Začíná Okolo Švýcarska. S Kreuzigerem i třemi mistry světa

Ondřej Kurečka
14. 6. 2014 10:00
Ve Francii sice teprve vrcholí „hvězdné války“ na Dauphiné, přesto již dnes ve Švýcarsku startuje další cyklistický etapový závod nejvyšší kategorie World Tour – Okolo Švýcarska.
Roman Kreuziger.
Roman Kreuziger. | Foto: cyclingnews.com/sirotti

Praha - Ve Francii sice teprve vrcholí „hvězdné války“ na Dauphiné, přesto již dnes ve Švýcarsku startuje další cyklistický etapový závod nejvyšší kategorie World Tour – Okolo Švýcarska. Pro české fanoušky to bude závod zajímavý především díky startu Romana Kreuzigera, který tady zvítězil v roce 2008 a na svém kontě má také dvě třetí místa.

Tři dojezdy na kopci

Závod odstartuje devítikilometrovým prologem v Bellinzoně, dohromady na závodníky v devíti závodních dnech čeká 1 312 kilometrů. Kromě prologu se proti chronometru bude bojovat také v sedmé etapě, kterou je zvlněná časovka na 25 kilometrů.

Tři etapy můžeme označit za horské, dvě za zvlněné a pouze dvě za víceméně rovinaté, třikrát se bude dojíždět na vrcholu stoupání, v osmé etapě se bude například končit v lyžařském středisku Verbier, tedy na kopci známém i z Tour de France.

Costa bude útočit na hattrick

Největší favorité Tour de France sice startují na již zmíněném Dauphiné, přesto se i ve Švýcarsku představí hned několik velmi zajímavých jmen, včetně tří úřadujících mistrů světa.

Startovat bude úřadující mistr světa v silničním závodě Portugalec Rui Costa, mistr světa v časovce Tony Martin a svého druhého závodu v silničním profipelotonu se zúčastní domácí trojnásobný mistr světa v cross country horských kol Nino Schurter, který před třemi týdny ovládl závod Světového poháru v Novém Městě na Moravě.

Hlavním favoritem bude Costa, který Švýcarsko ovládl v posledních dvou ročnících. Velmi mu prospěla změna dresu, v Lampre je jasným lídrem a bude jím i pro Tour de France. V letošní sezoně již stanul na pódiu pro tři nejlepší celkové klasifikace Okolo Romandie, Okolo Algarve a Paříž – Nice.

K favoritům patří také Nizozemec Bauke Mollema, který byl loni druhý hned za Costou a na následné Tour de France skončil šestý. „Ve Švýcarsku chci hlavně potrénovat směrem k Tour. Mimo to bych snad mohl dosáhnout i nějakého dobrého výsledku,“ uvedl Mollema pro server cyclingnews.com.

Kreuziger bude závodit po šesti týdnech

Kreuziger dojel před rokem třetí. Švýcarsko je, soudě dle výsledků, jeho oblíbenou závodnickou destinací, taky zde od patnácti let zhruba čtyři roky pobýval a závodil za zdejší mládežnický tým Schumacher.

Český závovodník nezávodil od konce dubna a v předchozích týdnech se věnoval hlavně tréninku směrem k Tour de France, kde by měl být znovu superdomestikem Alberta Contadora

„Trénoval jsem poctivě a sám jsem zvědav, jak dopadne konfrontace s nejlepšími po šesti týdnech bez závodů. Rád bych zajel co nejlíp, je to můj oblíbený závod, ale pořádně netuším, jak na tom budu. V tomhle období na tom většinou bývám dobře, ale nikdy jsem před Švýcarskem neměl tak dlouhou pauzu,“ uvedl na svých webových stránkách.

Na startu i Wiggins

V dresu týmu Sky se objeví Sir Bradley Wiggins, ten nedávno impozantním způsobem ovládl Okolo Kalifornie, v posledních dnech se o něm však mluvilo spíše z důvodu jeho údajné neúčasti na Tour de France. Přesvědčí ve Švýcarsku týmové šéfy, aby své rozhodnutí přehodnotili?

V barvách Treku se kromě domácího „Spartakuse“ Fabiana Cancellary (vítěz z roku 2009) objeví také bratři Schleckové. Ti se v posledních letech trápí, starší Frank absolvoval trest kvůli dopingu, mladší Andy se po zlomenině pánve stále nedostal do bývalé formy.

Startovat budou také čtvrtý a pátý muž celkového pořadí minulého ročníku – Thibaut Pinot a Mathias Frank. Představí se rovněž závodníci první desítky celkového pořadí nedávno skončeného Giro d´Italia – Domenico Pozzovivo a Cadel Evans.

Souboj sprinterů

Švýcarsko si jako klíčový přípravný závod před Tour vybralo také hned několik špičkových spurterů včetně dvou zřejmě největších favoritů v boji o zelený dres Tour de France – Sagana s Cavendishem.

Saganovi se ve Švýcarsku tradičně daří. V posledních dvou letech ovládl hned několik spurterských dojezdů, ale také dvě velmi náročné horské etapy a vlastní dva dresy pro vítěze bodovací soutěže.

„Okolo Švýcarska vždy považuju za nejlepší orientační test směrem k Tour. Závod zahrnuje mnoho rozdílných etap včetně těch, které sedí mým charakteristikám. Je to nejlepší způsob k otestování nohou. Samozřejmě rád vítězím a tohle je ten nejlepší způsob jak získat sebedůvěru,“ prohlásil Sagan pro týmový web.

Cavendish bude mít v týmu Omega Pharma – Quick Step k dispozici exkluzivní podporu včetně Toma Boonena, Marka Renshawa či Tonyho Martina.

„Jsme tady se silným týmem pro sprinty. Zaměříme se na sprint při dvou etapách, kde se dá očekávat sprint pelotonu. Mark tady má téměř kompletní spurterský vláček, takže to bude důležitý moment v přípravě na Tour,“ potvrdil sportovní ředitel Omegy Peeters.

Třetí spurterskou hvězdou do party je Němec John Degenkolb, zapomenout nesmíme ani na Sachu Modola, Davide Appollonia či Bena Swifta.

 

Právě se děje

Další zprávy