Zemřel legendární Vlasov. Vzorem byl i pro Schwarzeneggera

Sport ČTK Sport, ČTK
13. 2. 2021 21:02
V 85 letech zemřel legendární ruský vzpěrač Jurij Vlasov. V těžké váze vybojoval pro Sovětský svaz zlatou medaili na olympijských hrách v roce 1960 v Římě, o čtyři roky později v Tokiu skončil druhý.

Čtyřikrát triumfoval na mistrovství světa a šest titulů získal na evropském šampionátu. Během kariéry také vytvořil 31 světových rekordů.

"Zemřel dnes ráno. Jurijův přínos světovému sportu a samozřejmě vzpírání byl ohromný," uvedl předseda ruské vzpěračské federace Maxim Agapitov.

"Ztělesňoval nejen sport, ale byl zářným příkladem i jako spisovatel a politik. Jeho příspěvek sovětskému sportu a vzpírání byl neocenitelný," dodal.

Na vrcholu kariéry patřil Vlasov mezi světové sportovní celebrity. V SSSR vyšla na počest jeho triumfu v Římě poštovní známka. Za svůj vzor označoval brýlatého vzpěrače někdejší kulturista a později slavný herec Arnold Schwarzengger, který se s Vlasovem poprvé setkal ve 14 letech na MS ve Vídni a poté ještě několikrát.

Po konci vzpěračské kariéry, za kterou posbíral řadu významných sovětských vyznamenání, se Vlasov věnoval žurnalistice a psaní knih. Vyšlo mu 15 románů a deset novel.

Od roku 1985 byl předsedou sovětské vzpěračské federace a zasloužil se také o rozvoj kulturistiky v SSSR. Koncem 80. let byl poslancem za komunistickou stranu, z které později vystoupil a přidal se k opozici. V roce 1996 neúspěšně kandidoval na prezidenta.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Německá CDU/CSU vybírá kancléřského kandidáta, průlom se zatím nečeká

Vedení poslanecké frakce vládní konzervativní unie CDU/CSU bude v neděli jednat o společném kandidátovi na kancléře pro nadcházející zářijové parlamentní volby. Přítomni budou předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) a premiér Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a bavorský ministerský předseda a šéf Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Söder, mezi kterými se podle všeho výběr nástupce dosluhující kancléřky Angely Merkelové rozhodne. Konečný verdikt se v neděli ale nečeká.

Rozpravy se zúčastní i Merkelová, která po čtyřech kancléřských mandátech a 16 letech ve vedení Německa odchází z politiky. Jejím nástupcem by se rád stal Laschet, který se veřejně nijak netají svým zájmem unii CDU/CSU do voleb vést. Nikdo ale nepochybuje o tom, že kancléřské ambice má i Söder, který prozatím vystupuje zdrženlivě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy