Zemřel legendární baseballista Aaron, někdejší král homerunů. Od Bushe dostal medaili

ČTK ČTK
22. 1. 2021 19:39
Zemřel legendární americký baseballista Hank Aaron. Někdejšímu rekordmanovi zámořské soutěže MLB v počtu homerunů bylo 86 let. O jeho úmrtí informoval klub Atlanta Braves, jehož dres oblékal 21 sezon. Další dvě sezony byl hráčem Milwaukee Brewers.
Hank Aaron na premiéře filmu The Butler v New Yorku
Hank Aaron na premiéře filmu The Butler v New Yorku | Foto: Reuters

V dresu Atlanty překonal Aaron rekord slavného Babea Rutha, který byl považován za nepřekonatelný, když v dubnu 1974 odpálil 715. homerun. Do konce kariéry v roce 1976 vylepšil svou bilanci v počtu míčů odpálených za hrazení na 755. Jeho rekord vydržel 33 let, než ho vymazal kontroverzní Barry Bonds (762), jehož pověst pošramotil dopingový skandál.

Aaron si vysloužil 25 nominací do Utkání hvězd, což je dosud rekord. V roce 1957 pomohl Braves, kteří tehdy ještě sídlili v Milwaukee, vyhrát Světovou sérii a byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem bojů o titul.

V roce 1982 byl uveden do národní baseballové Síně slávy. George W. Bush mu v roce 2002 propůjčil Prezidentskou medaili svobody za filantropickou a humanitární činnost.

"Hank Aaron patří v podstatě na vrchol seznamu nejlepších hráčů všech dob. Jeho velkolepé hráčské úspěchy překonal pouze jeho lidský charakter a důstojnost," uvedl komisionář MLB Robert Manfred. "Hank byl symbolem toho nejlepšího z baseballu, byl skvělým vzorem pro fanoušky v USA i po celém světě. Jeho kariéra je důkazem toho, že člověk, který chodí do práce každý den s pokorou, se může zapsat do historie - a najít způsob, jak zářit jako nikdo jiný," prohlásil.

Před dvěma týdny se Aaron nechal veřejně očkovat proti covidu-19 společně se svou ženou, aby podpořili vakcinaci. "Jsem na sebe hrdý, že mohu takhle přispět. Je to maličkost, která může pomoct mrakům lidí v téhle zemi," řekl tehdy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Cisternová loď řízená českým kapitánem poškodila most v nizozemském Groningenu

Cisternová loď, kterou řídil 59letý český kapitán, narazila do důležitého mostu v nizozemském Groningenu. Nikomu se nic nestalo, ale škody na mostě jsou podle zástupců města velké.

Policie českého kapitána zadržela. Testy ukázaly, že nepožil alkohol, ani si nevzal žádní drogy. Čelí podezření, že nemá dostatečné schopnosti k řízení lodi.

Svědci nehody, která se stala v noci na sobotu, vypověděli, že slyšeli hlasitou ránu. V té době most zrovna nepřejíždělo žádné auto, jen jeden řidič mopedu. Náraz lodi ho vyděsil.

Vyšetřování nehody bude pokračovat i v příštích dnech. Cisternová loď Bodensee je 110 metrů dlouhá a pluje pod německou vlajkou. Podle policie na ní nebyly žádné technické závady. Se čtyřčlennou posádkou plula ze Štrasburku do nizozemského Delfzijlu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy