Závod míru vyhrál Ital Cheula

ČTK
20. 5. 2006 16:08
Hannover - Vítězem 58. ročníku Závodu míru se stal italský cyklista Giampaolo Cheula z britské stáje Barloworld.
Cyklistika - ilustrační foto.
Cyklistika - ilustrační foto. | Foto: Reuters

Dnešní závěrečnou etapu z Wernigerode do Hannoveru dlouhou 132 kilometrů, která na celkovém pořadí nic nezměnila, vyhrál Němec Torsten Schmidt z týmu Wiesenhof Akud.

Z českých cyklistů skončil v konečném pořadí nejvýše Martin Mareš z italského týmu Naturino Sapore di Mare, který obsadil deváté místo. Triumf jezdců Itálie završila na druhém a třetím místě dvojice Andrea Tonti (Acqua e Sapone) a Christian Gasperoni (Naturino Sapore di Mare).

Závěrečná etapa se jela podle nepsaných, ale zaběhnutých pravidel profesionální cyklistiky. Ti nejlepší v celkové pořadí si za pomoci
stájových kolegů hlídali čelo pelotonu, udávali ostré tempo a nenechali nikoho odjet.

Cyklistům nepřálo počasí, po celou trať je provázel chlad, silný protivítr a déšť. Přesto absolvovali dnešní část průměrnou rychlostní 48,6 km/h a celý závod ve velmi rychlém průměru 41,2 km/h.

Až těsně před cílovým městem se podařilo poodjet Schmidtovi a na třech krátkých okruzích kolem hannoverské radnice si malý náskok uhlídal. Ve městě se pole trochu roztrhalo, ale odstupy byly minimální. Pro druhé a třetí místo si dojela dvojice závodníků týmu Acqua e Sapone Estonec Andrus Aug a Rus Alexander Arekejev.

S minimální ztrátou skončil čtvrtý Jan Bárta (Elk-Haus) a do desítky se dostal ještě osmý Pavel Šubrt z Dukly Praha.

Obklopen svými spolujezdci projel cílem na 24. místě Cheula a poprvé v kariéře se mohl radovat z prvenství v etapovém závodě. Navázal tak na dva roky staré premiérové italské vítězství Michelle Scarponiho. Z dalších českých cyklistů skončil Petr Benčík z PSK Whirlpool jedenáctý a hned za něj se z dvacáté pozice vyšvihl Bárta.

Výsledky - 8. etapa Wernigerode - Hannover (132 km):
1. Schmidt (Něm./Wiesenhof Akud) 2:43:29, 2. Aug (Est.), 3. Arekejev (Rus.) oba -22, 4. Bárta (Elk-Haus) -29, 5, Ruděnko (Ukr.), 6. Hausein oba -46, 7. Jördens (oba Něm.) -1:15, 8. Šubrt (Dukla Praha) -1:16, 9. Schulze, 10. Gut (oba Něm.) oba -1:41, ...15. Benčík -1:59, 26. Kozubek -2:03, 34. Bucháček, 35. Andrle (všichni PSK Whirlpool), 39. Mareš (Naturino Sapore di Mare), 42. Bečka (PSK Whirlpool) oba -2:06.

Konečné pořadí:
1. Cheula (It./Barloworld) 31:36:46, 2. Tonti, 3. Gasperoni (oba It.) oba -6, 4. Sivcov (Běl.) -23, 5. Quesada (Šp.) -31, 6. Guinti -38, 7. Spadi (oba It.) -56, 8. Cardeňas (Kol.) -1:26, 9. Mareš -1:43, 10. Glasner (Něm.), 11. Benčík oba -3:15, 12. Bárta -3:17, ...18. Kozubek -4:21, 20. Andrle -4:50, 29. Kadlec (Dukla Praha) -13:09, 47. Blahut (PSK Whirlpool)
-35:00, 49. Tesař (Wiesenhof Akud) -35:08