Začíná Giro! I bez Čechů slibuje zajímavou podívanou

Ondřej Kurečka
6. 5. 2016 12:08
Začal nám květen, což pro cyklistické fanoušky znamená jediné – startuje Giro d´Italia, v pořadí první z třítýdenních závodů si odbude již své 99. vydání. Složení startovní listiny, zvolené rozvržení etap a rozmary počasí italský závod tradičně doprovázející slibují velmi zajímavou a napínavou podívanou.
Hlavní favorit závodu? Žralok z Messiny alias Vincenzo Nibali.
Hlavní favorit závodu? Žralok z Messiny alias Vincenzo Nibali. | Foto: Reuters

Apeldoorn - Začal květen, což pro cyklistické fanoušky znamená jediné – startuje Giro d´Italia, v pořadí první z třítýdenních závodů si odbude již své 99. vydání. Složení startovní listiny, zvolené rozvržení etap a rozmary počasí italský závod tradičně doprovázející slibují velmi zajímavou a napínavou podívanou.

Tentokrát se však budeme muset obejít bez českých zástupců v závodě. Leopold König měl sice původně Giro jako svůj hlavní sezónní cíl, ani on ale nakonec kvůli zdravotním problémům nestartuje.

První etapy v Nizozemsku

Letošní "Corsa Rosa" měří 3469 kilometrů a místo pro Grand Tours obvyklých 23 dní bude trvat dnů 24, organizátoři totiž přidali jeden volný den navíc. Důvodem je, že se znovu po dvou letech a podvanácté v historii "Grande Partenza" stěhuje z rodné Itálie. Tentokrát se úvodní tři etapy odehrají v Nizozemsku, celá třítýdenní pouť započne desetikilometrovou časovkou v Apeldoornu.

Časovky budou tentokrát celkem tři, kromě rovinatého prologu čeká závodníky souboj s chronometrem ještě na zvlněných 40,5 kilometru deváté etapy o druhé závodní neděli, o týden později pak budou soupeřit pouze s časem a více než desetikilometrovou tratí vrcholící prudkým stoupáním na Alpe di Siusi.

Vyvážená trasa bez extrémů

Rovných sedm etap pak organizátoři označili za horské. Když nezapočítáme časovku do vrchu, bude se pětkrát končit na vrcholu stoupání. Horské etapy jsou tentokrát rovnoměrněji rozprostřeny do celých tří týdnů, byť bude opět rozhodovat především týden závěrečný.

"Tohle Giro se mi líbí, protože je podobné ročníku 2013, který jsem vyhrál. Nervózní etapy na začátku a samozřejmě se vše rozhodne v posledním týdnu," říká k trase hlavní favorit Vincenzo Nibali.

Suma sumárum je ale itinerář oproti předchozím letům dosti odlišný. Najdeme zde více časovkářských kilometrů a méně extrémně náročných etap. Organizátoři navíc tentokrát spíše vypustili klasické dolomitské extrémně prudké kopce. Šanci na velmi dobrý výsledek tentokrát mohou mít také jiné typy závodníků než obvykle.

Trojice hlavních favoritů

Kdo bude 29. května v Turíně korunován králem devětadevadesátého Gira? Nejčastěji se hovoří o trojici hlavních favoritů, sem patří již zmíněný vítěz z roku 2012 Vincenzo Nibali, Alejandro Valverde a loni třetí Mikel Landa.

"Žralok z Messiny", jak se Nibalimu přezdívá, letos začal dobře, když zvítězil v Ománu. Generálka na Okolo Trentina ale nedopadla příliš slavně a Nibali byl zjevně rozladěn, byť tvrdil, že forma přijde v pravý čas. Stále se však jedná o jednoho z pouhých šesti závodníků, kterým se kdy povedlo zvítězit na všech třech podnicích Grand Tours, proto jej není radno podceňovat, pro sázkové kanceláře je právě rodák ze Sicílie hlavním favoritem.

Giro letos na Nibaliho v podstatě zbylo, pro Tour de France totiž dostal přednost Fabio Aru, který svého staršího krajana zjevně nahradil na pozici jedničky v Astaně. Hlavní favorit přesto říká: "Po dvou letech jsem cítil touhu se vrátit. Vrátit se na závod, kde jsem si udělal jméno. Poprvé jsem závodil v roce 2007, v mém třetím roce mezi profesionály, a dokončil jsem na 19. místě. Byl jsem pomocníkem v Liquigasu pro Danila Di Lucu, který vyhrál." Nibalimu letos končí smlouva, a tak pojede také o co nejlepší vyjednávací pozici.

Valverde debutuje

Alejandro Valverde si v šestatřiceti letech odbude premiéru na růžovém závodě. Giro dosud příliš nezapadalo do jeho sezónních plánů, nějakou dobu měl navíc kvůli vyšetřování Operace Puerto zakázáno na italském území závodit. Vydal se sem tedy až na sklonku kariéry a právem patří k hlavním favoritům.

"Dobrý výsledek pro mě? Vystoupení na pódium a vítězství v jedné nebo více etapách. Zdá se, že trénink šel dobře. Vyhráli jsme Castilla y Leon, potom taky Valonský šíp, uvidíme, co se bude dít dál," okomentoval Valverde své ambice a rozpoložení.

Třetím do party favoritů je Mikel Nieve, nová akvizice týmu Sky. Nieve byl největším překvapením minulého ročníku, kde ještě v dresu Astany dojel na třetím místě. Letos se sice pral se zdravotními problémy, nedávno ale zvítězil v Trentinu, což naznačuje, že je zpět ve formě. Záda mu měl původně krýt Leopold König, ten se ale naopak ze zdravotních problémů kraje sezony nevyhrabal, a své loňské šesté místo tak nebude obhajovat.

Šance pro dobré časovkáře

Za zmíněnou trojici můžeme zařadit celou řadu závodníků, kteří mohou také do boje o přední příčky promluvit. Poměrně velký význam časovek dává příležitost Tomu Dumoulinovi, který na poslední Vueltě až do závěrečných etap bojoval dokonce o celkové prvenství. Skvělým časovkářem je také Jean-Christophe Péraud či Rigoberto Urán. Tento Kolumbijec byl již na Giru dvakrát druhý, uvidíme, zda jej přestup do týmu Cannondale k posunutí výsledkového maxima.

Zapomenout nesmíme na Poláka Rafala Majku. "Opravdu se na Giro těším, teď, po měsících přípravy na jeden z hlavních cílů sezony. V Romandii jsem viděl, že forma je tam, kde má být po období tréninku na Kypru. Jsem spokojený s tím, jak jsem na tom ve stoupáních, a myslím si, že právě v nich se budou tvořit opravdové rozdíly," věří Majka, který v září na Vueltě poprvé vystoupil na pódium Grand Tour.

Orica poprvé o celkové pořadí

O přední příčky chce bojovat také další velké překvapení Vuelty, mladičký Kolumbijec Chaves z australské Oricy, ta bude poprvé ve své historii vstupovat do třítýdenního závodu s ambicemi na celkové pořadí. Ani zde ještě výčet potenciálních uchazečů o první desítku nekončí. Velké ambice bude mít také vítěz z roku 2012 a loni pátý Ryder Hesjedal, Steven Kruijswijk, Ilnur Zakarin či tradiční účastník top10 italského závodu, domácí Domenico Pozzovivo.

Třítýdenní etapový závod samozřejmě není pouze věcí celkového pořadí. Do Itálie, potažmo na start do Nizozemska se chystají rovněž elitní spurteři. V rovinatých etapách se tak diváci mohou těšit na souboje Kittela s Greipelem a objevem posledních sezon Calebem Ewanem.

A sledovat budeme také snažení Fabiana Cancellary o etapové vítězství. Na Giru zatím neslavil a tohle pro něj bude poslední příležitost, po sezoně chce ukončit kariéru. 

 

Právě se děje

Další zprávy