Železný: Chtít jen úspěch je málo. Jdeme s Veselým po zlatu

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
1. 8. 2013 9:00
I když nedávno přišel o nejlepší výkon sezony, vyrovnanost jeho hodů ho opravňuje k tomu, aby na mistrovství světa v Moskvě, které začne příští sobotu, myslel na zlatou medaili.
Jan Železný věří tomu, že Vítězslav Veselý je v této sezoně tak silný, že může triumfovat i přes nevydařený výkon.
Jan Železný věří tomu, že Vítězslav Veselý je v této sezoně tak silný, že může triumfovat i přes nevydařený výkon. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - I když nedávno přišel o nejlepší výkon sezony, vyrovnanost jeho hodů ho opravňuje k tomu, aby na mistrovství světa v Moskvě, které začne příští sobotu, myslel na zlatou medaili.

Oštěpař Vítězslav Veselý novinářům dva týdny před svým závodem na tréninku v Nymburce potvrdil, že mu vydařená sezona ani jiný cíl nedává. Pokud by uspěl, vynahradil by si tak loňské zklamání, když jako největší favorit skončil na Hrách v Londýně čtvrtý.

"To je prostě jeho mentalita, že se nebojí říct, že jde po zlatu, i když se mu to nemusí povést. Stejně je na tom i Bára (Špotáková). Otravovat jsem ho kvůli tomu určitě nemusel, v tomhle ho nechávám být," potvrdil Veselého trenér, trojnásobný olympijský vítěz a světový rekordman Jan Železný.

Honzo, tlačil jste nějak na Víťu, aby si před závody dával ty nejvyšší cíle?
Já jsem také zastával ten názor, neříkal jsem okolo takové ty blbé kecy, že chci uspět. Vítěz prostě bere všechno, tenhle faktor prostě i v atletice i ve sportu vůbec funguje. Když máte medaili, je to krásné, ale do historie se zapíše jen jeden. 

Takže jste mu k tomu nic neříkal?
Takovou mentalitu musí v sobě mít člověk sám. Já jsem mu jen říkal, že je lepší říct svůj názor, než být v utajení. Když se to nepovede, tak co. Jestli si někdo řekne, že moc před závodem mluvil, tak to je už problém toho určitého člověka. Nedá se to nijak naučit, nemohl jsem ho lámat.

Nebojíte se, že se mu těsně před šampionátem stane nějaké zranění?
Musí být trošku unavený, týden před závodem už bude jen odpočívat. Důležité je, aby se vyladil přesně na to mistrovství světa. U oštěpu je to sice hodně těžké, ale letos je na to nejlépe, co kdy byl. Má strašně velkou stabilitu, což je základ. Takže i když udělá chybu, tak hodí hodně daleko. 

Takže jeho současné potíže s kolenem Vám vrásky nedělají?
Nervózní nejsem, problém u něj byl hlavně ten zraněný přitahovač, s nímž házel v Monte Carlu. A když se ukázalo, že je to v pohodě, tak jsem si oddechl. Teď ho sice bolí koleno, ale to je z toho přetížení, že od toho závodu neměl žádný další.

Takže i když se mu závod nepovede, může myslet na medaili?
Oproti loňsku je schopný házet stabilně 87 metrů, třeba desetkrát za sebou. A když to ulítne, může to letět až k devadesáti. A i kdyby neměl ideální den, může hodit za osmdesát pět, což je hranice medaile. Bohužel když se mu nepovede tenhle jeden závod, tak je celá sezona špatně.

Mrzí Vás, že tak stálou výkonnost neměl loni, v sezoně olympijských her?
Do smrti se ho na to lidi budou ptát. Je věčná škoda, že olympiáda byla loni, letos by to zvládl určitě líp. Nebyla to ale jen otázka psychiky, chytil prostě špatný den, nejelo mu to od začátku do konce.

Bylo proto tehdy čtvrté místo velkým zklamáním?
Mohlo to dopadnout ještě hůř, až posledním pokusem se dostal na čtvrté místo. Jinak by byl sedmý a to by bylo hrozné. Proto oceňuji, že to čtvrté místo ze sebe dostal. Mohl sice hodit na medaili, ale to ponaučení tam u něj. Je to pro něj pozitivní, chce to teď na světě zlomit, což je vidět na celé sezoně.

Podle Víti to bylo i tím, že špatně před závody spal. Jak jste na tom byl Vy?
Já jsem třeba spal podle toho, jestli jsem měl, nebo neměl formu. Když jsem ji měl, byl jsem úplně v klidu. U něj je ale problém, že usíná špatně dlouhodobě. Lepší pro nás bude, že tam jedeme až těsně před závodem, takže to na něj nebude tak doléhat. Bude také záležet na tom, jaký tam bude mít klid. Když závodíte na konci, lidi už tam slaví. Navíc na toho závodníka doléhá, jestli je na tom výprava dobře, nebo špatně. 

Kdo bude podle Vás největší Víťův soupeř v boji o zlato?
Je tam Tarabin i Pitkämäki, to ale neznamená, že tam nepřijde někdo jak Walcott na olympiádě a nehodí. Ať je jaký chce, neodepisoval bych ani toho Andrease (Thorkildsena), pořád je schopný hodit daleko. A jsou tam pak lidi jako Martínez, kteří můžou hodit také daleko.

V čem by mohl první dva zmíněné závodníky předčít?
Víťa je na tom podobně jako Tero (Pitkämäki), oba jsou schopní házet rotační technikou, Víťa má oproti němu výhodu, že je uvolněnější. Tarabin jde takovou ruskou cestou, takovou silovou. Sice mu to teď vyhovuje, na druhou stranu je to škoda, je to bývalý gymnasta, takže ten pohyb uměl. Sice hodil letos už 88 metrů, ale je schopný letos házet stabilně k osmdesáti pěti. Uvidí se ale, jak vydrží ten tlak diváků v Moskvě, protože je pořád mladý.

Jak moc Vás šokovalo jako ředitele Zlaté tretry, že se z ní letos odhlásil kvůli zranění a za dva dny opět závodil?
Tarabin mě nezajímá (smích). Je blbost, aby se někdo vyléčil za dva dny. Mohl mi to říct na rovinu hned a my jsme mohli vzít někoho dalšího ze špičky. Beru ho jako oštěpaře, už se mi líbil, když tu před dvěma roky byl na dvaadvacítce (MS do 22 let), skvěle už vypadal v Tegu 2011 v kvalifikaci, ve finále se tam ale třikrát smeknul a nic nehodil. Výborný oštěpař, ale do Ostravy už nikdy nepojede, i kdyby měl světový rekord. To se prostě nedělá, nikdy jsem v kariéře nezažil, aby někdo vás takhle podrazil.

Na šampionát jedete poprvé pouze s jedním závodníkem. To je docela nezvyk, že?
Je to hrozné, ale aspoň jedu s jedním. Sezona je v určitých věcech hodně špatná. Kuba (Vadlejch) je úplně mimo, ty výkony jsou hodně slabé, Petr (Frydrych) už na konci vypadal, že by byl schopný něco hodit, ale to je právě ten klacek, lidi musí dozrát, aby v něm pak něco hodili. Je to samozřejmě i vina trenéra, akorát nevím, co s tím udělat, aby se to změnilo. Fyzicky jsou možná lepší než Víťa, ale do toho oštěpu to nejde.

K lehkému tréninku se po porodu vrací i Bára Špotáková. Jak si vedla?
Když se rozeběhne, tak tam zase ta Bára je vidět. Možná je i lepší, konstrukčně se mi líbí víc než dřív. Kdyby se tomu zase chtěla věnovat, může se klidně zase do té špičky vrátit. Má to v sobě, překvapily mě ty její hody, myslel jsem si teda, že to od ní bude horší. Říkal jsem jí, ať nezkouší házet dál, protože ten oštěp je strašně náročný na břicho, že by nemělo cenu to pokoušet.

Už jste spolu plánovali přípravu na další sezonu?
Bára to dělá dlouho, takže ví, jak si má tu přípravu řídit. Myslím si, že sama nebude chtít jet na tak dlouhou dobu s námi do zahraničí, což má s dítětem  svou logiku. Potřebujeme to dát dohromady s celou skupinou. Nebudeme tak dlouho v Africe jako dřív a pojedeme do Evropy.

Prý jste jí na tréninku špičkoval, že by měla jet do Moskvy s Vámi. Jak by tam dopadla?
Kdyby do té Moskvy jela bez přípravy, dopadlo by to špatně, protože by byla rozbitá. Kdyby házela, byla by za tři čtyři týdny na šedesáti metrech. Hodit víc by bylo ale hodně složité, i když je zase fakt, že ty výkony holek po olympiádě hodně spadly a Báře by to možná na nějakou medaili stačilo. Prakticky jsou tam jen dvě, co už letos něco hodily. 

Takže by se jí závodnice lekly, kdyby tam jela...
Bylo to myšlený ve fóru, že by tam Bára jela. Ale bylo by to dobré, já bych to klidně udělal, kdyby se tam chtěla podívat. Ta ženská mentalita sportovní je totiž jiná, s nějakými holkami by to určitě zamávalo. Kdyby tam přišla na ten rozcvičák oblečená, tak by to pro ostatní byl velký šok a některé holky by to neunesly. Jako vítězka Diamantové ligy měla tu možnost, takže proč by tam nemohla jet.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Teroristé Islámského státu se snaží osvobodit spolubojovníky, s Kurdy bojují čtvrtým dnem

V severovýchodní Sýrii v neděli již čtvrtým dnem pokračovaly boje mezi kurdskými jednotkami, které podporují USA, a radikály z teroristické organizace Islámský stát. Asi stovka teroristů ve čtvrtek večer zaútočila v Hasace na věznici a snažila se z ní osvobodit své spolubojovníky. Podle exilové Syrské organizace pro liská práva od začátku útoku přišlo o život nejméně 84 členů Islámského státu a 45 členů kurdských sil, včetně vězeňských dozorců. Agentura AFP informovala také o sedmi zabitých civilistech.

Ve věznici, na kterou teroristé zaútočili, je podle Syrské organizace pro liská práva 3500 osob podezřelých z členství v Islámském státu, včetně několika vůdců této teroristické organizace. Média tento útok radikálů označují za nejrozsáhlejší od územní porážky Islámského státu v Sýrii před třemi lety.

Kurdským složkám se podle Syrské organizace pro liská práva podařilo dopadnout stovky uprchlých radikálů, ale někteří jsou stále na útěku. Kurdské síly zároveň věznici obklíčily a bojují o přilehlou čtvrť. Kvůli násilnostem z oblasti uprchlo mnoha civilistů.

Mezinárodní koalice vedená Spojenými státy koalice dnes uvedla, že jednotkám pod vedením Kurdů za přispění koaličních zpravodajských informací a náletů podařilo hrozbu potlačit. Několik desítek radikálů se však podle agentury AP zabarikádovalo v severním křídle věznice a přilehlých budovách, odkud na kurdské oddíly dál střílejí.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V bavorských Alpách našli tělo mrtvého Čecha, zemřel zřejmě nešťastnou náhodou

Lyžař našel v sobotu na hoře Wendelstein v bavorských Alpách tělo 41letého muže. Podle bavorské policie je mrtvým český občan, který dlouhodobě žil v hornobavorském okrese Starnberg. Vyšetřovatelé předpokládají, že zemřel nešťastnou náhodou.

Lyžař tělo muže objevil na severním svahu hory Wendelstein, která leží jihovýchodně od Mnichova a ční do výšky 1838 metrů nad mořem. Příčinou mužovy smrti byla podle policie nejspíš nešťastná náhoda. Stopy cizího zavinění se nenašly. Přesná příčina úmrtí ale není jasná. Vyšetřovatelé proto hledají případné svědky neštěstí.

Tělo muže museli podle policie do údolí dostat "za velmi nepříznivých podmínek" speciálně vycvičení horští záchranáři. Na akci se jich podílely přes tři desítky.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tchaj-wan ohlásil další velké narušení své vzdušné obranné zóny Čínou

Tchaj-wan v neděli ohlásil největší narušení své vzdušné obranné zóny ze strany Číny od října, uvedla agentura Reuters. Do blízkosti ostrova se podle tchajwanského ministerstva obrany vydalo 39 čínských letounů. Tchaj-pej jako varování vyslala do vzduchu stíhačky a pro monitorování čínských strojů nasadila systémy raketové obrany.

Tchaj-wan si na přelety čínských vojenských strojů poblíž ostrova stěžuje opakovaně již přes rok. Čínská letadla se často vydávají do blízkosti Prataských ostrovů, strategické lokality v Jihočínském moři, na kterou si Tchaj-wan činí nárok. Čínské stroje se podle tchajwanského ministerstva pohybovaly v okolí Prataských ostrovů i v neděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy