Závod míru má opět nového lídra

ČTK
18. 5. 2006 17:22
Meerane - Už pátým nositelem žlutého trikotu v 58. ročníku Závodu míru se stal italský cyklista Giampaolo Cheula z britské stáje Barloworld, který po šesté etapě vystřídal v čele Bělorusa Konstantina Sivcova.

Vítězství v dnešním úseku dlouhém 172 kilometrů s cílem v německém Meerane vybojoval Belgičan Erwin Thijs z týmu Unibet.com. Cheula dojel desátý a v celkovém pořadí má náskok čtyř sekund před krajanem Christianem Gasperonim.

Z českých závodníků skončil nejlépe Jan Faltýnek z PSK Whirlpool na třináctém místě. V průběžném pořadí je nejvýš Martin Mareš z italské stáje Naturino Sapore di Mare, který si drží desáté místo.

Jezdci absolvovali poslední etapu s alespoň částečně kopcovitým terénem a především v závěru slavnou "Meeranskou střechu", kterou museli zdolat třikrát. Poslední stoupání do cíle rozhodlo o další změně v čele závodu, neboť Sivcov přijel do cíle až dvacátý a na tři největší soupeře ztratil několik sekund.

Úvod etapy patřil jezdcům, kteří jsou v pozadí výsledkové listiny. Aktivní byli závodníci hradecké stáje PSK Whirlpool a v jednom nadějném úniku byl René Andrle. Když peloton uprchlíky dostihl, zrodila se rozhodující akce. Po druhé rychlostní prémii na 54. kilometru ujeli Němec Wackernagel, Novozélanďan MacMaster, Thijs, Ital Palumbo a Američan O'Bee, kteří rychle získali náskok. Postupně ho zvýšili až na devět a půl minuty, ale nikomu z favoritů to příliš nevadilo, protože nejlepší z nich Palumbo ztrácel před startem etapy v celkovém pořadí téměř šestnáct minut.

Na třech okruzích v Meerane soupeři sice z náskoku ukrojili, přesto mohla pětice bezpečně myslet na stupně vítězů. S čekáním na spurt nechtěl kalkulovat Thijs a pět kilometrů před cílem nastoupil. V 35 letech si dojel pro třinácté profesionální vítězství s půlminutovým náskokem před Giuseppem Palumbem, třetí skončil Kirk O'Bee.

"Na začátku etapy jsem zkoušel být v nějakém úniku, protože jsem počítal, že by to mohlo vyjít. Vsadil jsem však na špatnou skupinu, v níž nikdo neměl zájem jet," řekl novinářům Andrle. "Pak nastoupili jiní a ti již měli větší štěstí. Nikdo z nich nejlepším nevadil," dodal Andrle.

V pátek pokračuje závod předposlední etapou z Delitzsch do Thale, která měří 187 km.

Výsledky - 6. etapa Dippoldiswalde - Meerane (172 km): 
1. Thijs (Belg.) 4:21:36, 2. Palumbo (It.) -29, 3. O'Bee (USA) -36, 4. Wackernagel (Něm.) -42, 5. MacMaster (N. Zél.) -52, 6. Tonti (It.), 7. Radochla (Něm.), 8. Serpellini, 9. Gasperoni, 10. Cheula (všichni It.) všichni -5:26, ...13. Faltýnek, 15. Kozubek oba -5:33, 23. Benčík (všichni PSK Whirlpool) -5:49, 35. Mareš (Naturino Sapore di Mare), 37. Andrle (PSK Whirlpool) oba -5:44, 45. Tesař (Wiesenhof Akud), 48. Bárta (Elk-Haus) oba -5:57.

Průběžné pořadí: 
1. Cheula 23:42:00, 2. Gasperoni -4, 3. Tonti -5, 4. Sivcov (Běl.) -9, 5. Serpellini -12, 6. Quesada (Šp.) -23, 7. Guinti -29, 8. Spadi (oba It.) -47, 9. Cardeňas (Kol.) -1:18, 10. Mareš -1:34, ...14. Benčík -3:13, 18. Kozubek -4:15, 20. Andrle -4:41, 22. Bárta -4:46, 35. Kadlec (Dukla Praha) -11:04, 51. Bucháček(PSK Whirlpool) -26:27.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy