Začíná MS v cyklokrosu, Nash bude bojovat o titul

Ondřej Kurečka
31. 1. 2015 7:15
Do Tábora se vrací po pěti letech MS v cyklokrosu a Kateřina Nash bude favoritkou.
Kateřina Nash
Kateřina Nash | Foto: ČTK

Tábor - Česká republika je ve druhé dekádě nového tisíciletí zemí světových šampionátů. V předminulém roce se tu o světové tituly utkali nejlepší biatlonisti, v květnu se sem sjedou hokejisté, příští rok pak elitní bikeři, o nadcházejícím víkendu se budou zraky českých sportovních fanoušků upínat na jih Čech, kde se uskuteční 66. vydání světového šampionátu cyklokrosařů.

Vrcholné klání nejlepších vyznavačů bahna a sněhu se na území naší vlasti uskuteční již popáté. Po Praze a Mladé Boleslavi se potřetí pořadatelství ujal jihočeský Tábor, kam se šampionát vrací po pěti letech.

Více než tříkilometrová trať v areálu Komora je již připravena, pořadatelé kolem ní rozmístili přes 10 kilometrů plůtků a tribunu v cílové rovince, jež pojme až 3 500 diváků.

Největší českou nadějí bude Nash

Čeští zástupci v Táboře zatím vždy bojovali o nejvyšší příčky v elitních kategoriích. Zatímco v roce 2001 Petr Dlask těsně prohrál pouze s vítězným Verveckenem a v roce 2010 Zdeněk Štybar závod ovládl navzdory technickému problému, tentokrát se budou největší naděje domácích fandů upínat k osobě něžného pohlaví.

K top favoritkám závodu žen Elite, který se pojede v sobotu od 14:00, totiž bude patřit Kateřina Nash, rodačka z nedalekých Prachatic, která do závodu vyrazí s jednoznačnou ambicí vylepšit čtvrtou příčku z posledního táborského šampionátu a minimálně navázat na bronzovou medaili ze Sankt Wendelu. „Cíle mám jen ty nejvyšší, protože člověk musí myslet na vítězství,“ netají se svými ambicemi.

Na světovém mistrovství bude Katka startovat po dvou letech, naposledy v americkém Louisville ji o medaili připravil až technický problém těsně před vjezdem do cílové rovinky. 

Životní sezona české závodnice

Bývalá lyžařka a účastnice letních i zimních olympiád si po bikové sezoně, v níž se jí i jednou povedlo vystoupit na pódium v závodě SP, odpočinula a do krosového kolotoče vstoupila v plné síle, v každém závodě, do něhož nastoupila, dojela v elitní trojici. Úspěšné bylo i vánoční turné, kdy dokázala zvítězit v Namuru. Dobrou formu signalizuje také druhé místo z posledního závodu SP v Hoogerheide.

Nejžhavějšímu českému želízku v ohni vyhovují co možná nejbahnitější tratě, vždyť prvního vítězství v závodě SP dosáhla Nash před pěti lety v Roubaix na okruhu, který se z větší části běhal.

„Byla bych ráda, kdyby trať byla blátivější, ale musím se samozřejmě připravit na všechny klimatické podmínky,“ řekla k tomu sama závodnice. Podle předpovědi budou teploty kolem nuly, uvidíme, co s ní provede dopolední závod juniorů.

Vosová je zraněná

Ženská konkurence je však tvrdá, Nash se bude o medaile přetahovat především s dalšími všestrannými cyklistkami, jako je Marianne Vosová, Pauline Ferrand-Prévotová a Eva Lechnerová, ale také s krosařskými specialistkami Sanne Cantovou nebo Katie Comptonovou.

Jméno Vosové je jasné, vždyť duhový dres nosí nepřetržitě od roku 2009 a v Táboře by ráda získala již svůj osmý titul, přestože je jí teprve 27 let. Patrně nejlepší cyklistka historie, která kromě cyklokrosu vládne také silnici a vlastní i olympijské tituly z dráhy, však není v ideální zdravotní kondici. Trápí ji totiž zánět podkolenní šlachy a ve finále SP dojela minulý víkend až ve druhé desítce.

„Je dobře připravená, měla sice nějaké problémy, ale doufáme, že se to v následujících dnech zlepší. Budeme prostě stále předpokládat, že odstartuje a udělá vše pro to, aby titul obhájila,“ uvedl na začátku týdne její trenér Lammerts.

Všestranné závodnice favoritkami

Vosové týmová kolegyně ze stáje Rabo-Liv, mladičká Francouzka Prévotová je rovněž schopná vítězit celý rok. Na podzim ovládla hromadný závod na silničním šampionátu a svědčí jí i česká půda, když v květnu suverénně ovládla SP horských kol v Novém Městě na Moravě. Minulý týden dojela třetí, hned za českou závodnicí.

Italka Eva Lechnerová má momentálně možná nejlepší formu, když ovládla poslední závod SP a Belgičanka Sanne Cantová je vítězkou celkového hodnocení světového poháru.

Nash nebude jedinou závodnicí s trikolórou na dresu. O první desítku by mohly bojovat také Pavla Havlíková s Martinou Mikuláškovou. Pojede také teprve sedmnáctiletá Nikola Nosková a bikerka Karla Štěpánová.

Dnešní program MS v cyklokrosu v Táboře:

11:00 junioři (Březina, Jelínek, Kunt, Matějček, Vojíř),

14:00 ženy (Havlíková, Mikulášková, Nash, Nosková, Štěpánová).

 

Právě se děje

před 28 minutami

Bývalý katalánský vicepremiér Junqueras dostal za referendum o nezávislosti 13 let vězení

Španělský nejvyšší soud v pondělí vynesl vysoké tresty vězení pro katalánské politiky za neústavní referendum o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Ke 13 letům odsoudil bývalého vicepremiéra regionální vlády Oriola Junquerase, jemuž ale hrozilo až 25 let. Informují o tom místní média.

Jde o bezprecedentní verdikt v novodobé španělské historii a po celém Katalánsku se kvůli němu chystají protesty.

Další exministři katalánské vlády dostali tresty vězení v trvání od 10 do 12 let. Odsouzení dostali mírnější tresty, než požadovala prokuratura, protože podle soudu neusilovali o nezávislost regionu na severovýchodě Španělska podněcováním k násilí.

Další zprávy