Záhrobská veze z Francie stříbro, pomohly jí soupeřky

Ondřej Roubínek
14. 2. 2009 15:03
Pořadí slalomu: 1. Rieschová, 2. Záhrobská, 3. Poutiainenová
Stupně vítězek ve slalomu na MS ve Val d'Isere: Zleva druhá Šárka Záhrobská, vítězka Maria Rieschová a třetí Finka Tanja Poutiainenová.
Stupně vítězek ve slalomu na MS ve Val d'Isere: Zleva druhá Šárka Záhrobská, vítězka Maria Rieschová a třetí Finka Tanja Poutiainenová. | Foto: Reuters

Val d'Isere - Česká lyžařka Šárka Záhrobská dosáhla na mistrovství světa ve francouzském Val d'Isere dalšího životního úspěchu.

Ve slalomu, kde obhajovala zlatou medaili, nestačila jen na suverénku této sezony Marii Rieschovou z Německa a získala stříbrnou medaili! Třetí skončila Finka Tanja Poutiainenová.

Závod jsme sledovali on-line ZDE

A bylo to pořádné drama. Záhrobská byla po prvním kole čtvrtá, když ztrácela na překvapivě vedoucí Italku Manuelu Mölggovou 47 setin vteřiny.

Jako druhá zakončila první část závodu dvakrát zlatá z francouzského šampionátu Lindsey Vonnová, třetí byla domácí Sandrine Aubertová. Ta měla před Záhrobskou náskok už jen sedm setin.

Až šestá byla žena průběžného pořadí slalomu v této sezoně SP, Maria Rieschová, která na Mölggovou ztrácela 63 setin.

Petr Záhrobský postavil stříbrnou trať

Do druhého kola připravil závodnicím otec a trenér Šárky Záhrobské v jedné osobě pořádný oříšek. Trať rozhodující části slalomu totiž stavěl právě "Papá Záhrobský" a byly to jím sestavené branky, které nakonec přinesly jeho dceři třetí medaili ze světového šampionátu v řadě.

Do boje o medaile promluvila z devátého místa Tanja Poutiainenová, která se o jedinou setinu vyšvihla do čela před Denisu Karbonovou z Itálie.

Goodmanová a Leinonenová, které se překvapivě s vyššími startovními čísly dostaly až do první desítky, na svou jízdu z prvního kola nenavázaly a na trať už se spustila Maria Rieschová.

Ta předvedla profesorskou jízdu hodnou nejlepší slalomářky této sezony a do cíle dojela s více než vteřinovým náskokem před Finkou.

Záhrobská vsadila na jistotu. A vyplatilo se

Po prvním kole pátá Švédka Hansdotterová druhou jízdu nezvládla, zatímco Šárka Záhrobská po ní zajela víceméně na jistotu.

Manuela Mölggová projíždí cílem na bobku a zklamaná - těsně před cílem minula branku a přišla tak o šanci na zlato.
Manuela Mölggová projíždí cílem na bobku a zklamaná - těsně před cílem minula branku a přišla tak o šanci na zlato. | Foto: Reuters

Zařadila se na průběžnou druhou pozici se ztrátou 77 setiny vteřiny. Jenže po ní byly na startu ještě tři nejrychlejší závodnice.

Domácí Aubertová ovšem neunesla tlak a na obtížné trati se nevešla do jedné z branek. Do cíle se sice nakonec dostala, ale až jako poslední šestadvacátá. Stejně dopadla chvíli po ní i Lindsey Vonnová a Záhrobská tak mohla slavit medaili.

Jakou, to měla určit Manuela Mölggová. Ta měla na Rieschovou náskok 63 setin vteřiny a dlouho jela výborně a držela si naději na zlato. Jenže v závěru udělala chybu, netrefila jednu z posledních branek a bylo po nadějích.

Chyby soupeřek naopak přinesly další světovou medaili Šárce Záhrobské. Ta po bronzu z Bormia v roce 2005 a triumfu z Aare před dvěma lety zkompletovala svoji sbírku cenných kovů ze světových šampionátů.

Konečné výsledky:
1. Rieschová (Německo) 1:51,80
2. Záhrobská (ČR) -0,77
3. Poutiainenová (Finsko) -1,09
4. Karbonová (Itálie) -1,10
5. Giusová (Itálie) -1,13
6. Feierabendová (Švýcarsko) -1,69

 

Právě se děje

Další zprávy