Závod Míru bude mít netradiční trať

ČTK
28. 3. 2006 12:41
Mladá Boleslav - Letošní 58. ročník cyklistického Závodu míru čeká netradiční trať. Závod, který se pojede po roční pauze, odstartuje 13. května v Linci a po osmi etapách zčásti po českém území bude jeho vítěz znám 20. května v Hannoveru.
Účastnící etapy cyklistikého závodu Paříž - Nice na trati druhé etapy.
Účastnící etapy cyklistikého závodu Paříž - Nice na trati druhé etapy. | Foto: Reuters

Po Pavlu Doleželovi bude ředitelem podniku první kategorie kalendáře Mezinárodní cyklistické unie (UCI) Švýcar Herbert Notter. Hlavním partnerem akce, která má letos délku 1283 kilometrů, se stala firma Škoda Auto, rozpočet se pohybuje kolem 30 milionů korun. Vloni se Závod míru nekonal z ekonomických důvodů.

"V roce 1985 jsem Závod míru absolvoval jako člen švýcarské reprezentace a musím říci, že je to významný závod, ne neprávem se mu říkalo Tour východu. Absolvoval jsem poté mnoho závodů a Závod míru byl tím nejlepším, co jsem zažil. Proto jsem strašně rád, že u toho mohu být," řekl Notter.

Právě na českých silnicích by se podle předpokladu pořadatelů mělo rozhodnout. Za královské etapy jsou považovány čtvrtá z Karlových Varů do Teplic a následná pátá z Bíliny do německého Altenbergu, kdy cyklisté pojedou přes vrcholky Krušných hor.
Na start by se mělo postavit 15 osmičlenných týmů. "Nabídku jsme poslali již před třemi měsíci, s mnoha stájemi jsem jednal osobně. Do konce března by se mělo rozhodnout, ale musíme brát v potaz konkurenci Giro d´Italia a Kolem Katalánka. Věřím však, že bude startovat kvalitní pole, protože mezi kontinentálními celky je mnoho výborných jezdců," uvedl Notter.

Právě Závod míru byl odrazovým můstkem do velké cyklistiky i pro Jána Svoradu. "Poprvé jako bažant jsem skončil v etapě do Prahy na druhém místě a v dalším startu jsem celý závod vyhrál. To odstartovalo moji bohatou profesionální kariéru a vůbec umožnilo právě přechod mezi nejlepší světové cyklisty," řekl Svorada, který ZM vyhrál v roce 1990.

Program 58. ročníku Závodu míru:
13. května - 1. etapa: Linec - Schrems (139 km),   
14. května - 2. etapa: Schrems - České Budějovice (177 km),
15. května - 3. etapa: Beroun - Karlovy Vary (165 km),
16. května - 4. etapa: Karlovy Vary - Teplice (176 km),
17. května - 5. etapa: Bílina - Altenberg (140 km),
18. května - 6. etapa: Dippoldiswalde - Merano (167 km),
19. května - 7. etapa: Delitzsch - Thale (187 km),
20. května - 8. etapa: Wernigerode - Hannover (132 km).

 

Právě se děje

před 38 minutami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy