Wiggins a Evans září, Andy Schleck zabalil už třetí závod

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
9. 6. 2012 16:38
Zatímco se Brit Bradley Wiggins a Američan Cadel Evans prali o vítězství v šesté etapě Dauphiné Libéré, lucemburská hvězda Andy Schleck ze závodu odstoupila.
Bradley Wiggins před Cadelem Evansem
Bradley Wiggins před Cadelem Evansem | Foto: http://www.letour.fr

Morzine – Zatímco se Brit Bradley Wiggins a Američan Cadel Evans prali o vítězství v šesté etapě na závěrečném bájném vrcholu Col de Joux-Plane, lucemburská hvězda Andy Schleck ze závodu Dauphiné Libéré odstoupila.

Exšampiona Tour de France Andy Schleck, který v neděli oslaví své sedmadvacáté narozeniny, totiž celé jaro trápí poraněné koleno. I kvůli němu už vzdal jarní „zahřívačku“ Paříž-Nice a poté také závod Kolem Katalánska.

Schleckovi nevyšla časovka

Nyní se zle potloukl na Dauphiné Libéré ve čtvrteční 53,5 kilometrů dlouhé časovce, kdy si po pádu pochroumal hrudník, žebra a sedřel zadek. „Pojedu dál, letos jsem toho už vzdal až moc,“ pronesl poté kapitán stáje RadioShack.

O čtyřiadvacet hodin později, před závěrečnými horskými etapami sedmidenního závodu ale názor změnil, a raději odstoupil. V celkovém pořadí v tu chvíli totiž ztrácel už téměř půl hodiny na vedoucího Wigginse. Dále se zbytečně trápit, tak nemělo smysl.

Přesto zůstává lucemburský závodník směrem k Tour de France, kterou po diskvalifikaci dopingového hříšníka Alberta Contadora dodatečně vyhrál v roce 2010, optimistou, stejně jako celý jeho tým.

Wiggins a Evans ukazují sílu

K dobré náladě ale mají nyní důvody především Wiggins s Evansem. Brit je blízko ke druhém triumfu na francouzské přípravce před Tour v řadě, americký obhájce titulu ze „Staré dámy“ s ním drží úspěšně krok.

Zatím na lídra formace Sky ztratil především ve čtvrteční časovce, která bývalému dráhaři vyšla náramně. V sobotním stoupání na Col de Joux-Plane se Evans (BMC Racing) svým typickým buldočím stylem držel po celou dobu na zadním kole Wigginse, v závěrečném desetikilometrovém sjezdu na něj dokázal najet osm vteřin.

I přesto na něj v celkovém pořadí ztrácí 96 vteřin a pokud se nestane nic neočekávaného, měl by si tento náskok dvaatřicetiletý vítěz letošní Romandie i Paříž-Nice v závěrečné sice horské, ale jen 125 kilometrů dlouhé etapě udržet.

Nedaří se ani Nibalimu

Kromě odstoupivšího Schlecka se dnes trápili v horách i lídr Liquigasu Vincenzo Nibali (ztráta přes devět minut), Alexander Vinokurov (Astana, ztráta téměř 14 minut) či francouzská naděje Pierre Roland z Europcaru (ztráta přes dvě minuty).

Poslední generálkou na letošní „Starou dámu“, která startuje již 30. června ( týden dříve než v minulosti), je závod Kolem Švýcarska. Ten začíná dnes a představit by se na něm měl i Roman Kreuziger.

Cyklistický závod Dauphiné Libéré (WorldTour)

6. etapa (166,5 km): 1. Quintana (Kol.) 4:46:12, 2. Evans (Austr.) -16, 3. Moreno (Šp.), 4. Wiggins (Brit.), 5. Weening (Niz.), 6. Froome (Brit.) všichni -24.

Průběžné pořadí: 1. Wiggins 23:40:59, 2. Rogers (Austr.) -1:20, 3. Evans -1:36, 4. Froome -1:48, 5. Van Den Broeck (Belg.) -2:22, 6. Kiryjenka (Běl.) -2:58.

 

Právě se děje

Další zprávy