Závadová prošla do semifinále krátké polohovky, Micka skončil na ME pátý

Aktualizováno 18. 5. 2016 21:12
Znakařka Simona Baumrtová postoupila na stometrové trati z rozplaveb jako poslední šestnáctá.
Plavky pro Rio: Barbora Závadová
Plavky pro Rio: Barbora Závadová | Foto: Milan Kammermayer

Londýn - Plavkyně Barbora Závadová prošla na mistrovství Evropy v Londýně do semifinále polohového závodu na 200 m osmým časem. Spolu s ní bude večer v olympijském bazénu plavat i Kristýna Horská. Znakařka Simona Baumrtová postoupila na stometrové trati z rozplaveb jako poslední šestnáctá.

Sedmá žena z dlouhé polohovky Závadová zaznamenala v rozplavbách osmý čas 2:14,23, jenž je pod hranicí olympijského A limitu. V redukovaném pořadí po vyškrtnutí třetí nejlepší maďarské plavkyně postoupila jako sedmá. Horská byla časem 2:15,15 třináctá a limitu A pro Rio se přiblížila na 89 setin sekundy.

"Uvidíme, kolik mi zbude sil a jestli dokážu zrychlit, protože jinak to na postup do finále stačit nebude. Je to malé povzbuzení. Není to ani můj rekord, ani český rekord. To zamrzí," uvedla na svazovém webu Závadová.

Redukce výsledků pomohla do semifinále Baumrtové, jež v rozplavbách měla až sedmnáctý čas 1:01,67. Pátá znakařka z úterní dvoustovky se posunula na poslední postupové místo po vyřazení třetí nejlepší Italky.

"Díky bohu, že to takhle dopadlo. Jedna soupeřka nenastoupila a jedna Italka vypadla v redukovaném pořadí. To mě zachránilo. Nejelo se mi to hezky. Na to, jak jsem se těšila..." uvedla Baumrtová. "Nebo možná právě proto, že jsem nebyla tak připravená. Myslím, že jsem to podcenila. Vnitřně vím, že to nebyla ono. Odplavané to bylo na sto procent. Ale celkový dojem stoprocentní nebyl," dodala bronzová medailistka na této trati z ME 2012.

Čtyři setiny za svým měsíc starým českým rekordem z Pardubic zaostal Tomáš Franta a v rozplavbách na 50 m znak obsadil časem 26,07 jednadvacátou pozici.

Micka zaostal za vlastní rekordem o 11 setin

Český kraulař Jan Micka obsadil na mistrovství Evropy v plavání v Londýně páté místo v závodu na 1500 metrů. Časem 14:58,73 minuty zaostal za vlastním českým rekordem z úterní rozplavby o pouhých 11 setin. Podruhé v kariéře tak devatenáctiletý talent pokořil magickou hranici patnácti minut. V evropském rekordu 14:34,04 vyhrál Ital Gregorio Paltrinieri.

Micka v rozplavbě vylepšil své předchozí české maximum o 4,26 sekundy a ve finále prokázal, že to nebyla náhoda. Po startu se pohyboval na šesté pozici, po čtyřech bazénech se posunul na páté místo a po třetině závodu už byl čtvrtý. Bylo ale zřejmé, že na cenný kov nejspíš nedosáhne a pozici těsně pod stupni ztratil 200 metrů před cílem. Na medaili mu ale chybělo více než osm sekund.

České reprezentantky Simona Baumrtová a Barbora Závadová si v semifinále vybraly obrovskou porci smůly. Baumrtová sice byla skoro o sekundu rychlejší než v rozplavbě závodu na 100 metrů znak, ale výkon 1:00,83 jí nakonec k postupu o dvě setiny nestačil, byť v prvním semifinále byla třetí. Celkově skončila devátá, za tři roky starým českým rekordem zaostala skoro o sekundu.

Stejnou nevděčnou pozici obsadila i Závadová. Čas 2:14,39 sedmé ženě z polohové čtyřstovky z Londýna rovněž na postup mezi finálovou osmičku těsně nestačil, chybělo jí 21 setin. Závadové český rekord z loňského úspěšného MS v Kazani má hodnotu 2:11,97 a stačil by na třetí místo v semifinále. Kristýna Horská byla dvanáctá (2:15,31).