Vztyčená pěst, poklek na koleno. Američtí sportovci dostali za politická gesta tresty

Sport ČTK Sport, ČTK
21. 8. 2019 11:52
Šermíř Race Imboden a atletka Gwen Berryová dostali od Amerického olympijského výboru roční podmínku za protesty na stupních vítězů na nedávných Panamerických hrách v Limě. Jeden z nejlepších světových fleretistů Imboden během americké hymny poklekl na jedno koleno, kladivářka Berryová zase ve známém protestním gestu zvedla paži s rukou v pěst.

Oba politickými vyjádřeními podle agentury Reuters porušili smlouvu, kterou američtí sportovci podepisují před mezinárodními akcemi. Imboden i Berryová se vyhnuli bezprostřednímu trestu, dostali ale zkušební dobu na 12 měsíců.

"To znamená, že by vám hrozily mnohem přísnější tresty, pokud byste se dopustili dalšího porušení našich pravidel chování," napsala v dopise oběma sportovcům šéfka Amerického olympijského a paralympijského výboru USA Sarah Hirshlandová.

Znění dopisu získala americká média. Ta ho interpretují jako jasné varování ostatním sportovcům, aby se vyvarovali i s výhledem na olympijské hry v Tokiu politicky motivovaných gest.

Bronzový olympijský medailista a mistr světa v družstvech Imboden po vyhlášení vítězů v Limě uvedl, že protestoval mimo jiné proti "rasismu, držení zbraní, krutému zacházení s imigranty a prezidentovi, který rozsévá nenávist".

Americká rekordmanka v hodu kladivem Berryová chtěla upozornit na "bezpráví a prezidenta, který to jen zhoršuje".

Pokleknutí při hymně jako protest proti sociálnímu bezpráví a policejní brutalitě proslavil v roce 2016 tehdejší quarterback týmu San Francisco 49ers Colin Kaepernick.

Zaťatá pěst Berryové zase připomněla zřejmě nejslavnější politické gesto v olympijské historii, které udělali američtí sprinteři Tommie Smith a John Carlos na stupních vítězů po závodě na 200 m v Mexiku v roce 1968.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Fotbalisté Bayernu budou mít nižší plat až do konce sezony

Fotbalisté Bayernu Mnichov budou i po restartu německé bundesligy pobírat menší plat. Hvězdy mistrovského týmu, jenž míří za obhajobou titulu, se s vedením klubu dohodly na snížené mzdě do konce sezony.

"Potěšilo nás, že mužstvo má pro současnou situaci plné pochopení," řekl deníku Bild prezident Bayernu Herbert Hainer. Konkrétní údaje neuvedl. Za duben, kdy se bundesliga kvůli koronavirové pandemii nehrála, měli hráči plat nižší o 20 procent.

Zatím není jasné ani to, kdy pro Bayern tato sezona skončí. Bundesliga by měla být uzavřena 27. června, pokud by se mnichovský tým dostal do finále Německého poháru, hrál by ho 4. července. Finále Ligy mistrů, v níž je bavorský velkoklub teprve v osmifinálové fázi, se bude hrát nejspíš až na konci srpna, až skončí všechny národní ligové soutěže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Teplicku platí kvůli suchu zákaz odběru povrchový vod

Na Teplicku platí kvůli suchu zákaz odběru povrchových vod. Průtoky v potocích jsou velmi nízké a kyslíkový deficit může ohrozit vodní ekosystém. Zákaz odběru povrchových vod platí už také na Chomutovsku. Lidé nesmějí brát vodu na zalévání zahrad, hřišť a trávníků či na napouštění bazénů a mytí aut z Maršovského potoka, Bouřlivce a Štrbického potoka. Zákaz platí do 31. října. Za nedodržení vyhlášky hrozí pokuta v případě fyzické osoby do 50 tisíc korun a v případě podnikatelů do 100 tisíc korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy