WADA odebrala licenci moskevské antidopingové laboratoři

Sport Sport
10. 11. 2015 13:04
Moskevská antidopingová laboratoř, která se měla podle zprávy speciální komise WADA podílet na krytí organizovaného dopingu, má od úterka zastavenou činnost. měla přitom dohlížet i na MS ve fotbale 2018.
WADA v úterý zastavila činnost moskevské antidopingové laboratoři.
WADA v úterý zastavila činnost moskevské antidopingové laboratoři. | Foto: Reuters

Praha - Světová antidopingová asociace (WADA) v úterý pozastavila akreditaci dopingové laboratoři v Moskvě. Ta se měla podílet na státem organizovaném systému dopingu, který včera ve své zprávě odhalila speciální komise WADA (více zde).

Podle zprávy ředitel moskevské antidopingové laboratoře Grigorij Rodčenkov například před loňským auditem ze strany WADA nařídil zničit přes 1400 uchovaných vzorků.

"To jsou normální praktiky, vzorky likvidují všechny laboratoře, protože je prostě není kde skladovat. Někdy o to žádají samy federace, když je vzorek A negativní. Neničí se jen ty, u kterých je z určitých důvodů výslovně požádáno, aby byly uchovány," uvedl ale na svoji obranu bývalý šéf laboratoře Nikolaj Durmanov (více čtěte zde)

V moskevské laboratoři se také údajně pohybovali lidé z ruské tajné služby, kteří zastrašovali zaměstnance.

WADA má akreditovaných 35 laboratoří po celém světě, Moskva byla jednou z osmnácti v Evropě.

Celý skandál ovšem může zasáhnout ruský sport ještě výrazněji. Zpráva totiž navrhuje vyloučit Ruskou atletickou federaci z IAAF, což by znamenalo, že ruští atleti nebudou moci za rok startovat na olympiádě v Rio de Janeiru.

Dopingová nařčení se týkají i konkrétních osob. Na seznamu hříšníků je pět ruských sportovců a pět trenérů: Jekatěrina Poistogovová (800 m), Anastasija Bazdyrevová (400 a 800 m), Marija Savinovová (olympijská vítězka na 800 metrů z Londýna), Kristina Ugarovová (1500 m) a Taťjana Mjazinová (800 m), lékař Sergej Portugalov a trenéři Alexej Melnikov, Vladimir Kazarin, Vladimir Mochněv a už zmiňovaný Viktor Čegin.


 

Právě se děje

Další zprávy