Mimořádná zpráva

Začínaly u trubky, teď mají medaili z MS. Policistky z Opavy září v pole dance

Jakub Šafránek Jakub Šafránek
1. 2. 2019 6:06
Pole dance se dá do češtiny přeložit jako "tanec u tyče", ovšem před úřadujícími bronzovými medailistkami z MS v pole sport dvojic Alenou Klapetkovou a Nikol Vítečkovou tohle spojení raději nepoužívejte. "Na to už jsme trochu háklivé, my to raději nepřekládáme," říkají hned v úvodu povídání o této mladé sportovní disciplíně v pražském studiu Pole Heaven.
Alena Klapetková a Nikol Vítečková v akci. | Video: Jakub Zuzánek, Jakub Šafránek

Obě sportovkyně mají za sebou rok plný úspěchů. Vyhrály oba republikové šampionáty, na podzimním mistrovství světa, které hostila americká Florida, pak získaly bronzové medaile v disciplíně pole sport. 

Alena Klapetková a Nikol Vítečková

 • Pochází z Opavy
 • Pracují jako městské policistky v Ostravě
 • Jsou mistryněmi ČR v pole sport i pole art dvojic
 • Na MS 2018 v USA získaly bronz v disciplíně pole sport

Jsou to přitom teprve tři roky, co Klapetková s Vítečkovou pole dance objevily a začaly se mu naplno věnovat. U dlouhé lešenářské trubky, zapíchnuté a zabetonované do zahradního trávníku. 

"To byla taková hatlapatilka. My jsme se učily venku na lešenářské tyči, protože jsme neměly studio. A neměly jsme ani trenéra, všechno jsme okoukávaly z internetu," směje se "Ali" Klapetková při zahřívání před tréninkem.

Nyní už ale absolvují přípravu pod vedením profesionální trenérky Terezy Štrobové, která je sama mistryní světa v pole art. Ta si nadějnou dvojici vzala do péče na začátku loňského roku.

"Mají skvělé předpoklady díky své flexibilitě, jsou sehrané, ale chybí jim technické základy. Což je způsobené tím, že se to učily samy. Chybělo jim, aby jim to někdo vysvětlil a posunul je dál," vysvětluje trenérka. 

Lešenářská trubka na jedné z opavských zahrad stále ještě slouží svému netradičnímu účelu: 

Má to ale háček, obě sportovkyně musí za svou pražskou lektorkou dojíždět do Prahy z daleké Opavy, odkud pochází. Jedna cesta vyjde skoro na čtyři hodiny, což při jejich pracovním vytížení není zrovna málo. 

Obě pracují na plný úvazek u městské policie v Ostravě, a času na trénink mají méně, než by samy chtěly. "Jsme polovinu měsíce v práci na dvanáctihodinových šichtách, takže jsme rády, když se ve svém volnu společně sejdeme a trénujeme," říká teď už vážněji Klapetková. 

Co je pole dance

 • Sport, který si nejvíce bere z gymnastiky, fitness a tance
 • Provozuje se na speciálních tyčích, které mohou být statické i spinové (točí se)
 • Dělí se na několik disciplín, mimo jiné pole sport (sportovnější) či pole art (hodnotí se i umělecký projev)
 • Jednotlivé disciplíny se liší pravidly, bodováním i omezeními (například v oblékání) 
 • Od roku 2009 má pole sport svoji mezinárodní federaci, v roce 2018 MOV zařadil pole sport mezi sledované sporty, což je předstupeň k uznání za oficiální sport, který se může ucházet o místo na olympiádě
 • V Česku pole dance provozuje kolem 3000 lidí, po celém světě údajně kolem pěti milionů
 • V pole dance soutěží i muži

Dalším zádrhelem, který jim poněkud ztrpčuje sportovní kariéru, je fakt, že za úspěchy na závodech nedostávají ani medailistky finanční odměnu a o systémové státní podpoře tohoto sportu, který podle trenérky aktivně provozuje kolem tří tisícovek lidí, rovněž nelze hovořit.

A tak si obě strážnice musí svůj koníček hradit z výplat, k nimž občas přidají nevelký obnos za vystoupení na společenských akcích, zejména plesech. "Pomáhá nám to finančně, ale bohužel, plesy jsou jen sezonní záležitost," konstatuje Vítečková. 

Na těchto společenských akcích se jim ale kromě skrovného výdělku daří alespoň šířit povědomí o svém sportu a vyvracet mýtus o jakýchsi lepších striptérkách. 

"Když si na plese začneme stavět tyče a svlékat se do dresů, tak ty starší paní začnou převracet oči. Po cvičení za námi přijdou s omluvou, že si myslely, že to bude něco erotického, ale nakonec to bylo něco jiného. Když to lidé uvidí, tak pak změní názor," ví Klapetková. 

Mimochodem, pokud byste si mysleli, že nadřízené šarže obou městských policistek jejich spíše neoblečené než oblečené víření kolem čtyřmetrové tyče nebudou vítat zrovna s nadšením, jste na omylu.

"Všichni nás ohromně podporují. Tím, že sledují naše stránky, tak vědí, že to není žádný tanec u tyče, ale že se jedná o závodní disciplínu, zaměřenou na sport," tvrdí Klapetková.

To je ostatně vidět i z triků, které při tréninku předvádějí a které si můžete prohlédnout na přiloženém videu. Pole dance na první pohled vyžaduje značnou fyzickou sílu a dokonalou pružnost. V tom měly obě sportovkyně velkou výhodu, neboť se vedle policejní střední školy věnovaly závodně gymnastice. 

A ještě jedna věc český pole dance trápí: nízká návštěvnost domácích vrcholných akcí. Na šampionátech se schází spíše desítky než stovky fanoušků, přičemž většina z nich je tu proto, že někoho ze soutěžících osobně zná. "Přitom je to určitě divácky mnohem zajímavější než jedenáct chlapů v trenýrkách," směje se trenérka Štrobová. 

Pokud byste se o tom chtěli na vlastní oči přesvědčit a prohlédnout si to nejlepší z pole dance naživo, nejbližší příležitost budete mít o víkendu 4.- 5. května na Praze 4 ve sportovním centru Oáza, kde se koná Czech Pole Championship. Rozhodně se bude na co dívat.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Situace s Ázerbájdžánem se vyostřuje, arménský premiér chce ruské pohraničníky na hranicích

Arménský premiér Nikol Pašinjan navrhl zřídit stanoviště ruských pohraničníků podél arménsko-ázerbájdžánských hranic, kde neustávají incidenty. Uvedla to ve čtvrtek ruská agentura TASS.

"Situace podél arménsko-ázerbájdžánských hranic se nestabilizovala, nehledě na úsilí arménské vlády a mezinárodního společenství. Ázerbájdžán pokračuje v agresivní rétorice a počínání, přičemž ignoruje návrhy mezinárodního společenství na řešení vzniklé situace," řekl Pašinjan na zasedání vlády.

Ve středu se na hranicích odehrála jedna z nejintenzivnějších přestřelek, Baku následně hlásilo dva zraněné vojáky, Jerevan tři zabité a pět raněných vojáků. Týž den obě znepřátelené strany přistoupily na ruský návrh na příměří. Ve čtvrtek se ale obě strany vzájemně obvinily z nového ostřelování. Neklid na hranicích panuje od poloviny května, kdy Jerevan obvinil ázerbájdžánské vojáky ze snahy "korigovat" průběh hranice.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 27 minutami

Volkswagen má rekordní pololetní zisk, chce vyrábět více elektromobilů než Tesla

Německý automobilový koncern Volkswagen vykázal v pololetí rekordní provozní zisk 11,4 miliardy eur (291 miliard korun). Ve stejném období roku 2019, tedy před pandemií, byl provozní zisk deset miliard eur, což byl do té doby rekord. Firma zároveň zvýšila celoroční prognózu. Výhled provozní návratnosti tržeb za celý letošní rok zvedla o 0,5 procentního bodu na šest až 7,5 procenta. Firma, jejíž součástí je i česká automobilka Škoda Auto, to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. 

Největší podíl na výsledku měly prémiové firemní značky a divize finančních služeb, které vykázaly růst ve dvojmístných číslech. "Udržujeme vysoké tempo, a to jak z hlediska provozního, tak strategického," uvedl šéf společnosti Herbert Diess. Dodal, že pokrok zaznamenala také divize elektromobilů. Diess by chtěl, aby Volkswagen v polovině desetiletí předstihl na pozici největšího výrobce elektromobilů na světě americkou společnost Tesla.

Automobilku Volkswagen, podobně jako i další výrobce aut, na jaře zasáhl nedostatek polovodičů. Firma upozornila, že by se to mohlo projevit v nižších dodávkách. Loni Volkswagen dodal 9,3 milionu vozů a uvádí, že letos by jich mělo být o něco více. Dříve společnost předpokládala, že dodávky budou výrazně vyšší.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před tsunami

Americké úřady ve čtvrtek vydaly varování před vlnou tsunami poté, co poloostrov Aljašku postihlo silné zemětřesení - podle americké geologické služby (USGS) dosáhlo síly až 8,2 stupně. Podle agentury AP mohlo samotné zemětřesení způsobit menší až středně těžké škody v oblasti epicentra. Zatím však nejsou hlášeny žádné oběti ani škody, poznamenala agentura Reuters.

Zemětřesení udeřilo zhruba 91 kilometrů jihovýchodně od oblasti Perryville, zhruba 800 kilometrů od největšího města na poloostrově Anchorage.

Zdroj: ČTK
Další zprávy