Začíná rekordní MS v atletice. S Boltem i dopingovým cejchem

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
9. 8. 2013 8:00
Bude to rekordní podívaná s rekordním Boltem. Tak by se ve zkratce dal shrnout 16. světový šampionát v atletice, který na olympijském stadionu v moskevských Lužnikách začne v sobotu.
Usain Bolt chce nejen další hattrick, zároveň se pokusí zaběhnout na trati 200 metrů pod 19 sekund.
Usain Bolt chce nejen další hattrick, zároveň se pokusí zaběhnout na trati 200 metrů pod 19 sekund. | Foto: Reuters

Moskva - Bude to rekordní podívaná s rekordním Boltem. Tak by se ve zkratce dal shrnout 16. světový šampionát v atletice, který na olympijském stadionu v moskevských Lužnikách začne v sobotu.

Zúčastnění se ho totiž nejvyšší počet startujících zemí (206) i atletů (1974).

Navíc se v případě jamajského sprintérského fenoména Usaina Bolta dá očekávat, že při absenci svých největších soupeřů, kteří měli pozitivní dopingový test, vyrovná svou rekordní sbírku tří zlatých medailí z MS v Berlíně.

Tam před čtyřmi lety ustanovil světový rekord jak na trati 100 metrů, tak na dvojnásobné trati a ve štafetě. A jen ten poslední rekord se podařilo někomu překonat, právě Jamajčanům loni ve finále Her v Londýně.

"Tři zlata, na nic jiného nemyslím"

Jak už bylo řečeno, Boltovi by k udržení pozic z Her v Londýně, kde rovněž získal tři zlata, měla pomoci sprintérská apokalypsa měsíc před startem šampionátu.

Pozitivní dopingový vzorek byl totiž zveřejněn u tehdy nejrychlejšího muže sezony Američana Tysona Gaye nebo u někdejšího světového rekordmana Jamajčana Asafy Powella.

Kvůli dopingu nepřijedou do Moskvy ani jamajské sprinterky Veronica Campbellová-Brownová a Sherone Simpsonová.

Navíc Boltovi, který letos drží nejrychlejší čas na stovce i dvoustovce, pomohl i fakt, že jeho další krajan a obhájce titulu na trati 100 metrů Yohan Blake je ve stavu zraněných.

Bolt tak má cestu k osmi zlatých medailí z MS sice hodně umetenou, na druhou stranu však sám přiznává, že jeho motorem v Moskvě bude hlavně překonávání svých rekordních časů.

"Tři zlata, to je můj jediný cíl, na nic jiného nemyslím," uvedl Bolt s tím, že pokud by získal v Moskvě tři medaile jakéhokoliv kovu, s deseti cennými kovy z MS by se vyrovnal legendárnímu Američanovi Carlu Lewisovi.

Gatlin chce Bolta porazit i podruhé

Cestu za v pořadí už čtvrtým zlatým hattrickem mu budou chtít překazit jeho krajan Nesta Carter a Američan Justin Gatlin

Olympijský vítěz z Atén, který už "má na triku" dva dopingové škraloupy, totiž Bolta jako jediný porazil. Stalo se to v červnu na Diamantové lize v Římě.

"Ví, že přijedu skvěle připraven, ale to bude i on. Jsme oba sprinteři, kteří milují takové závody," nechal se už v místě šampionátu slyšet Gatlin.

Zato na dvoustovce se zdá, že Bolta může porazit jen on sám. Letos je totiž jasným suverénem této disciplíny a v cestě za třetím titulem mistra světa na této trati by jej mohlo připravit jen stejné zaváhání jako před dvěma lety v Tegu na stovce, kde byl za ulitý start diskvalifikován.

Spíš tedy půjde o to, jestli bude schopný překonat svůj berlínský čas 19,19 sekundy. "To je výkon, který bych skutečně rád překonal. Myslím, že mám dokonce na to, abych běžel pod 19 sekund," prohlásil Bolt se svým typickým sebevědomím.

Rozloučí se Isinbajevová s kariérou?

Ovšem nejenom Boltem a jeho vyzyvateli bude Moskva v příštích dnech žít. Velkým lákadlem totiž bude plánovaný poslední závod kariéry světové rekordmanky a dvojnásobné olympijské vítězky Jeleny Isinbajevové.

Ruská tyčkařka, která přišla v posledních letech o svou dřívější dominanci, se chce se "svými" diváky rozloučit triumfem mistryně světa. Otázkou však je, na kolik brát její prohlášení o konci kariéry vážně. Letos na Zlaté tretře totiž prohlásila, že se k závodění vrátí po mateřské pauze.

Zajímavé bude také sledovat britského dlouhotraťaře a dvojnásobného olympijského vítěze z Londýna, který úspěšně vyzval Bolta k tomu, aby se s ním poměřil v exhibičním závodě na 600 metrů.

Vedle distancovaných či zraněných sprinterů bude naopak v Moskvě chybět olympijská vítězka v sedmiboji Britka Jessica Ennisová-Hillová populární chorvatská výškařka Blanka Vlašičová, či olympijský vítěz a světový rekordman z Londýna, půlkař David Rudisha z Keni.

Češi mají našlápnuto také na rekord

Na "rekord" bude útočit i česká výprava. Té sice utekl rekordní počet sportovců na MS jen kvůli zranění desetibojaře Adama Helceleta a půlkařky Terezy Čapkové těsně před šampionátem, rekordní však může být počet zlatých medailí.

Zlaté ambice má totiž jak překážkářka Zuzana Hejnová, tak oštěpař Vítězslav Veselý, pokusit se o šok chtějí i další medailoví adepti - koulař Ladislav Prášil či kladivář Lukáš Melich. Jsou totiž první, druzí, třetí, resp. čtvrtí v letošních tabulkách nejlepších světových výkonů. 

Češi v samostatné historii totiž jen jedinkrát získali na MS dvě zlaté medaile - před šesti lety v Ósace.

Absolutní československý rekord z úvodního MS v Helsinkách v roce 1983 však Češi nemají šanci ani ohrozit. Výprava kolem Jarmily Kratochvílové a Heleny Fibingerové získala čtyři zlaté, tři stříbrné a dvě bronzové medaile.

"Helsinky určitě nepřekonáme, ale cenný kov přivezeme. Rád budu za jeden, ale je jasné, že každý další se počítá," řekl na úterní tiskové konferenci nesměle Tomáš Dvořák, šéftrenér českého týmu.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Havlíček se ujal funkce ministra dopravy, Kremlík zůstává náměstkem

Vicepremiér a současný ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) se ujal funkce ministra dopravy, dnes ráno krátce před osmou hodinou ho do úřadu uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Havlíček nahradil Vladimíra Kremlíka (za ANO), kterého Babiš v pondělí odvolal kvůli zakázce k elektronickým dálničním známkám. Havlíček povede resorty dopravy a průmyslu současně, podle Babiše až do konce volebního období.

Kremlík podle Babiše manažersky nezvládl situaci kolem zakázky k elektronickým dálničním známkám. Bývalý ministr dnes novinářům řekl, že by v souvislosti se zakázkou nyní možná postupoval jinak, protože dříve nevěděl o některých personálních skutečnostech okolo zakázky. Blíže je však nespecfikoval. Na ministerstvu by ovšem měl zůstat, premiér ve čtvrtek MF Dnes řekl, že se stane náměstkem ministra.

IT systém, který by zahrnoval mimo jiné e-shop či mobilní aplikaci, měla za 401 milionů korun zajistit společnost Asseco Central Europe. Zakázka se však stala terčem kritiky z řad IT odborníků, opozice i premiéra. Vadilo jim zejména to, že Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI), který má přípravu systému na starosti, vybíral dodavatele v utajovaném režimu, a ne v otevřené soutěži. Zakázka navíc podle nich byla předražená. Havlíček ve čtvrtek oznámil, že zakázka bude zrušena.

Aktualizováno před 53 minutami

V Číně na nový vir zemřelo už 26 lidí. Podle vlády se počet nakažených vyšplhal na 876 případů

Kvůli nákaze novým koronavirem v Číně zemřelo 26 lidí, úřady mají celkem 876 potvrzených případů. Dnes o tom informuje agentura DPA. Prakticky uzavřených je jedenáct měst s přibližně 37 miliony obyvatel. Od čtvrtka se to týká 11milionového Wu-chanu, dnes úřady zastavily veřejnou dopravu například ve městě Ťing-čou, kde žije asi 5,6 milionu lidí. Přerušen byl i provoz vlaků do ostatních měst.

Čínské ministerstvo zdravotnictví v rámci nového hlášení mimo jiné potvrdilo čtvrteční zprávu o prvním úmrtí způsobeném koronavirem mimo centrální provincii Chu-pej. Jde o případ 80letého pacienta, který zemřel v provincii Che-pej po návratu z dvouměsíčního pobytu ve Wu-chanu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy