"Železná lady" má z MS v krátkém bazénu rekordních sedm titulů

ČTK ČTK
12. 12. 2016 11:01
Katinka Hosszúová zakončila mistrovství světa v krátkém bazénu sedmým zlatem na 100 metrů motýlek
Katinka Hosszuová
Katinka Hosszuová | Foto: Reuters

Windsor - Maďarská plavecká hvězda Katinka Hosszúová zakončila mistrovství světa v krátkém bazénu sedmým zlatem na 100 metrů motýlek, celkem vybojovala spolu s dvěma dalšími stříbry devět medailí. Žádný český plavec v posledním finálovém bloku v kanadském Windsoru nezávodil.

Hosszúová ovládla vedle nedělního finále na šampionátu všechny polohové závody na 100, 200 a 400 m, znakařské závody na 100 a 200 m a také motýlkářskou dvoustovku. K tomu byla druhá na 200 m kraul a 50 m znak. Bez medaile zůstala jen na kraulové čtyřstovce, kde obsadila čtvrté místo. Trojnásobná olympijská vítězka z Ria získala dohromady více zlatých medailí než všechny ostatní země s výjimkou USA.

"Dneska jsem to měla na celém šampionátu nejjednodušší, protože jsem plavala pouze jeden závod. Proto jsem si to mohla víc užít. V předchozích dnech jsem plavala víckrát a musela jsem se soustředit," uvedla Hosszúová. Sedmadvacetiletá Maďarka překonala rekord MS v krátkém bazénu, který držel Američan Ryan Lochte, jenž v roce 2012 vybojoval šest zlatých, jednu stříbrnou a jednu bronzovou medaili. "Konečně mám všechno za sebou a můžu to pořádně oslavit," dodala.

Mezi muži byl nejúspěšnějším závodníkem Jihoafričan Chad Le Clos, jenž ovládl všechny motýlkářské tratě 50, 100 a 200 metrů a přidal stříbro na kraulařské dvoustovce. Na stovce motýlkem navíc přidal jediný individuální světový rekord na šampionátu. Tři zlata má také Pak Te-hwan, jenž nenašel přemožitele na kraulařských tratích 200, 400 a 1500 metrů. V Riu Korejec závodil po dopingovém trestu a nedařilo se mu tam.

Nejúspěšnější zemi jsou Spojené státy americké, které získaly osm zlatých, patnáct stříbrných a sedm bronzových medailí. Česká republika si připsala jednu finálovou účast, Barbora Závadová byla na polohové čtyřstovce sedmá.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Studená fronta přinesla do Česka intenzivní sněžení, objevily se i zimní bouřky

Českem přechází studená fronta, kterou dopoledne provázelo místy intenzivní sněžení a prudký vítr. Ojediněle se objevily i zimní bouřky, informovali dnes na facebooku pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu. Už dříve varovali, že sněžení v kombinaci se silným větrem může hlavně v místech nad 500 metrů nad mořem vytvářet nebezpečné sněhové jazyky, na horách závěje, a to až do pátečního večera.

"V souladu s předpovědí přechází naše území podružná studená fronta v podobě výrazného pásu intenzivního sněžení, kdy se na této linii ojediněle vyskytují zimní bouřky," uvedli meteorologové a přidali několik fotografií z webových kamer. Další snímky zachycující dopolední sněhovou vánici lidé sdíleli na sociálních sítích.

Bouřky v zimě jsou spíše vzácné a obvykle méně plošné než ty letní, každou zimu jich bývá několik. "Nečekejte ale klasické letní blýskavice - zimní bouřky jsou o mnoho decentnější," upozornili meteorologové.

Zdroj: ČTK
před 4 minutami

V Česku ubylo lidí v příjmové chudobě, předloni jich bylo meziročně asi o 100 tisíc méně

Domácnosti si předloni v prvním roce epidemie příjmově polepšily, a to hlavně díky penězům od státu. V roce 2020 nejrychleji rostl příjem seniorům, zjistil Český statistický úřad (ČSÚ). Lidí v příjmové chudobě předloni ubylo. Bylo jich asi 900 tisíc, meziročně tedy o 100 tisíc méně. Míra příjmové chudoby klesla z 9,5 na 8,6 procenta, uvedl ČSÚ.

Zdroj: ČTK
před 6 minutami

Z osobností světové politiky důvěřují Češi nejvíce slovenské prezidentce Čaputové, naopak nejvyšší nedůvěru má ruský prezident Putin, uvedl výzkum

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Česká filharmonie kvůli nakaženým hráčům ruší koncerty s Shekuem Kannehem-Masonem

Kvůli koronaviru ruší Česká filharmonie tři koncerty plánované na 20. až 22. ledna v pražském Rudolfinu. Britský violoncellista Sheku Kanneh-Mason měl pod taktovkou Jakuba Hrůši zahrát Koncert pro violoncello a orchestr e moll Edwarda Elgara. Peníze za vstupné orchestr vrátí v plné výši. "Držitelé vstupenek budou kontaktováni zákaznickým servisem, popřípadě se na něj mohou sami obrátit," říká mluvčí orchestru Luděk Březina.

Na začátku týdne se u filharmonika, který se připravoval na pondělní koncert Komorního orchestru České filharmonie, objevilo potvrzení nemoci covid-19. To si vynutilo změnu programu. Ve středu přibyl další případ a orchestr se z preventivních důvodů rozhodl vystoupení zrušit. Ve středu přibylo v Česku 25 989 nově potvrzených případů koronaviru, zhruba o 2500 méně než v úterý, kdy byl nárůst rekordní za celou dobu epidemie.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Inflace v eurozóně stoupla na rekordních pět procent

Míra inflace v eurozóně v prosinci vystoupila na rekordních pět procent, zatímco v celé Evropské unii se dostala na 5,3 procenta. Ve čtvrtek to oznámil evropský statistický úřad Eurostat. V Česku vzrostly ceny ještě více, inflace činila 5,4 procenta. Nejvíce k růstu cen opět přispěly energie, dražší ale byly například i služby.

O rok dříve, tedy v prosinci 2020, byla eurozóna ještě v deflaci minus 0,3 procenta. Míra inflace v Evropské unii před rokem činila 0,3 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy