Zazáří Satoranský v NBA nejvíc ze všech Čechů? Věřím tomu, bude tam dlouho, tvrdí Zídek

Daniel Poláček Daniel Poláček
23. 11. 2016 8:34
S novým prostředím ve Washingtonu mu pomohl splynout polský parťák Marcin Gortat, na palubovce ho vycepoval kapitán John Wall. Tomáš Satoranský tak po počáteční nejistotě získal v NBA stabilní pozici a většinou sklízí chválu. Náladu mu ale kazí krize, do níž mužstvo spadlo.
Tomáš Satoranský, Washington Wizards
Tomáš Satoranský, Washington Wizards | Foto: ČTK

Praha – Po dvou hluchých sezonách má český basketbal zástupce v NBA. Tomáš Satoranský navíc naznačil, že by mezi zámořskou elitou mohl setrvat dlouho.

Trenéra Washingtonu Scotta Brookse nepřesvědčil hned, navzdory slušné přípravě proseděl první dva zápasy na lavičce, do hry naskočil jen na pár minut. "Potom ale ukázal, že bude v pohodě," připomíná Jiří Zídek, první Čech, jenž okusil nejlepší basketbalovou soutěž planety.

Kouč Brooks po úvodních selháních přehodnotil sestavu a začal víc sázet na Satoranského, což byl dobrý tah. Nováček, který s Wizards podepsal tříletou smlouvu na devět milionů dolarů, upoutal stabilními výkony. S novým prostředím mu pomohl splynout polský parťák Marcin Gortat, na palubovce ho vycepoval kapitán John Wall.

"Jde to skvěle," pochvaluje si dvoumetrový Čech. "Ani se necítím jako nováček. Sice jím jsem, ale už je mi 25 a sedm let jsem hrál profesionálně ve Španělsku, takže je to jiné."

Nejlepší Čech v NBA?

Satoranský obvykle nehraje v základní pětce, ovšem patří mezi nejlepší náhradníky. Po 13 zápasech má ve statistikách solidní průměry – pět bodů, tři asistence, dva doskoky. Navíc už třikrát strávil ve hře přes půl hodiny, a tak se může pochlubit nadstandardní vytížeností, konkrétně 19 minutami na utkání. "Moc netipuju, ale řekl bych, že na konci sezony bude mít ještě víc," říká Zídek.

Jiří Welsch strávil v NBA čtyři roky, nejvíc ze všech Čechů.
Jiří Welsch strávil v NBA čtyři roky, nejvíc ze všech Čechů. | Foto: ČTK

Žádný Čech v nováčkovském ročníku NBA ještě nepřekonal průměr 19 minut, i když Jan Veselý byl před čtyřmi roky opravdu blízko (18,9). Po něm byl nejvíc vidět Zídek (12,5), jenž teď tvrdí: "Tomáš je úplně jiný případ. Skoro bych řekl, že je to evropská hvězda. Možnosti Evropanů jsou už úplně jiné než za mojí doby. Nechci říkat, že jsem byl průkopníkem, ale bylo nás tam opravdu hodně málo."

Zřejmě největší reklamu udělal českému basketbalu Jiří Welsch. Mezi zámořskou smetánkou strávil čtyři roky, oblékl dres Golden State, Bostonu, Clevelandu a Milwaukee. Nyní má za to, že nejúspěšnějším Čechem v historii NBA bude Satoranský.

"Věřím tomu. Má na to nejen fyzicky, ale i mentálně," přidává se Zídek. "Tomáš už dokázal přejít z USK do Sevilly a pak do Barcelony, a proto dokáže přejít i kamkoliv do NBA. Myslím si, že tam zůstane dlouhou dobu."

Víc asistencí sbírá jen hvězdný Wall

Vyměnit evropskou palubovku za tu zámořskou přitom není vůbec snadné. Už jen proto, že na starém kontinentu neválí nikdo, kdo by jen náznakem mohl konkurovat LeBronu Jamesovi a dalším megahvězdám. "Vůbec to nejde srovnávat," má jasno Zídek. "Skoro bych řekl, že se bavíme o úplně rozdílných sportech. Potenciál individualit a fyzické pojetí hry staví NBA úplně někam jinam."

Satoranský tato slova potvrzuje, avšak dodává: "Řekl bych, že si na rozdíly zvykám docela rychle, nic už pro mě není nové."

Něco ale angažmá v hlavním městě Spojených států přeci jen kalí. Vesměs chválený Čech sice dobře tvoří hru (v týmu sbírá víc asistencí pouze hvězdný Wall), ale někteří mu vyčítají slabší střelbu.

Wizards navíc patří k nejhorším mužstvům ligy, z 13 zápasů vydolovali jen čtyři výhry. Polák Gortat během krize dokonce prohlásil, že Washington má jednu z nejhorších střídaček.

Uniknou Wallovi a spol. vyřazovací boje podruhé v řadě? "Na takové hodnocení je hodně brzy," říká Zídek. "Pravděpodobně ale musí udělat nějaký trejd, něco změnit. Opravdu nehrají příliš dobře. Říkat, že se dostanou do play off, by bylo hodně odvážné. Nevím, o co bych takové tvrzení opřel. De facto jsou v plné síle."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 49 minutami

Zdražení energií dopadlo na lidi na přístrojích, rada pro ně žádá příspěvek

Prudký růst cen energií výrazně dopadl na lidi se zdravotními obtížemi a handicapem, kteří se neobejdou bez podpory přístrojů s vyšší spotřebou elektřiny. Výdaje se jim tak zvedly víc než ostatním. Týká se to více než 10 tisíc lidí. Řekl to předseda Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) Václav Krása. Například dýchací přístroj podle údajů rady denně používá na 6000 osob. Další handicapovaní používají různé ventilátory či jiné aparáty s vyšší spotřebou.

"Dýchací přístroje mají příkon kolem 300 wattů. Člověk je používá denně třeba deset hodin. Za den jsou to tři kilowatty. To lidé platí navíc, bez toho ale nemohou být. Domníváme se, že mají tak enormní náklady na energie, že je potřeba jejich problém řešit," uvedl Krása. Podotkl, že řada handicapovaných žije z invalidního důchodu. "Jsou to většinou lidé, kteří mohou pracovat jen minimálně. Situace je pro ně tak velmi složitá," dodal šéf rady. O problému a jeho možném řešení chce jednat s ministrem práce Marianem Jurečkou (KDU-ČSL).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Soudcovská unie nesouhlasí se zmrazením platů, podpoří ty, kteří se budou bránit

Soudcovská unie ČR (SU) zásadně nesouhlasí s vládním návrhem na letošní zmrazení platů všech ústavních činitelů včetně soudců na loňské úrovni. Na čtvrtečním zasedání v Kroměříži se republiková rada unie shodla na tom, že podpoří soudce, kteří se budou za využití všech právních prostředků domáhat "oprávněných platových nároků" za tento rok. Unie státních zástupců (USZ) rovněž vzkázala, že civilní žaloby státních zástupců jsou reálnou variantou.

Novelu schválila sněmovna a ve čtvrtek umožnil její přijetí Senát, který využil ústavní možnosti nezabývat se návrhem. Norma míří k prezidentu Miloši Zemanovi, který avizoval, že ji podepíše.

"Soudcovská unie České republiky vyjadřuje hluboké zklamání nad přístupem vlády ČR, která na jedné straně deklaruje posilování demokratického právního státu a vlády práva, a v rozporu s tím ve vztahu k nezávislé soudní moci, navíc bez potřebného předchozího dialogu s ní, pokračuje v dlouholeté erozi materiálního zabezpečení soudců," uvedla Soudcovská unie v prohlášení.

Zmrazení platů se týká rovněž státních zástupců. "Unie státních zástupců lituje, že Senát Parlamentu ČR dnes nevyhověl návrhům dvou vlastních výborů - ústavně-právního a hospodářského - na zamítnutí zákona snižujícího platy státních zástupců a soudců," sdělil viceprezident USZ Ondřej Šťastný.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy