Wellens vyhrál první horský dojezd Gira, vedení uhájil Dumoulin

12. 5. 2016 18:47
Belgický cyklista Tim Wellens vyhrál premiérovou horskou etapu letošního Gira d'Italia.
Lídr Gira Tom Dumoulin.
Lídr Gira Tom Dumoulin. | Foto: ČTK

Roccaraso - Belgický cyklista Tim Wellens vyhrál premiérovou horskou etapu letošního Gira d'Italia. Pětadvacetiletý jezdec stáje Lotto ovládl po samostatném útoku vrchařský dojezd šesté etapy a oslavil první úspěch na některém ze závodů Grand Tour. Růžový dres lídra uhájil Tom Dumoulin z Nizozemska, který dnes dojel čtvrtý.

Wellens zůstal v čele sám z původně pětičlenné skupinky uprchlíků, která měla v průběhu etapy až devítiminutový náskok před hlavním pelotonem, a do cíle 157 km dlouhé trasy v Raccarasu dorazil s náskokem 1:19 před prvními pronásledovateli. Druhé místo vybojoval Dán Jakob Fuglsang, jenž se na stejnou příčku posunul i v celkovém hodnocení.

Dumoulin ve skupině hlavních favoritů zachytil v závěrečném stoupání útok vítěze Gira z roku 2013 Vincenza Nibaliho a Itala dokázal setřást. V průběžném pořadí nyní vede o 26 sekund před Fuglsangem, o další dvě sekundy zpět je dnes třetí Ilnur Zakarin z Ruska.

Nibali po neúspěšném útoku ztratil a do cíle dojel s mankem 1:43 na 17. místě, celkově klesl na devátou pozici s odstupem 47 sekund. Na šestou příčku se dostal další z favoritů na celkový triumf Alejandro Valverde, Španěl dnes dojel desátý a za Dumoulinem zaostává o 41 sekund.

Po prvním horském testu čeká peloton v pátek opět rovinatá etapa, která nabídne další příležitost spurterům.

Cyklistický závod Giro d'Italia - 6. etapa (Ponte - Roccaraso, 165 km):

1. Wellens (Belg./Lotto Soudal) 4:40:05, 2. Fuglsang (Dán./Astana), 3. Zakarin (Rus./Kaťuša) oba -1:19, 4. Dumoulin (Niz./Giant) -1:22, 5. Sjucov (Běl./Dimension Data), 6. Pozzovivo (It./AG2R) oba -1:24, 7. Chaves (Kol./Orica) -1:29, 8. Urán (Kol./Cannondale), 9. Majka (Pol./Tinkoff) oba -1:33, 10. Valverde (Šp./Movistar) -1:36.

Průběžné pořadí:

1. Dumoulin 24:22:15, 2. Fuglsang -26, 3. Zakarin -28, 4. Jungels (Luc./Etixx-Quick-Step) -35, 5. Kruijswijk (Niz./LottoNL) -38, 6. Valverde, 7. Ulissi (It./Lampre) oba -41, 8. Chaves -44, 9. Nibali (It./Astana) -47, 10. Sjucov -49.