Zbabělče! Fanoušci i Fury šijí do „důchodce“ Hayeho

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
19. 11. 2013 10:03
Ohlasy na náhlý konec kariéry Davida Hayeho.
Zraněný David Haye po operaci ramene
Zraněný David Haye po operaci ramene | Foto: Aktuálně.cz

Londýn – Byl to blesk z čistého nebe. Britský boxer těžké váhy David Haye v neděli uveřejnil snímky z nemocnice v Německu, kde podstoupil dvě operace ramene, přičemž ta druhá trvala přes pět hodin a po které mu lékaři důrazně doporučili ukončit boxerskou kariéru.

Důvody nečekaného zákroku, o kterém nevěděli ani jinak velmi dobře informovaní britští novináři? Podlopatkový sval, který de facto drží a ovládá celé rameno, a také přitahovač bicepsového svalu. Obojí na pravé ruce. „Byl to šok, asi mi není prostě souzeno dále boxovat,“ připustil třiatřicetiletý Haye, že je nejspíše skutečně s jeho kariérou amen.

Haye se musí vzdát pohádkového honoráře

Proč to ale způsobilo takový poprask, proč tak silná slova od fanoušků i jeho boxerského krajana Tysona Furyho? Ex-mistr světa křížové i těžké váhy měl totiž na 8. února domluvený duel právě s neporaženým manchesterským obrem, díky kterému si oba měli rovným dílem rozdělit balík o minimální hodnotě 300 milionů korun.

Právě kvůli tomuto balíku zrušil už na jaře Haye duel s Manuelem Charrem, i když oficiální důvod byl poraněná pravá ruka. Duel Haye-Fury už se měl uskutečnit 28. září, jenže týden před ním se pro změnu měl londýnský bijec zranit při posledním ostrém sparingu, důkazem byly stehy nad levým obočím.

„Vyhýbá se nám. Nikdy nechtěl se mnou boxovat. Jen pitomec jde do posledního ostrého sparingu bez helmy, což Haye zjevně s ohledem na zraněné místo jít musel. Dáme mu další šanci, ale přesto si necháme v záloze případně dalšího špičkového soupeře,“ hřímal už tehdy Peter Fury – strýc, trenér a manažer Tysona.

Fury se do svého rivala pustil hodně ostře

„Je to sračka. Vždy jsem věděl, že se mnou nechce boxovat,“ nechal se nyní slyšet 206 centimetrů vysoký, neporažený bijec. Bohužel pro Hayeho, jestliže ještě na jaře v případě Charra mu fanoušci možné fingované zranění odpustili, jelikož zápas s Furym byl pro ně větším tahákem, nyní po druhém zrušení ostrovního šlágru už se do něj pustili pořádně zostra.

„Je to zbabělec. Ubožák. Parodie člověka. Arogantní hvězdička. Jeho kredit šel za poslední rok a půl dolů a tímto to završil.“ Takové a podobné hlasy naleznete nyní pod články o konci zápasu a také kariéry britského bijce přezdívaného „Hayemaker“. Co na tom, že pětihodinovou operaci ramene jen těžko nafingujete?

Suma sumárum totiž Haye nestál v ringu od loňského července, za posledních 30 měsíců pak odboxoval jen dva zápasy. Daleko více času věnoval vlastní propagaci – DVD s tréninkem, kniha, reality show, slovní výměny skrze média snad s každým vysoko postaveným boxerem těžké váhy. Je proto možné, že všechny řeči o jeho návratu do ringu, které se táhly od loňského prosince sloužily jen jako velké promo právě pro jeho soukromé aktivity.

Fanoušci jsou naštvaní, smutnit ale nemusí

Tak, či onak, fanoušci těžké váhy dle všeho nemusí smutnit. Neuběhlo ani 24 hodin od zrušení zápasu Haye-Fury a už se kolem obrovitého Brita točí jedno zajímavé jméno za druhým. Sám jeho tým pronesl, že chce na 8. února jednoho z trojice Deontay Wilder, Bermane Stiverne, či Chris Arreola.

Furymu samotnému se pak nabídl jeho krajan Dereck Chisora, kterého už porazil před dvěma lety, jenže „Del Boy“ od té doby především za posledních 9 měsíců učinil velký váhový i boxerský progres a mezi fanoušky se těší obrovské přízni. Z Miami se ozval i neporažený Kubánce Luis Ortiz, ruská média začala okamžitě spekulovat o tom, že by se Brit mohl utkat s Vladimirem Kličkem!

Koho si nakonec Fury vybere coby náhradu?

Dá se tak říct, že ačkoliv sám pětadvacetiletý bijec tvrdí, jak jej Haye svým rozhodnutím vytočil, nakonec by na něm nemusel alespoň co se finanční stránky týče příliš strádat. Duel s Chisorou nebo Kličkem by mu mohl vynést podobné peníze, stejně tak případný šlágr dvou neporažených talentů supertíhy s Deontayem Wilderem.

Případné duely se Stivernem, který je prvním vyzývatelem Vitalije Klička, nebo v zámoří velmi respektovaným tvrďákem Arreolou by jej pak mohly dostat do pozice nezpochybnitelného dalšího soupeře jednoho z ukrajinských bratří.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Řecko kvůli sněhu vyhlásilo den volna, počasí uzavřelo i letiště v Istanbulu

Přívaly sněhu dál komplikují život v řadě oblastí Řecka a Turecka. Řecká vláda  kvůli tomu na úterý vyhlásila den volna pro všechny s výjimkou osob, které zajišťují chod státu a základní služby. Už v pondělí kvůli přívalu sněhu a komplikacím v dopravě zavřela řada obchodů, s výjimkou potravin či lékáren, provoz zastavila i očkovací centra.

Tisíce lidí uvěznily přívaly sněhu i na řecké dálnici v blízkosti Atén, někteří strávili v autech i 20 hodin, napsal deník Kathimerini. I v úterý ráno pokračovali hasiči a vojáci ve vyprošťování uvázlých aut na dálnici, lidem nosili vodu, jídlo a přikrývky. Na sociálních sítích se objevovaly záběry, na nichž i rodiny s dětmi jdou pěšky po dálnicí od svých vozů, jež sníh uvěznil na silnici.

V Turecku prodloužili kvůli sněhu do jedné odpoledne místního času (11:00 SEČ) uzavírku mezinárodního letiště v Istanbulu, kde jsou zastaveny odlety a přílety už od pondělka. Istanbul se s hustým sněžením potýká od nedělního večera. Chaos způsobil sníh v dopravě, tisíce lidí zůstaly dočasně uvězněny v autech na dálnici, včetně té, jež spojuje patnáctimilionový Istanbul s metropolí Ankarou. V Istanbulu zemřeli tři lidé při nedělní nehodě autobusu, který na zasněžené silnici havaroval, informoval deník Hürriyet.

Pozastavení provozu na istanbulském letišti se dotklo desítek mezinárodních letů. Kvůli mase sněhu se na letišti zřítila v pondělí i střecha jedné budovy využívané společností Turkish Airlines, nikdo ale nebyl zraněn.

Zdroj: ČTK
Další zprávy