Wigginse spálily světlice fanoušků. Na oplátku házel láhve

Sport ČTK Sport, ČTK
13. 7. 2012 19:30
Etapa měla dohra u "zeleného stolu", v hlavní roli Slovák Sagan.
Foto: Reuters

Annonay - Na dominanci britského cyklisty Bradleyho Wigginse nic nezměnila ani dvanáctá etapa letošní Tour de France. Nejdelší pouť, na kterou se cyklisté na „Staré dámě“ vydávají, držitele žlutého trikotu nezaskočila. Wiggins v pohodě udržel více než dvouminutový náskok, v cíli si však stěžoval na počínání fanoušků běžících vedle pelotonu. Ti mu světlicemi způsobili nepříjemné spáleniny.

„Trefilo mě to do ruky a trochu popálilo, ale jinak jsem v pořádku. Oplatili jsme jim to několika hozenými láhvemi," naznačil Wiggins, že si počínání fanoušků nenechal spolu s ostatními líbit.

Goss zablokoval Sagana, Slovák vede bodovací soutěž

Dohru u "zeleného stolu" měl souboj o zelený trikot. V průběhu etapy sice z prvního místa Petera Sagana sesadil Matthew Goss, australský jezdec ale při spurtu v cílové rovince slovenského rivala zablokoval a byl potrestán odpočtem 30 bodů. Sagan se před něj navíc posunul i v konečném pořadí etapy a v čele bodovací soutěže má před Gossem náskok 56 bodů.

Etapu ovládl pětatřicetiletý veterán David Millar, poprvé od svého dopingového skandálu v roce 2004. „Mám dopingový škraloup, ale teď už jsem čistý. Proto chci všem ukázat, že je možné na Tour vyhrávat i bez dopingu. Chci, aby lidé našemu sportu věřili. Cyklistika se hodně změnila a byl bych rád, kdyby to lidé pochopili," řekl Millar.

"A dnešní vítězství pro mě hodně znamená také proto, že přesně před 45 lety zemřel Tommy Simpson," připomněl Millar prvního britského mistra světa v silniční cyklistice, který zemřel vyčerpáním na Mount Ventoux při Tour v roce 1967.

Britové: Náš olympijský tým musí nahánět hrůzu

Pro Millarovu stáj byla výhra náplastí za smolný první týden na Tour, během kterého musel po pádu odstoupit vítěz Gira d'Italia Kanaďan Ryder Hesjedal a Američan Tom Danielson. "Prali jsme se s Tour od jejího začátku. A výhra je super. Chtěl jsem ukázat, že jsme pořád tady a naše stáj patří ke špičce," uvedl cyklista.

Millar se na letošní Tour stal po Wigginsovi, Christopheru Froomeovi a Marku Cavendishovi už čtvrtým britským vítězem. "Jsme na tom teď hodně dobře. Máme žlutý trikot, mistra světa a mě, starého psa, který teď vyhrál etapu. Jsme prostě nejlepší a náš olympijský tým musí nahánět hrůzu," přidal.

 

Právě se děje

Další zprávy