Zápasníkům zatím vládne juniorka Adéla Hanzlíčková

Jaroslav Pešta
8. 4. 2014 15:00
Česká zápasnická reprezentace se vrátila z mistrovství Evropy ve Finsku, největší úspěch má na kontě juniorka.
Adéla Hanzlíčková.
Adéla Hanzlíčková. | Foto: Adéla Hanzlíčková

Praha - S nejlepším výsledkem z desetičlenné české výpravy zápasníků se z mistrovství Evropy ve Finsku vrátila teprve devatenáctiletá Adéla Hanzlíčková, která jako juniorka obsadila mezi seniorkami páté místo.

Z osmi mužů se do elitní desítky protlačil pouze Artur Omarov. Na ještě nedávné skvělé výkony Petra Švehly, Davida Vály a současného reprezentačního trenéra Marka Švece tedy jejich následovníci nenavázali, ale z vystoupení v zemi tisíců jezer si včera večer přivezli řadu cenných poznatků a zkušeností.

Kouč Švec v rozhovoru pro Aktuálně.cz dokonce u některých svých svěřenců věští „medailovou budoucnost.“

Kdo vás na šampionátu nejvíc potěšil?

Je to trochu kuriózní, ale určitě juniorka Hanzlíčková, která po výborném výkonu dosáhla skvělého výsledku. Čeká ji však ještě spousta práce, ale když ve svém úsilí nepoleví, tak před sebou bude mít světlou budoucnost. Ve Finsku poznala atmosféru velké sportovní akce, což by jí mohlo pomoci i na letošních juniorských šampionátech Evropy i světa, na nichž má šanci na přední umístění.

Artur Omarov skončil osmý a Petr Novák čtrnáctý. Co byste řekl na jejich adresu?

Omarov se deset dní před mistrovstvím léčil antibiotiky, takže byl do určité míry indisponován. Určitě měl na víc,  možná i na boj o medaili. Z mých svěřenců byl nejlepší, ale jako úspěch osmé místo neberu. U Petra Nováka pozoruji největší nárůst jeho výkonnosti. Ve vyrovnaném souboji se švédským zápasníkem byli rozhodčí na něj přísnější.

Od nových pravidel se čeká, že sudí už zápasy moc ovlivňovat nemohou. Co prozradil šampionát?

Mohou i dál výsledky zápasů ovlivňovat, i když asi ne v tak velké míře, jako dosud. Bohužel, nejsme atletika, kde rozhoduje předvedený výkon.

Prozradilo vám mistrovství Evropy něco podstatného?

Loňské vysvědčení českých zápasníků lze označit jako tragické a teď ve Finsku jsme si potvrdili, že jsme v tréninkovém procesu na správné cestě, podařilo se nám odrazit se ode dna. Byl jsem spokojen s většinou výkonů svých svěřenců a je jen škoda, že tomu neodpovídají i výsledky.

Kdo je na nejlepší cestě do elitní evropské společnosti?

Určitě Petr Novák a Omarov, ale věřím, že brzy na sebe ještě upozorní zkušený Tomáš Sobecký a třeba i některý z nadějných mladíků. Bude to chtít ještě trochu přitvrdit současný tréninkový dril a co nejbohatší účast na různých mezinárodních turnajích, kde by sbírali cenné zkušenosti.

Má svaz dost finančních prostředků, abyste účast na těchto turnajích nemuseli omezovat?

Zatím se zdá, že bychom sérii různých turnajů před mistrovstvím světa, které je v září v Taškentu, mohli v potřebné sestavě absolvovat. Více nám prozradí až průběh sezony.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Na Tongu, kde vybuchla podmořská sopka, dorazila první zahraniční pomoc

Na tichomořské souostroví Tonga ve čtvrtek dorazila první dvě letadla s materiální pomocí, pět dní poté, co na ostrovech způsobila obrovské škody erupce podmořské sopky a následná vlna tsunami. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ní se také podařilo obnovit telefonní spojení mezi Tongou a zbytkem světa.

Záchranné týmy v uplynulých dnech usilovně odklízely vrstvu vulkanického popela z přistávací dráhy mezinárodního letiště na největším ostrově Tongatapu, aby skrze něj mohla začít proudit humanitární pomoc pro 105 tisíc obyvatel Tongy. Po uvolnění dráhy tam přistálo letadlo C-130 Hercules vyslané Novým Zélandem. Přiletěl také vojenský letoun z Austrálie, informovala tamní vysílací společnost ABC.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Pohonné hmoty po několika týdnech opět zdražují. Cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 stoupla o čtyři haléře

Pohonné hmoty v Česku v minulém týdnu poprvé od konce listopadu zdražily. Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 vzrostla o čtyři haléře na 36,02 koruny za litr. Litr nafty se prodává v průměru za 34,98 koruny, což je o šest haléřů více než před týdnem ve středu. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.

Většinu loňského roku paliva zdražovala. Na maxima se ceny dostaly přibližně v polovině listopadu, kdy litr Naturalu 95 stál v průměru 37,20 koruny a nafty víc než 36 korun. Od té doby ceny pohonných hmot několik týdnů klesaly, zlevňování ale postupně zpomalovalo.

Benzin je momentálně o 7,98 koruny na litru dražší než před rokem, za naftu tehdy motoristé platili o 7,74 koruny na litru méně.

Nejlevnější benzin nyní natankují řidiči v Jihočeském kraji, kde je litr v průměru za 35,63 koruny. Za naftu se platí nejméně v Karlovarském kraji, litr tam prodávají průměrně za 34,48 koruny. Naopak nejdražší paliva nabízejí čerpací stanice v Praze. Litr benzinu stojí v hlavním městě průměrně 37,26 koruny, litr nafty pak 36,23 koruny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Demokraté v Senátu neprosadili hlasování o volební reformě. Biden je zklamaný

Prezident Joe Biden a jeho demokraté utrpěli dvojitou legislativní porážku, když se v Senátu snažili zabránit obstrukcím, aby mohli schválit volební reformu. Ta měla zvýšit ochranu volebního práva před listopadovými volbami, které rozhodnou o rozložení sil v Kongresu v příštím roce. Biden po hlasování vyjádřil hluboké zklamání, ale dodal, že se nenechá odradit.

Senátní republikáni ve dvojitém hlasování ve středu večer místního času (v noci na čtvrtek SEČ) zablokovali pokusy demokratů posunout legislativu o volebních právech blíže ke schválení. Použili k tomu obstrukční taktiku zvanou filibuster, podle níž je pro ukončení rozpravy a přikročení k hlasování potřeba ve 100členné komoře alespoň 60 hlasů. Senát je aktuálně rozdělen v poměru 50 na 50, přičemž demokraté v praxi disponují většinou jen díky rozhodujícímu hlasu viceprezidentky Kamaly Harrisové.

Šéf demokratů v Senátu Chuck Schumer vzápětí přistoupil k přepracování pravidla filibusteru snížením hranice 60 hlasů na 50. Harrisová krátce předsedala Senátu a v případě potřeby byla schopna zlomit nerozhodný výsledek, ale odešla před konečným hlasováním, napsala agentura AP. Nakonec se v tomto hlasování Schumerovi straničtí kolegové Joe Manchin a Kyrsten Sinemaová připojili k republikánům. Změna pravidel tak neprošla poměrem 52 ku 48.

Zdroj: ČTK
Další zprávy