Žádné ryby, ale výprava na Sibiř. Kanoistu Fuksu čeká dobrodružný závěr sezony

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
29. 8. 2018 14:51
Rychlostní kanoista Martin Fuksa, který si na mistrovství světa v Portugalsku dojel pro dvě medaile, letošní sezonu zatím neuzavřel.
Martin Fuksa
Martin Fuksa | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Fuksa má ve svém programu ještě tři exhibiční vystoupení, z nichž dvě jsou daleko od domova. "Budou to však spíš jakési propagační závody, ale s výbornými soupeři," usmíval se vicemistr světa ze závodu na jeden kilometr v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Ještě malé ohlédnutí za světovým šampionátem. Moc vás mrzí, že jste nedosáhl aspoň na jednu zlatou medaili?

Dost lidí ji asi čekalo, takže jsem je moc nepotěšil. Také já jsem byl zpočátku malinko zklamaný, ale z konečného účtu letošní sezony jsem spokojený. Každá medaile má pro mě velkou hodnotu a když není zrovna zlatá, tak je to motivace do mého dalšího sportovního života. Třeba do mistrovství světa příští rok v mém oblíbeném maďarském Szegedu, nebo do olympiády v Tokiu. Asi to na letošním šampionátu tak mělo být, takže jsem v pohodě.

Začínáte se svým bratrem startovat v deblkanoi. Jak jste zatím spokojen?

Mým přáním bylo na mistrovství světa postoupit do elitní devítky, což se nám nepodařilo. Dvořák s Jandou skončili sedmí, takže se máme s kým srovnávat. Jsme však na úplném začátku. Potřebujeme být jedno tělo, vědět o sobě jaké kdo má záběry, což znamená jezdit spolu častěji. Naším cílem je být nejlepší v České republice, nominovat se na mistrovství světa a potom i na olympijské hry.

Kajakář Dostál řekl, že teď na šest týdnů schová kajak do loděnice a půjde na ryby. Vy ale v kanoi zůstanete i po hlavní sezoně. Už znáte svůj nejbližší program?

Čekají mě tři exhibiční závody. Už v sobotu na stometrové trati v Budapešti. Potom se na čtyři dny podívám do Benátek, ale 15. září se vydám asi do Číny, kde mě čeká závod na 600 metrů. A z Číny se hned přesunu do údajně přírodního prostředí v Rusku, někam na Sibiř, kde se mám v nově zřízeném sprintérském Superpoháru představit na trati dlouhé 350 metrů. Tedy vesměs jde o délky, které jsou v naší rychlostní kanoistice atypické. A když jsme u délek, tak totéž platí i o cestování a časovém posunu (úsměv)..

Kdo by se měl těchto exhibičních akcí zúčastnit?

Kromě Němce Brandela a Brazilce Santose, kteří dali přednost podobné akci v Brazílii, jsou prý pozváni skoro všichni finalisté ze závodů na 500 a 1000 metrů z šampionátu v Portugalsku. Konkurence by tam tedy měla být velká, ale myslím si, že v obou závodech půjde hlavně o propagaci kanoistiky a každý tam pojede s určitou rezervou.

Takže po návratu z Ruska se konečně dočkáte tečky za sezonou?

Bez kanoe bych měl být na desetidenní dovolené na Mallorce, ale ve dnech 1. - 24. listopadu mně už čeká reprezentační soustředění v Japonsku, což je vlastně jakási předehra přípravy na novou sezonu. Program bude pestrý, v poklidné podobě a se záměrem pomalu si uvědomovat, že příští rok už bude velice důležitá olympijská  kvalifikace.

A co v prosinci?

Odpočinu si od vody, ale o to náročnější bude horská příprava na běžkách.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 7 hodinami

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy