Závadová brečela tátovi do telefonu, ale Austrálie se stala jejím novým domovem

Sport Sport
24. 5. 2023 13:10
Plavání byl celý její sportovní život, ale po ukončení kariéry Barbora Závadová do vody téměř nevlezla. Novou životní etapu prožívá nyní v Austrálii. Také o tom hovoří v novém díle podcastu, který pravidelně připravuje projekt Bez frází ve spolupráci s deníkem Aktuálně.cz.
Video: Bez Frází +

Sedminásobná česká rekordmanka a účastnice olympiád v Londýně a v Riu de Janeiru ukončila kariéru netradičně na dálku. Důležité životní rozhodnutí padlo koncem roku 2021 z Austrálie, kde nyní žije a působí jako instruktorka pilates. O svém příběhu se rozepsala i v projektu Bez frází

"Nechtěla jsem natahovat něco, co bylo neodkladatelné. Věděla jsem, že kdybych to natahovala o další půlrok, byla bych nešťastná. Když mám něco nevyřešeného, tak to chci vyřešit," vysvětlila rozhodnutí dnes 30letá Závadová.

Nesplnil se jí tak jeden velký sen. "Říkala jsem si, že poslední závod bych chtěla mít doma a zazávodit si před domácím publikem. Ale pravda byla taková, že jsem od té doby do vody nevkročila. Jestli jsem si byla zaplavat třikrát…" uvedla.

Konec proběhl ve "starém stylu": závodnice napsala všem svým blízkým dopis. "Měla jsem vždycky ráda psaní. Napsala jsem proto takový dopis na rozloučenou, trvalo mi to asi týden. Nechtěla jsem na nikoho zapomenout. Kariéra byla fajn a byli tu lidé, kteří mi hodně pomohli. A pomohli mi vlastně do Austrálie," vysvětlila.

Od "protinožců" nemohla od roku 2020 kvůli proticovidým opatřením vycestovat domů do Česka, aniž by se mohla zase vrátit do nového australského domova. "Když se tu snažíte pět let prorazit, což jako cizinec nemáte snadné v žádné zemi, tak to nechcete jen tak vzdát, protože vám to vláda nařizuje," prohlásila Závadová.

S tímto rozhodnutím řada, často i blízkých, lidí nesouhlasila. "Dokonce i moje rodina nechápala, proč se nechci vrátit domů. Že si mám zabalit a odjet. Říká se: sejde z očí, sejde z mysli. Doma je doma a velmi rychle byste zapomněli na tady tu krásnou zemi. Cesta zpátky je hodně těžká. Zakořeníte, najdete si práci. Jsem tady a vypadá to, že tu zůstanu," popsala složité pocity rodačka z Ostravy.

Důležité pro bývalou českou reprezentantku bylo, že jí po celou kariéru zůstalo plavání radostí. "Největší jistotou pro mě byla rodina, že mě budou podporovat a nikdy mě nenutili a neřekli mi: Musíš plavat! To byla pro mě ta největší životní výhra," vyznala se Závadová.

Závodnice se vydala do Austrálie proto, že cítila potřebu změny. S jednosměrnou letenkou a aniž by tam znala jediného člověka, to byla radikální změna.

"Trošku mě bolelo, že všichni viděli jen to, jak si tady užívám na pláži. Prvních šest měsíců jsem o víkendech nechtěla s nikým mluvit a chtěla být sama. Byla jsem rázem v úplně jiném světě. Ale nikomu jsem to neříkala, protože takhle jsem si to vybrala. Jen jsem poprvé v životě brečela tátovi do telefonu," přiznala.

V hlavě ale pořád měla cíl, za kterým si šla, a ten jí dával sílu. "I díky tomu jsem si po deseti letech zaplavala svůj nejlepší výsledek."

Nakonec se ale česká plavkyně otevřela a přijala australský způsob života se vším všudy. "Chtělo to čas. Ze začátku je to hodně únavné. Z česky mluvící země jdete do anglické a na to, žít jinde, jsem nebyla zvyklá. Všechno si musíte vybudovat znova a chvíli to trvá. Je tu jiná kultura, jiné vtípky, jiné jídlo…" popsala Závadová.

Teď je z velké země na jižní polokouli její nový domov. "Austrálie byla vždycky mým snem. Už v šestnácti na prvním mistrovství světa jsem viděla Australany, jak jsou všichni veselí, a něco mě k nim táhlo. A samozřejmě, Austrálie je plavecká velmoc. Tady všichni musí plavat, protože je to vlastně v zájmu bezpečnosti. Sportovci tu působí jako vzory. Když jsme řekla, že jsme byla na olympiádě, tak všichni kolem věděli, že je za tím tvrdá práce. Sportovci jsou zde uznáváni, to v Česku vždycky tak úplně není," dodala Závadová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Při zřícení tribuny na dětském fotbale v Rusku zemřela jedna žena, 26 lidí je zraněných

Jedna žena přišla o život a dalších 26 lidí, včetně 15 dětí, utrpělo zranění v Rostově na Donu na jihozápadě Ruska, kde se během dětského fotbalového utkání zhroutila tribuna, oznámil gubernátor Vasilij Golubev na sociální síti Telegram. Tři zranění - další žena a dvě děti - jsou ve vážném stavu.

Celkem bylo hospitalizováno 13 dětí a dva dospělí, uvedl šéf Rostovské oblasti s tím, že nemocnici navštívil a že všem zraněným byla poskytnuta péče. Konstrukce montované tribuny u veslařského kanálu se podle gubernátora zhroutila pod poryvem prudkého větru.

Úřady podle agentury RIA Novosti zahájily vyšetřování neštěstí podle paragrafu, který postihuje práci a služby neodpovídající požadavkům bezpečnosti a vedoucí k usmrcení člověka z nedbalosti.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Akademiky, které Zeman odmítal, jmenuje Pavel profesory v červnu

Prezident Petr Pavel jmenuje historika umění Jiřího Fajta a fyzika Ivana Ošťádala profesory pravděpodobně v červnu, oznámila mluvčí Hradu Markéta Řeháková. Pavlův předchůdce Miloš Zeman jim nejvyšší akademický titul odmítl přiznat, zdůvodnil to jejich prohřešky z minulosti.

"Předpokládáme, že budou (Fajt a Ošťádal) jmenováni společně s ostatními profesory v červnu," uvedla Řeháková. Pavel se stal prezidentem letos v březnu. Nedlouho poté řekl, že jmenuje Fajta a Ošťádala profesory, pokud dostane potvrzující stanovisko příslušných orgánů vysoké škol. Spolehne se podle svých slov na akademické prostředí, aby posoudilo, zda dotyčný splnil všechna kritéria pro přiznání profesorského titulu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Dva členové Zemanovy ochranky zpronevěřili tisíce nábojů, od soudu odešli s pokutou

Peněžité tresty Obvodní soud pro Prahu 1 uložil dvěma mužům, kteří jako členové Útvaru pro ochranu prezidenta ČR podle obžaloby zpronevěřili tisíce nábojů. Podle nepravomocného rozsudku tím státu způsobili škodu přes 142 tisíc korun. Oba muži vinu odmítají, proti verdiktu se na místě odvolali. Případem se tak bude zabývat ještě pražský městský soud.

Obžaloba tvrdí, že Martin Tiefenbach a Patrik Přibyl, kteří u útvaru působili jako instruktoři, si z policejního skladu mezi lety 2018 a 2020 po vzájemné dohodě brali různé náboje. Celkem si jich podle státního zástupce pro soukromé účely přisvojili přes 20 tisíc. Střelivo pak podle nepravomocného verdiktu vykázali jako použité při střelecké přípravě.

Soudkyně Šárka Šantorová dnes uložila Tiefenbachovi peněžitý trest 150 tisíc korun, Přibylovi 100 tisíc korun. Druhému muži, který je na rozdíl od Tiefenbacha i nadále zaměstnán u policie, také na tři roky zakázala činnost v ozbrojených bezpečnostních sborech. Oba muže soudkyně potrestala za zpronevěru, Tiefenbacha navíc za nedovolené ozbrojování.

Ministerstvu vnitra musí podle verdiktu muži nahradit 105 tisíc korun, jde o částku se kterou se úřad do řízení jako poškozený přihlásil.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Evropská unie zdvojnásobí svou hasičskou flotilu, připravuje se na dopady klimatické změny

Evropská unie oznámila, že na letošní léto zdvojnásobí svou leteckou hasičskou flotilu. Učiní tak kvůli výzvám, jako je narůst počtu a intenzity lesních požárů v důsledku změny klimatu. Informovala o tom agentura Reuters.

"V několika posledních letech jsme byly svědky dosud největších výzev," uvedl komisař pro krizové řízení Janez Lenarčič. Během uplynulých deseti let byl podle něj zaznamenán v průměru 350procentní nárůst žádostí o pomoc skrze unijní mechanismus RescEU.

"Katastrofy jsou stále častější a intenzivnější," řekl Lenarčič s odkazem na riziko lesních požárů v oblastech, kde dříve nebyly běžné, a povodně v Belgii, Německu a Itálii.

Pro nadcházející sezonu lesních požárů bude rezerva RescEU zahrnovat 24 hasičských letadel a čtyři helikoptéry z deseti členských států. K tomu 11 unijních zemí vyšle téměř 450 hasičů, kteří budou mít základnu ve Francii, Řecku a Portugalsku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy