, senátor za Connecticut v letech 1981 až 2011 a dva bývalí náměstci ministrů zahraničí James Steinberg z Obamovy éry a Richard Armitage z vlády republikánského prezidenta George W. Bushe, upřesňuje AP. Na Bidenovu žádost se setkají s nejvyššími představiteli Tchaj-wanu, píše CNN. Ve čtvrtek ráno se setkají s prezidentkou Cchaj Jing-wen, uvádí Reuters.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Velká Británie stáhne z Afghánistánu většinu ze svých 750 vojáků

Británie stáhne z Afghánistánu téměř všechny ze svých 750 vojáků, kteří v zemi působí, napsal v úterý list The Times. Britské rozhodnutí přichází krátce po oznámení Spojených států, že američtí vojáci Afghánistán definitivně opustí do 11. září 2021. Pro Brity by podle informací The Times bylo obtížné v zemi zůstávat po odchodu amerických spojenců, protože obě vojska sdílejí základny i infrastrukturu.

Británie vypracovala plán na předání vedení akademie v Kábulu, kde její jednotky pomáhají cvičit afghánské vojáky. Nově ji bude spravovat místní vláda. Britští vojáci působí převážně v Kábulu v ochranných misích, například jako doprovod význačných osobností. Vojáci se postupně přesouvají na protiteroristické mise do Afriky i jinde ve světě.

"Samozřejmě, že tato hrozná válka musí jednoho dne skončit, ale škrty a útěk od našich afghánských partnerů na ně musí působit jako zrada," uvedl generálmajor Charlie Herbert, který byl do roku 2018 poradcem NATO pro afghánskou policii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy