Ondřej Roubínek
13. 4. 2008 19:38
Gambrinus Brno - Spartak Moskva 60:75
Radost vítězek. Hráčky Spartaku Moskva se objímají na hřišti.
Radost vítězek. Hráčky Spartaku Moskva se objímají na hřišti. | Foto: Ondřej Besperát

Brno - Basketbalistky Brna po prvním poločase finále Evropské ligy prohrávaly se Spartakem Moskva o šestnáct bodů 27:43.

Brno začalo se stejnou taktikou, která pomohla vyhrát semifinálové střetnutí s Bourges. Jedinou podkošovou hráčkou byla Petra Kulichová, kterou doplňovala Eva Vítečková.

Brňanky ale začaly v útoku zakřiknutě, a když už se dostaly do střelecké pozice, nedokázaly ji proměnit. Dlouho tak jediným úspěchem byl nájezd Petry Kulichové, která ve druhé minutě vyrovnávala na 2:2.

Brno vyzve obhájkyně. V cestě na trůn stojí Spartak
Spartak si platí fanoušky ze Slovenska. Kvůli trenérce

Jenže pak Moskvanky zaznamenaly sérii deseti bodů, když se za tři body trefila Karpuninová a Jacksonová a trenér domácích Jan Bobrovský si za stavu 2:12 musel vzít oddechový čas.

Na hřiště poslal Hanu Machovou a kapitánka Gambrinusu úspěšným trojkovým pokusem snížila na 7:14. Jenže Spartak trestal nedůslednosti v domácí obraně a znovu odskočil na jedenáctibodový rozdíl.

Whitmorová sice snižovala trojkou, pak ale domácí několikrát tvrdě narazily na obranu ruského celku, který se naopak v útoku prosazoval téměř s jistotou. Brno tak první čtvrtinu finálového zápasu prohrálo o deset bodů - 14:24.

Jacksonová řádila

Brňankám se vůbec nedařilo v útoku, nepomohly ani trestné hody, a když se nepodařilo ubránit trojku Jacksonové, vedl Spartak ve třinácté minutě už o 14 bodů - 30:16.

Propad zastavila po návratu na hřiště úspěšným tříbodovým pokusem Zuzana Žirková, kterou podpořily i Eva Vítečková s Janou Veselou.

Jenže k velkému výkonu se rozehrávala nejlepší basketbalistka světa, Lauren Jacksonová - její nebranitelné nájezdy držely náskok hostujícího týmu stále nad hranicí deseti bodů.

Australanka navíc kralovala při obranném doskoku, a když se Tina Thompson dvakrát prosadila v útoku, vedl Spartak osmnáctibodovým rozdílem 43:25. Střeleckou bídu domácích zastavila Žirková svým nájezdem jen na chvíli, Moskvanky už se ale do konce poločasu také neprosadily.

Veselá dala Brnu naději

Brno propáslo úvod druhého poločasu a po trojce Birdové prohrávalo už 27:50. Koš Spartak jakoby byl pro domácí zakletý, k tomu se přidávaly zbytečné ztráty a Rusky v klidu udržovaly svůj náskok.

Další akce Jacksonové pak znamenala už pětadvacetibodový rozdíl ve prospěch Spartaku, smůlu Gambrinusu při zakončení podtrhla Hana Machová, které její odvážný nájezd vypadl z obroučky.

Kapitánka domácích Hana Machová po skončení prohraného finálového utkání.
Kapitánka domácích Hana Machová po skončení prohraného finálového utkání. | Foto: Aktuálně.cz, Tomáš Adamec

Alespoň trochu optimismu vlila do žil brněnskému týmu svou trojkou Jana Veselá, která snížila na konci třetího hracího období na 42:60.

Spartak ale drama nepřipustil

A zlepšený výkon v závěru třetí čtvrtiny opravdu domácí oživil. Večeřová úspěšně najížděla, za tři se trefila Žirková a ve 33. minutě to bylo už jen o dvanáct bodů 50:62.

A slovenská reprezentantka zdvihala diváky ze sedadel i nadále. Po faulu proměnila všechny tři šestky, úspěšně najela a Brňanky rázem prohrávaly už pouze o osm bodů!

Zagresivnily obranu a dlouho nedovolily soupeřkám skórovat. Žirková navíc přidala další úspščný tříbodový pokus a rozdíl byl sedmibodový. Jenže Moskvanky díky neomylné střelbě trestných hodů drama v závěru nepřipustily.

Pokusy o vykřesání naděje střelbou za tři body Machové ani Žirkové nevyšly, a tak mohl obhajobu euroligového titulu slavit Spartak Moskva.

Brněnské basketbalistky si alespoň zlepšeným výkonem v závěru zápasu vysloužily poděkování zaplněných tribun.

Výsledek - finále:
Gambrinus Brno - Spartak Moskva 60:75 (14:24, 27:43, 42:60)
Body:
Žirková 16, Veselá 10, Večeřová 8, Machová a Whitmorová 5, Maigaová, Kulichová a Béresová 4 - Jacksonová 18, Birdová a Taurasiová 14, Thompsonová 12, Karpuninová 7, Shchegolevová 6, Millerová 4. Rozhodčí: Zavlanos, Bulto, Keseratar, Diváci: 3 500 (vyprodáno).