Vztyčená pěst, poklek na koleno. Američtí sportovci dostali za politická gesta tresty

Sport ČTK Sport, ČTK
21. 8. 2019 11:52
Šermíř Race Imboden a atletka Gwen Berryová dostali od Amerického olympijského výboru roční podmínku za protesty na stupních vítězů na nedávných Panamerických hrách v Limě. Jeden z nejlepších světových fleretistů Imboden během americké hymny poklekl na jedno koleno, kladivářka Berryová zase ve známém protestním gestu zvedla paži s rukou v pěst.

Oba politickými vyjádřeními podle agentury Reuters porušili smlouvu, kterou američtí sportovci podepisují před mezinárodními akcemi. Imboden i Berryová se vyhnuli bezprostřednímu trestu, dostali ale zkušební dobu na 12 měsíců.

"To znamená, že by vám hrozily mnohem přísnější tresty, pokud byste se dopustili dalšího porušení našich pravidel chování," napsala v dopise oběma sportovcům šéfka Amerického olympijského a paralympijského výboru USA Sarah Hirshlandová.

Znění dopisu získala americká média. Ta ho interpretují jako jasné varování ostatním sportovcům, aby se vyvarovali i s výhledem na olympijské hry v Tokiu politicky motivovaných gest.

Bronzový olympijský medailista a mistr světa v družstvech Imboden po vyhlášení vítězů v Limě uvedl, že protestoval mimo jiné proti "rasismu, držení zbraní, krutému zacházení s imigranty a prezidentovi, který rozsévá nenávist".

Americká rekordmanka v hodu kladivem Berryová chtěla upozornit na "bezpráví a prezidenta, který to jen zhoršuje".

Pokleknutí při hymně jako protest proti sociálnímu bezpráví a policejní brutalitě proslavil v roce 2016 tehdejší quarterback týmu San Francisco 49ers Colin Kaepernick.

Zaťatá pěst Berryové zase připomněla zřejmě nejslavnější politické gesto v olympijské historii, které udělali američtí sprinteři Tommie Smith a John Carlos na stupních vítězů po závodě na 200 m v Mexiku v roce 1968.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Dánští házenkáři jako první tým v historii potřetí za sebou vyhráli MS

Dánští házenkáři jako první tým v historii potřetí za sebou vyhráli mistrovství světa. Ve finále ve Stockholmu porazili Francii 34:29 a oplatili jí porážku z duelu o zlato na předloňských olympijských hrách v Tokiu. Ke všem třem titulům z let 2019, 2021 i letos dovedl Dány trenér Nikolaj Jacobsen.

Dánové, kteří za celý turnaj ztratili v devíti zápasech jediný bod za remízu s Chorvaty, dnes před více než 23 tisíci diváků ani jednou neprohrávali. V první půli vedli až čtyřgólovým rozdílem, Francouzi ale do přestávky stáhli manko na jediný gól.

Hned po pauze šestinásobní světoví šampioni vyrovnali, ale Seveřané znovu odskočili a tentokrát už vedení nepustili. Deseti brankami se na výhře Dánů podílel nejlepší střelec zápasu Rasmus Lauge Schmidt, jehož vydatně podporovali Simon Pytlick a Mathias Gidsel.

Další zprávy