Washington po další výhře sahá po play off. Satoranský přispěl deseti body

21. 1. 2019 22:57
Basketbalisté Washingtonu oslavili den Martina Luthera Kinga výhrou 101:87 nad Detroitem. Připsali si tak čtvrté vítězství z posledních pěti zápasů a jen dvě výhry je dělí od postupových příček do play off. Český reprezentant Tomáš Satoranský se na domácím vítězství podílel deseti body, čtyřmi doskoky a osmi asistencemi.
NBA: Washington Wizards vs. Detroit Pistons.
NBA: Washington Wizards vs. Detroit Pistons. | Foto: Reuters

Wizards po návratu ze čtvrtečního utkání v Londýně předváděli zejména skvělou obranu, proti které se Detroit těžko prosazoval. V útoku pak hned sedm domácích hráčů zaznamenalo dvouciferný počet bodů, nejvíce Trevor Ariza s 20 body. Detroitu nepomohlo ani 29 bodů Blakea Griffina.

Satoranský měl vydařenou první čtvrtinu, v níž stihl pět bodů a čtyři asistence. Mimo jiné dal efektní koš po otočce s faulem a Thomasi Bryantovi přihrál mezi nohama protihráče. Poté pomáhal udržovat dvouciferný náskok. S 38 odehranými minutami byl nejvytíženějším hráčem utkání.

Milwaukee se pátou výhrou v řadě 116:106 nad Dallasem dostalo do čela Východní konference před Toronto. Janis Adetokunbo k tomu pomohl 31 body a 15 doskoky. V dresu Dallasu si první triple double v NBA připsal hvězdný nováček Luka Dončič za 18 bodů, 11 doskoků a deset asistencí.

Oklahoma City snadno přehrála New York 127:109, když v utkání ani jednou neprohrávala. Russellu Westbrookovi těsně unikl triple double po 17 bodech, deseti doskocích a devíti asistencích. Paul George dal 31 bodů.

Basketbalisté Philadelphie ubránili v NBA Jamese Hardena na 37 bodech a porazili Houston 121:93. Jeden z kandidátů na cenu pro nejužitečnějšího hráče základní části překonal třicetibodovou hranici ve dvacátém utkání za sebou, což dokázal naposledy před 55 lety legendární Wilt Chamberlain. K jeho rekordu má Harden ještě daleko. V sezoně 1961/62 odehrál Chamberlain dokonce 65 zápasů v řadě, v nichž dal nejméně 30 bodů.

Philadelphia i bez zraněného Jimmyho Butlera dokázala nejlepšího střelce soutěže Hardena přibrzdit díky nedávno angažovanému Coreymu Brewerovi. Právě on zastoupil Butlera v základní sestavě a Hardena po většinu času dobře bránil, k tomu přidal 11 bodů.

"Seděl jsem doma a s dětmi si hrál každý den na superhrdiny. Ale já prostě mám hrát basketbal," řekl Brewer, který dostal od Philadelphie desetidenní kontrakt.

Pivot Joel Embiid přispěl k vítězství Philadelphie 32 body a 14 doskoky. Přes 30 bodů a 10 doskoků zaznamenal ve dvacátém utkání v sezoně, což je nejvíc ze všech hráčů v lize.

Sixers vedli až o 36 bodů, a tak se Harden ve čtvrté části už na palubovku nevrátil. "Nebyl to nejlepší způsob jak ho nechat odpočinout, ale prostě jsme se tak dneska rozhodli," řekl zámořským novinářům kouč Mike D'Antoni, který dal poprvé příležitost nedělní posile Kennethu Fariedovi. Mistr světa z roku 2014, který v posledních letech v lize paběrkuje, dal za 23 minut 13 bodů.

Basketbalisté Bostonu se mohli spolehnout na Kyrieho Irvinga, který si vylepšil osobní rekord osmi zisky a dotáhl 26 body a 10 asistencemi tým k vítězství nad Miami 107:99. Na začátku poslední čtvrtiny Celtics vedli už o 22 bodů, Heat ještě snížili na rozdíl pěti bodů. Pak ale Irving třikrát za sebou skóroval a definitivně zlomil odpor hostů. V desátém utkání v ročníku zapsal přes 20 bodů a 10 asistencí, což se ve slavném klubu podařilo naposledy v sezoně 1986/87 Larrymu Birdovi.

Portland zvítězil v Utahu 109:104. Hlavní podíl na tom měl bosenský pivot Jusuf Nurkič, který dosáhl na 22 bodů, devět doskoků, sedm asistencí a šest bloků. Jazz nespasilo ani 36 bodů, sedm doskoků a pět asistencí Donovana Mitchella. Brooklyn si poradil se Sacramentem 123:94 zejména zásluhou 31 bodů a a osmi asistencí D'Angelo Russella.

Úřadující šampioni Golden State Warriors porazili Los Angeles Lakers stále bez LeBrona Jamese 130:111. Klay Thompson stihl za 26 minut k vítězství přispět 44 body, když neminul jedinou z deseti úvodních trojek, až ta jedenáctá obroučkou nepropadla. Deseti tříbodovými koši v řadě vylepšil ligový rekord.

NBA:

Washington - Detroit 101:87 (za domácí Satoranský 10 bodů, 4 doskoky, 8 asistencí), Atlanta - Orlando 103:122, Boston - Miami 107:99, Brooklyn - Sacramento 123:94, Cleveland - Chicago 88:104, LA Lakers - Golden State 111:130, Memphis - New Orleans 85:105, Milwaukee - Dallas 116:106, New York - Oklahoma City 109:127, Philadelphia - Houston 121:93, Utah - Portland 104:109.