Washington porazil šampiony NBA z Miami, Veselý nehrál

16. 1. 2014 9:37
Basketbalisté Washingtonu získali skalp šampionů NBA z Miami. Ve středečním utkání zvítězili Wizards 114:97
Basketbalisté Wizards se radují z výhry nad Miami.
Basketbalisté Wizards se radují z výhry nad Miami. | Foto: Reuters

Washington - Basketbalisté Washingtonu získali skalp šampionů NBA z Miami. Ve středečním utkání zvítězili Wizards 114:97, ale Jan Veselý do utkání nezasáhl. Trenér Randy Wittman nepustil českého reprezentanta do hry ve druhém zápase po sobě.

Mistrovskému Miami se poprvé po dvou letech stalo, že prohrálo tři utkání v řadě. Dva roky a 22 zápasů také trvala jeho série vítězství proti týmům ze stejné divize. Wizards ji razantně ukončili. Měli poprvé v sezoně vyprodáno a proti obhájcům titulu se jim povedla dvacetibodová šňůra hned v úvodní čtvrtině, kterou opanovali poměrem 43:18. Ve druhé části domácí vedli až o 34 bodů a soupeř už dokázal jen snížit.

Hosté k zápasu nastoupili po úterním přijetí u prezidenta Baracka Obamy. "Přijeli sem, a co. Šli do Bílého domu, a co. My jsme přišli prostě hrát," řekl washingtonský pivot Nené. S 19 body byl jedním ze sedmi domácích hráčů, kteří nastříleli dvouciferný počet bodů, nejlepším střelcem byl John Wall s 25.

Za Miami nastoupil k utkání NBA poprvé od 5. prosince 2009 někdejší první hráč draftu Greg Oden a zaznamenal šest bodů. Oden se stal nejžádanějším hráčem při volbě nováčků už v roce 2007, ale jeho kariéru v Portlandu zničila zranění kolen. Do první sezony vůbec nezasáhl, ve druhé odehrál 61 zápasů a šest v play off, v další už jen 21 a od té doby nenastoupil. S Miami podepsal smlouvu vloni v srpnu.

Až třetí prodloužení rozhodlo o výhře Chicaga 128:125 v Orlandu. Jimmy Butler vytvořil klubový rekord hostujících Bulls, když odehrál 60 minut a 22 sekund, navíc v posledních vteřinách třetího nastavení pomohl k výhře zblokováním střely Glena Davise. Bulls k výhře táhl Joakim Noah s 26 body a 19 doskoky. Za Orlando si vylepšil osobní rekord na 35 bodů nováček Victor Oladipo.

Obrovský kolaps postihl hráče Dallasu, kteří prohráli na hřišti Los Angeles Clippers 127:129, ačkoliv ještě necelých pět minut před koncem vedli o sedmnáct bodů. Clippers v zápase trefili sedmnáct trojek, sedm přesných pokusů z dálky zaznamenal J.J. Redick, s 33 body nejlepší střelec utkání.

Aktuálně nejdelší vítěznou šňůru drží San Antonio, jež si šestý úspěch za sebou připsalo proti Utahu (109:105) a upevnilo si vedení v Západní konferenci. Naopak šestou prohru v řadě museli strávit Los Angeles Lakers, kteří podlehli Phoenixu 114:121.

Výsledky NBA:

Boston - Toronto 88:83, Golden State - Denver 116:123, LA Clippers - Dallas 129:127, Milwaukee - Memphis 77:82, Minnesota - Sacramento 108:111, New Orleans - Houston 100:103, Orlando - Chicago 125:128 po prodl., Philadelphia - Charlotte 95:92, Phoenix - LA Lakers 121:114, Portland - Cleveland 108:96, San Antonio - Utah 109:105, Washington - Miami 114:97.

3. Denver 38 20 18 52,6
4. Minnesota 38 18 20 47,4