Začíná ME v basketbalu. Loučit se budou Welsch s Bartoněm

ČTK ČTK
5. 9. 2015 13:09
V lotyšské Rize dnes začíná Mistrovství Evropy v basketbalu mužů. V dresu České republiky se na něm budou loučit Jiří Welsch a Luboš Bartoň.
Jiří Welsch v národním dresu.
Jiří Welsch v národním dresu. | Foto: ČTK

Riga - Jako jediní zažili všechna čtyři mistrovství Evropy, na které se čeští basketbalisté probojovali v letech 1999, 2007, 2013 a letos. A šampionát v Rize bude pro Jiřího Welsche a Luboše Bartoně také poslední. O to větší chuť mají uspět a poprvé v historii samostatného českého basketbalu se probojovat do play off.

"Mix pocitů, trochu pocit úlevy, že už je to tady, trocha nervozity před začátkem. Nepřijeli jsme se sem zúčastnit, ale pokusit se udělat nějaký výsledek. V první řadě postoupit ze skupiny," prohlásil v rozhovoru s českými novináři kapitán Welsch. "Konečně je to tady, těšíme se, je tu jedinečná příležitost udělat dobrý výsledek. Prožívám to jinak, jsem zase o krapet starší a už to není ono. Jen nesmím příliš přemýšlet o tom, že je to můj poslední Eurobasket," řekl Bartoň.

Cíl? Postup ze skupiny

Oba považují současný český výběr za nejsilnější za dobu, co jsou v reprezentaci. "Určitě. Je to vyzrálý tým, mladí hráči jsou v nejlepších letech. Škoda jenom, že my s Jurou nejsme o pár let mladší, byli bychom ještě silnější. Ve 35 letech už člověk tomu nemůže dát tolik jako dřív," řekl Bartoň.

Hlavním cílem je postup ze skupiny do osmifinále. K tomu je třeba pod sebe dostat minimálně dva celky z pětice Estonsko, Litva, Lotyšsko, Ukrajina a Belgie. Hodně napoví už první zápas s Estonskem. "Pokud chceme postoupit, tak Estonsko je soupeř, kterého musíme dostat pod sebe. Žádný pomalý rozjezd, prostě ostrý start," burcoval Welsch.

Pokud by se povedlo postoupit do osmifinále, přiblížil by se český výběr možnosti zabojovat také o olympijské hry v Riu de Janeiro. Tam postoupí přímo vítězové a dalších pět, možná i šest týmů půjde do kvalifikace. Pro Welsche s Bartoněm by to byla ideální šance odložit konec v reprezentaci ještě o rok.

Olympiáda nám zvyšuje motivaci

"O olympiádě slyším ze všech stran, ale nerad bych, aby se lidi nechali unést. My máme dobrý tým, ale to mají i ostatní soupeři. Jedna věc je postoupit ze skupiny a druhá je pozice zajišťující olympijskou kvalifikaci. Teprve pak můžeme vůbec pomýšlet na olympiádu. Je dobrý optimismus a pozitivní očekávání, ale pojďme krok za krokem. Nemáme lehkou skupinu, ač se to může zdát, a musíme hlavně dobře začít a pokusit se postoupit do závěrečných bojů," upozornil Welsch.

Připouští ale, že šance na olympiádu přináší zvýšenou motivaci. "Motivace to je nejen pro mě, ale i pro ostatní. Ani nevím, jak dlouho český mužský basketbal nebyl na olympijských hrách, a je to sen každého. Ale nenechávám se tím unést. Moje hlava je na mistrovství Evropy a abychom tady něco dokázali," dodal.

Podobně smýšlí i Bartoň. "Vždycky, když se mluví o postupu, ještě k tomu na olympijské hry, bylo by to super. Ale měli bychom se držet malinko zpátky a hlavně si ohlídat postup ze skupiny. Ta je vyrovnaná a nebezpečná. Jakékoli zaváhání může být osudné. První je postup, a to z prvních dvou míst, abychom měli v osmifinále soupeře, kterého můžeme porazit. Teď je hlavní stoprocentní koncentrace na první zápas," dodal zkušený křídelní hráč.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

K souostroví Tonga míří loď, která opraví jeho jediný komunikační kabel se zbytkem světa

K tichomořskému souostroví Tonga, které zdevastoval výbuch sopky a vlna tsunami, míří speciální loď, aby obnovila životně důležitý komunikační kabel spojující ostrovy se zbytkem světa. Loď má na místo dorazit v neděli, informovala agentura Reuters.

Loď odplula 20. ledna z Port Moresby na Papui Nové Guineji vzdáleného 5000 kilometrů. Komplikované opravy podmořského kabelu potrvají podle předpokladů několik týdnů.

"Pokud erupce sopky nebo tsunami zasypaly kabel nánosy z mořského dna nebo svahu podmořské hory, může být velmi těžké ho najít nebo vyzvednout," řekl agentuře Reuters Jonathan Brewer, telekomunikační inženýr společnosti Telco2 limited.

Poruchy na 436 aktivních podmořských kabelech na světě jsou běžné a obvykle je možné většinu dat, která jimi proudí, přesměrovat přes jiný kabel, než je závada odstraněna. Ale 105.000 obyvatel souostroví Tonga je závislých jen na jediném kabelu, který je tam natažený z 800 kilometrů vzdáleného Fidži.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Tunisko zmařilo připravovaný teroristický útok na turistické lokality

Tuniská policie oznámila, že zmařila teroristický útok na turistické lokality v této severoafrické zemi. Uvedlo to tuniské ministerstvo vnitra. Útok podle něj plánovala žena, která přicestovala ze Sýrie, kde obdržela výcvik od teroristických skupin. Nyní je ve vězení, uvedly agentury.

Žena, která měla v úmyslu útočit s použitím výbušného pásu, se podle ministerstva vnitra vrátila ze Sýrie do Tuniska přes Turecko 10. ledna. Akci podle ministerstva plánovala v Sýrii, kde strávila rok a získala výcvik od teroristů.

Tuniské úřady v posledních letech zmařily většinu plánovaných atentátů a na útoky reagovaly efektivněji, píše agentura Reuters s odkazem na západní diplomaty. V listopadu policie v hlavním městě Tunisu postřelila extremistu, který na strážníky zaútočil s nožem a sekáčkem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy