Záruka vzrušení! Zlosyn Chisora vyzve tlučhubu Hayeho

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
14. 7. 2012 11:52
Už jen hodiny zbývají od boxerského šlágr roku David Haye vs. Dereck Chisora.
Foto: Reuters

Londýn / Praha - Už jen hodiny zbývají od boxerského šlágr roku. Minimálně, co se těžké váhy a zájmu především evropských fanoušků týká. Na londýnském stadionu Upton Park se proti sobě postaví dva britští ranaři – David Haye a Dereck Chisora.

Už několik dní nedá tento zápas lidem spát. V různých diskuzích na internetu i v hospodách (nejen) u piva se řeší jediná otázka: Kdo z dua ostrovních tlučhubů a zároveň skvělých boxerů bude na stadionu londýnských „Kladivářů“ West Ham United slavit sladký triumf nad nenáviděným soupeřem?

Čeští odborníci vidí coby favorita Hayeho

„Pro mě je Haye lepším, komplexnějším boxerem, proto by měl vyhrát,“ řekl pro Aktuálně.cz stříbrný český medailista ze Sydney Rudolf Kraj. „Chisora je mi sympatičtější. Nebojí se inkasovat, umí z obrany přejít do útoku a tvrdě zasahovat,“ kontruje Lukáš Konečný, první český profesionální mistr světa.

„Mírným favoritem je Haye, vítězství bych ale přál Chisorovi. Rozhodně se na ten zápas ale moc těším, už dlouho tvrdím, že to bude zajímavější duel než jsou zápasy Kličků,“ doplňuje boxerské parťáky nejlepší česká těžká váha Ondřej Pála.

A stejně nejednotná je ve svém verdiktu i fanouškovská obec. Nejen to dodává zápasu s přízviskem "Licensed to Thrill" (Záruka vzrušení) šmrc, přestože ani jeden z bijců nedosahuje kvalit například bratří Kličků. Právě s nimi oba ve svých posledních zápasech prohráli – Hayeho přemohl loni v červenci Vladimir, Chisoru letos v březnu Vitalij.

Chisora s Hayem se již poprali

Právě tento duel paradoxně dochutil ostrovní bitvu pěkně ostrým kořením. Chisora totiž nejdříve propleskl svého ukrajinského soupeře, jeho bratru plivl v ringu vodu do tváře a své mimoboxerské vystoupení zakončil pěstní výměnou názorů se svým dnešním soupeřem na tiskové konferenci.

Dovedete si představit lepší reklamu pro vlastní zápas? Dohodu nezmařila ani vysoká pokuta britské boxerské federace a ani fakt, že oběma výtržníkům odebrala profesionální licence. Když manažer Chisory rozhodil sítě do Evropy, přihlásil se mu nejeden zájemce. Těmi „šťastnými“, pod jejichž licencí budou Britové boxovat, se stali Lucemburčané.

A to přesto, že nemají jediného vlastního boxera v těžké váze a přesto, že se také oni nevyhnuli různým sankcím. „Je pro nás obrovská čest udělit těmto boxerům naše licence,“ znělo z malého knížectví. Důvod nadšení není těžké uhodnout. Peníze.

O zápas je obrovský zájem

Warren určitě na licencích šetřit nemusel. Souboj na fotbalovém stadionu téměř pod nosem prskajících britských boxerských funkcionářů byl během pár dnů vyprodán (nejdražší lístky stály přes 35 tisíc korun), na internetu za něj zaplatilo zhruba 600 korun na 2 miliony lidí, Sky BoxNation bude vyrábět signál do 60 zemí světa.

To ujde na zápas nechtěných a poražených, co říkáte? Mimochodem, že se nejedná o tuctový souboj potvrzuje i hádka o ringového sudího. Původně navržený zkušený Ir Mickey Vann byl Hayem vetován a tak jej nahradil neméně respektovaný a známý Portoričan Luis Pabon.

Chybí vám na předešlých řádcích nějaké to vyjádření obou protagonistů? Pak se omlouváme. Jejich vzájemné výměny názorů by totiž vydaly na jednu celou knížku, vybrat ty nejzajímavější skutečně nebylo snadné. Zde je alespoň malá ochutnávka.

Haye i Chisora se nešetří ani slovně

„Ten zápas chci věnovat všem ženám, které doma jejich chlap mlátí (Chisora byl odsouzen na 12 týdnů do vězení za domácí násilí)... Že má tvrdou bradu? Rozbiju ji na padrť... Kdo si myslí, že se ten zápas doboxuje do konce, je blázen... Kdo fandí Chisorovi, je stejný idiot jako on,“ toť pár vět z úst bijce s přezdívkou „Hayemaker“.

„Moje šťastné číslo je sedm. A v tomto kole pošlu Hayeho k zemi... Po našem souboji budeme mít na kontě stejně porážek (Chisora prohrál třikrát z 18 zápasů, Haye dvakrát ze 27 duelů)... Vždycky jsem mu říkal, ať se mi raději vyhýbá, když dorazil na tu tiskovku, byl jasné, že se něco stane,“ prohlásil mimo jiné jeho soupeř, který si nechává říkat „Del Boy“.

Ještě vás překvapuje, že na všech předzápasových setkáních (byly celkem tři) oddělovala oba britské soupeře vždy ochranná mříž? A že se mezi nimi poprvé neobjeví až v ringu? Ne, jestliže někdy bývá nenávist mezi boxery pouze marketingovým tahem, tentokrát se jedná o skutečnou válku. Tihle krajané se rozhodně v lásce nemají.

Zůstane jen u boxu v ringu?

Takže... Co na tom, že nedosahují kvalit ukrajinských obrů, ani nevydělají za zápas takové sumy jako nejbohatší sportovci uplynulého roku Floyd Mayweather junior a Manny Pacquiao. Co na tom, že některé média či zahraniční boxerské weby zápas ignorují. Minimálně na hodinu se dnes stanou David Haye a Dereck Chisora nejsledovanějšími boxery a potažmo i sportovci světa.

Nezbývá než doufat, že fanouškům předvedou pouze své kvality mezi šestnácti provazy při šermu pěstí. Jakýkoliv skandál by totiž boxu mohl jen a pouze ublížit. „Doufám, že nikoho po zápase nezavřou,“ pronesl například věhlasný kouč Freddie Roach.

Jaký scénář se naplní? To se dozví 35 tisíc fanoušků v Upton Parku a miliony u televizních obrazovek krátce před sobotní půlnocí. Desetikolový zápas, který startuje ve 23:00 hodin, v Česku vysílá sportovní kanál Sport1 a nová televize z rodiny TV Nova Fanda.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Teroristé Islámského státu se snaží osvobodit spolubojovníky, s Kurdy bojují čtvrtým dnem

V severovýchodní Sýrii v neděli již čtvrtým dnem pokračovaly boje mezi kurdskými jednotkami, které podporují USA, a radikály z teroristické organizace Islámský stát. Asi stovka teroristů ve čtvrtek večer zaútočila v Hasace na věznici a snažila se z ní osvobodit své spolubojovníky. Podle exilové Syrské organizace pro liská práva od začátku útoku přišlo o život nejméně 84 členů Islámského státu a 45 členů kurdských sil, včetně vězeňských dozorců. Agentura AFP informovala také o sedmi zabitých civilistech.

Ve věznici, na kterou teroristé zaútočili, je podle Syrské organizace pro liská práva 3500 osob podezřelých z členství v Islámském státu, včetně několika vůdců této teroristické organizace. Média tento útok radikálů označují za nejrozsáhlejší od územní porážky Islámského státu v Sýrii před třemi lety.

Kurdským složkám se podle Syrské organizace pro liská práva podařilo dopadnout stovky uprchlých radikálů, ale někteří jsou stále na útěku. Kurdské síly zároveň věznici obklíčily a bojují o přilehlou čtvrť. Kvůli násilnostem z oblasti uprchlo mnoha civilistů.

Mezinárodní koalice vedená Spojenými státy koalice dnes uvedla, že jednotkám pod vedením Kurdů za přispění koaličních zpravodajských informací a náletů podařilo hrozbu potlačit. Několik desítek radikálů se však podle agentury AP zabarikádovalo v severním křídle věznice a přilehlých budovách, odkud na kurdské oddíly dál střílejí.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V bavorských Alpách našli tělo mrtvého Čecha, zemřel zřejmě nešťastnou náhodou

Lyžař našel v sobotu na hoře Wendelstein v bavorských Alpách tělo 41letého muže. Podle bavorské policie je mrtvým český občan, který dlouhodobě žil v hornobavorském okrese Starnberg. Vyšetřovatelé předpokládají, že zemřel nešťastnou náhodou.

Lyžař tělo muže objevil na severním svahu hory Wendelstein, která leží jihovýchodně od Mnichova a ční do výšky 1838 metrů nad mořem. Příčinou mužovy smrti byla podle policie nejspíš nešťastná náhoda. Stopy cizího zavinění se nenašly. Přesná příčina úmrtí ale není jasná. Vyšetřovatelé proto hledají případné svědky neštěstí.

Tělo muže museli podle policie do údolí dostat "za velmi nepříznivých podmínek" speciálně vycvičení horští záchranáři. Na akci se jich podílely přes tři desítky.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tchaj-wan ohlásil další velké narušení své vzdušné obranné zóny Čínou

Tchaj-wan v neděli ohlásil největší narušení své vzdušné obranné zóny ze strany Číny od října, uvedla agentura Reuters. Do blízkosti ostrova se podle tchajwanského ministerstva obrany vydalo 39 čínských letounů. Tchaj-pej jako varování vyslala do vzduchu stíhačky a pro monitorování čínských strojů nasadila systémy raketové obrany.

Tchaj-wan si na přelety čínských vojenských strojů poblíž ostrova stěžuje opakovaně již přes rok. Čínská letadla se často vydávají do blízkosti Prataských ostrovů, strategické lokality v Jihočínském moři, na kterou si Tchaj-wan činí nárok. Čínské stroje se podle tchajwanského ministerstva pohybovaly v okolí Prataských ostrovů i v neděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy