"Vysmívat se soupeři je nesmysl." Procházka se pere v duchu myšlenek samurajů

Jakub Vacek
17. 4. 2019 9:42
Jednou na něj zakřičel trenér "Deniso", on se otočil, všichni se zasmáli a jemu zůstala ženská přezdívka. Bojovník MMA Jiří Procházka však rozhodně není žádná slečinka, v kleci to umí a jeho kvalit si všimli i za hranicemi. O víkendu si to v japonské Jokohamě rozdá s hvězdným Američanem Muhammedem Lawalem o pás prestižní organizace Rizin FF. V rozhovoru pro Aktuálně.cz se rozpovídal o tom, jak ho v boji inspiruje myšlení japonských samurajů.
Jiří Denisa Procházka a jeho trailer k zápasu. | Video: Youtube.com

Pro váš osobní i sportovní život je zásadní Kniha pěti kruhů japonského samuraje Mijamota Musašiho. Jak žijete a zápasíte podle myšlenek samurajů?

Kniha pěti kruhů mi dala životní směr. Myšlenky a zásady Mijamota Musašiho mě směřují na nejupřímnější cestě k pravému životu v nejupřímnějším slova smyslu.

Jak se to tedy projevuje v zápase?

Myslím, že je pro mě podstatná myšlenka jít po nejupřímnější cestě bojovníka a jít do soubojů, které jsou třeba i na život a na smrt.

Po pochopení těchto myšlenek jste snil o kariéře v prestižní japonské organizaci Rizin FF?

Je pravda, že sen o kariéře v Rizinu se mi splnil naprosto nečekaně až po přečtení knihy, ale jsem velmi rád, že jsem dostal šanci poznat a pochopit Japonsko nejen při čtení knihy, ale také osobně.

Kniha pěti kruhů je také o respektu a přístupu samurajů k soupeři. Co si myslíte o současném fenoménu trash talku v MMA, tedy nadávkám a vysmívání se soupeřům?

Myslím, že jsou spory mezi zápasníky, které nejsou hrané. Ale většinou hrané jsou a jde jen o to, aby zápasníci získali sebevědomí a nahlodali ho soupeři. Je pravda, že často jde také jen o promo zápasu. Pro mě osobně je to nesmysl.

Vy tedy přistupujete k soupeři podle myšlenek samurajů s naprostým respektem. Jak se ale při souboji v kleci oprostíte od toho, že mu v podstatě svým nekompromisním stylem boje jdete "po krku"?

Je to boj, třeba samurajové také bojovali na život a na smrt, prostě šli do souboje smíření se smrtí, ale přesto šli po vítězství. Při souboji v kleci jde však především o to, aby zápasník šel nekompromisně po vítězství a nezatahoval do toho mysl. Je potřeba, aby ho poslouchalo tělo a mysl a všechno šlo v podstatě samo.

O víkendu vás čeká zápas o pás šampiona Rizinu v japonské Jokohamě proti americkému zápasníkovi Muhammedu "King Mo" Lawalovi, který má na kontě spoustu bitev v prestižní americké organizaci Bellator MMA. Jaký je to soupeř?

Je to zápasník, který je kvalitní v postoji i na zemi a zápasil proti skvělým soupeřům. Jsem velmi rád, že je to právě takový protivník, a snad si dojdu pro pás šampiona.

Lawal vám dal v posledním společném zápase KO, protože jste doplatil na "splašenost". Jdete do zápasu o titul s myšlenkami, že se mu pomstíte také KO?

Při zápase jdu hlavně po cestě vítězství. Ale je to můj styl, takže si přeju, aby mi ho zajistilo právě KO.

Ať už zápas o titul dopadne jakkoli, ještě půjdete po cestě samuraje v Rizinu, nebo přestoupíte do nejprestižnější a nejslavnější MMA organizace na světě UFC?

Myslím, že na všechno je ještě čas, teď se soustředím na zápas o titul v Rizinu. Ve smlouvě mám ještě tři zápasy, které odzápasím, a pak si všechno v klidu promyslím.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 39 minutami

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy