Zblázní basketbalistky národ jako posledně? Zkraje ME musí uhlídat ženského LeBrona

Daniel Poláček ČTK Daniel Poláček, ČTK
16. 6. 2017 6:09
Češky začínají basketbalové mistrovství Evropy důležitým kláním. Dnes od 18:00 vyzvou v Hradci nebezpečnou Ukrajinu. Pokud prohrají, můžou mít problémy s postupem. Ve skupině je čeká ještě Maďarsko a Španělsko, favorit celého turnaje.
České basketbalistky v Hradci Králové, dějišti mistrovství Evropy.
České basketbalistky v Hradci Králové, dějišti mistrovství Evropy. | Foto: ČTK

Praha - Před sedmi roky české basketbalistky pobláznily národ, na domácím mistrovství světa senzačně proklouzly až do finále. Tam sice podlehly suverénním Američankám, ale obdiv získaly. Tleskala jim zaplněná - nebo spíš přeplněná - karlovarská aréna. Mezi šesti tisícovkami lidí uznale pokyvoval také tehdejší prezident Václav Klaus.

Jenže medailová generace pomalu končila, nastalo hlušší období, které trvá dodnes.

České bojovnice se však nechtějí nechat semlít, na domácím mistrovství Evropy hodlají podat maximum. Podporu už mají zajištěnou. V Hradci, kde začínají, je pokaždé požene vyprodaná hala, v níž normálně nastupují hokejisté. Další fanoušci se sejdou u velkoplošných obrazovek.

Základní plán je jasný - zakončit čtyřčlennou skupinu nejhůř na třetím místě a vyhrát zápas o čtvrtfinále, které vypukne v pražské O2 areně. Pak nejspíš bude třeba zaskočit velkého favorita.

Trenér Ivan Beneš cítí, že má vsadit na bojovnost a nasazení: "Chceme hrát tempobasket a vytvářet tlak na soupeře. Z toho přecházet do protiútoků. Měnit obrany. Holky jsou dobře fyzicky připravené, takže chceme jít cestou agresivity."

O to důležitější bude atmosféra v ochozech. "Věřím, že fanoušci našemu stylu pomohou," pokračuje Beneš. "Když hráčka získá míč a hala to oslaví, tak naskočí husí kůže. A to je odměna. Když je prázdná hala, hraje se agresivní basketbal těžko."

Tahounce Elhotové pomohlo mateřství

Motorem družstva by kromě hlasitých příznivců měla být 27letá kapitánka Kateřina Elhotová, která po loňském narození syna dozrála jako osobnost.  

"Ze sobeckého střelce, který se staral hlavně o svou hru, přijala roli kapitánky a plní ji velmi dobře. Je nyní zodpovědnější. Pořád ale skvěle střílí," všímá si Beneš.

"Asi se mi probudily mateřské pudy také směrem k týmu. Vnímám ho jinak. Víc vnímám ostatní holky, co by zrovna mohly chtít," dodává Elhotová. Tlak kvůli domácímu prostředí ji rozhodně nesvazuje: "Jsem v tom trochu salámista. Vždyť je to jen sport, tak o co jde, ono se to zvládne. Chtěla bych ale, aby z nás lidi měli radost."

Možná slabina Češek tkví na pozici rozehrávačky, kde chybí ostřílené hráčky. Optimismus naopak zaručuje pohled do podkošového prostoru. Tam by měla vládnout Alena Hanušová nebo Kia Vaughnová, rodačka z newyorského Bronxu, která vyhlíží první velký turnaj v českém dresu. Nové občanství získala teprve letos, ovšem za USK Praha nastupuje dlouhých pět let. "Pro mě je to tady druhý domov," říká.

Jak uhlídat ženského LeBrona?

Byť reprezentace vyhrála jen polovinu ze šesti přípravných duelů, nepanikaří. "Výsledky nejsou úplně uspokojivé, ale co se týče herního projevu, tak kromě jednoho zaškobrtnutí naše forma graduje," líčí Ilona Burgrová a dodává: "Doufejme, že na mistrovství bude úplně top."

Alina Jagupovová
Alina Jagupovová | Foto: ČTK

Sílu Elhotové a spol. na úvod prověří Ukrajina, podle mnohých černých kůň turnaje, jemuž ale oproti senzační kvalifikaci chybí několik opor. Ta největší však ne.

Alina Jagupovová pravidelně sází přes 30 bodů na zápas, ke koši se dokáže prodrat jako málokdo. Navíc skvěle střílí z dálky. Leckomu připomíná opěvovaného LeBrona Jamese. "Důležité je, aby nechodila do nájezdů. Ve střelbě z dálky jí stejně nikdo nezabrání," říká trenér Beneš.

Zkušená Burgrová vidí Ukrajinu následovně: "Těžký soupeř na úvod, velmi těžký. Na druhou stranu není ve skupině asi nikdo, u koho bychom si řekly: To je super, s nimi se rozehrajeme."

Pokud Češky neuspějí, budou pod nezáviděníhodným tlakem, protože den nato hrají proti Maďarkám. Dvě porážky za sebou by nejspíš znamenaly neslavný konec, neboť závěrečný duel se Španělkami, favoritkami celého šampionátu, slibuje malou naději na vítězství.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Loňský propad českého HDP byl nejvýraznější od vzniku Česka

Česká ekonomika se loni propadla o 5,6 procenta, nejvýrazněji od vzniku samostatné České republiky. V úterním zveřejněném zpřesněném odhadu to potvrdil Český statistický úřad (ČSÚ). Ve čtvrtém kvartále loňského roku klesl hrubý domácí produkt (HDP) Česka meziročně o 4,7 procenta, zatímco mezičtvrtletně vzrostl o 0,6 procenta. Předběžný odhad statistiků z počátku února s poklesem o 5,6 procenta za celý loňský rok počítal. Meziroční propad v posledním čtvrtletí odhadovali statistici na pět procent a mezikvartální nárůst na 0,3 procenta.

"Výkon české ekonomiky v minulém roce klesl o 5,6 procenta, nejvíce v novodobé historii. Nejvýrazněji k poklesu, o 2,2 procentního bodu, přispěl vývoj ve skupině odvětví obchodu, dopravy, ubytování a dále průmysl o 2,1 procentního bodu," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet. Na straně poptávky byly podle něj hlavním faktorem nižší investice a spotřební výdaje domácností.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 44 minutami

Dívky unesené z internátní školy v Nigérii jsou na svobodě

Ze zajetí bylo propuštěno všech 279 dívek, které minulý týden ozbrojenci unesli z internátní školy ve státě Zamfara na severozápadě Nigérie. S odkazem na sdělení místního guvernéra o tom napsala agentura Reuters

Dívky byly uneseny ze střední školy v Jengebe v noci na pátek. O jejich propuštění nyní na Twitteru informoval guvernér Bello Matawalle a zveřejnil jejich fotografie. O kolik dívek se jedná, v první chvíli neinformoval. Později novinářům řekl, že na svobodě je všech 279 unesených školaček s tím, že nebylo uneseno 317 dívek, jak dříve informovala média. Mluvčí lokálních úřadů Sulaiman Tanau Anka poté podle Reuters vysvětlil, že se už při útoku únosců některým dívkám podařilo uprchnout do lesa a byly následně nalezeny. Zbylých 279 bylo uneseno a všechny jsou nyní na svobodě.

"Díky Bohu! Je mi potěšením informovat o propuštění unesených studentek GGSS Jangebe," uvedl Matawalle. "Vyzývám všechny dobře to myslící Nigerijce, aby se s námi radovali, protože naše dcery jsou nyní v bezpečí," dodal.

V severní Nigérii se kvůli působení ozbrojených milic zhoršila bezpečnostní situace. Dříve za únosy v zemi stáli především bojovníci teroristické organizace Boko Haram, nyní ale stále častěji tuto taktiku využívají ozbrojené zločinecké gangy. Poslední únos dětí byl druhý za necelé dva týdny. V sobotu ozbrojenci propustili 27 dospívajících chlapců, které unesli ze školy v nigerijském státě Niger 17. února.

Zdroj: ČTK
Další zprávy