"Vysmívat se soupeři je nesmysl." Procházka se pere v duchu myšlenek samurajů

Jednou na něj zakřičel trenér "Deniso", on se otočil, všichni se zasmáli a jemu zůstala ženská přezdívka. Bojovník MMA Jiří Procházka však rozhodně není žádná slečinka, v kleci to umí a jeho kvalit si všimli i za hranicemi. O víkendu si to v japonské Jokohamě rozdá s hvězdným Američanem Muhammedem Lawalem o pás prestižní organizace Rizin FF. V rozhovoru pro Aktuálně.cz se rozpovídal o tom, jak ho v boji inspiruje myšlení japonských samurajů.
Jiří Denisa Procházka a jeho trailer k zápasu. | Video: Youtube.com

Pro váš osobní i sportovní život je zásadní Kniha pěti kruhů japonského samuraje Mijamota Musašiho. Jak žijete a zápasíte podle myšlenek samurajů?

Kniha pěti kruhů mi dala životní směr. Myšlenky a zásady Mijamota Musašiho mě směřují na nejupřímnější cestě k pravému životu v nejupřímnějším slova smyslu.

Jak se to tedy projevuje v zápase?

Myslím, že je pro mě podstatná myšlenka jít po nejupřímnější cestě bojovníka a jít do soubojů, které jsou třeba i na život a na smrt.

Po pochopení těchto myšlenek jste snil o kariéře v prestižní japonské organizaci Rizin FF?

Je pravda, že sen o kariéře v Rizinu se mi splnil naprosto nečekaně až po přečtení knihy, ale jsem velmi rád, že jsem dostal šanci poznat a pochopit Japonsko nejen při čtení knihy, ale také osobně.

Kniha pěti kruhů je také o respektu a přístupu samurajů k soupeři. Co si myslíte o současném fenoménu trash talku v MMA, tedy nadávkám a vysmívání se soupeřům?

Myslím, že jsou spory mezi zápasníky, které nejsou hrané. Ale většinou hrané jsou a jde jen o to, aby zápasníci získali sebevědomí a nahlodali ho soupeři. Je pravda, že často jde také jen o promo zápasu. Pro mě osobně je to nesmysl.

Vy tedy přistupujete k soupeři podle myšlenek samurajů s naprostým respektem. Jak se ale při souboji v kleci oprostíte od toho, že mu v podstatě svým nekompromisním stylem boje jdete "po krku"?

Je to boj, třeba samurajové také bojovali na život a na smrt, prostě šli do souboje smíření se smrtí, ale přesto šli po vítězství. Při souboji v kleci jde však především o to, aby zápasník šel nekompromisně po vítězství a nezatahoval do toho mysl. Je potřeba, aby ho poslouchalo tělo a mysl a všechno šlo v podstatě samo.

O víkendu vás čeká zápas o pás šampiona Rizinu v japonské Jokohamě proti americkému zápasníkovi Muhammedu "King Mo" Lawalovi, který má na kontě spoustu bitev v prestižní americké organizaci Bellator MMA. Jaký je to soupeř?

Je to zápasník, který je kvalitní v postoji i na zemi a zápasil proti skvělým soupeřům. Jsem velmi rád, že je to právě takový protivník, a snad si dojdu pro pás šampiona.

Lawal vám dal v posledním společném zápase KO, protože jste doplatil na "splašenost". Jdete do zápasu o titul s myšlenkami, že se mu pomstíte také KO?

Při zápase jdu hlavně po cestě vítězství. Ale je to můj styl, takže si přeju, aby mi ho zajistilo právě KO.

Ať už zápas o titul dopadne jakkoli, ještě půjdete po cestě samuraje v Rizinu, nebo přestoupíte do nejprestižnější a nejslavnější MMA organizace na světě UFC?

Myslím, že na všechno je ještě čas, teď se soustředím na zápas o titul v Rizinu. Ve smlouvě mám ještě tři zápasy, které odzápasím, a pak si všechno v klidu promyslím.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Pražská burza dosáhla nového rekordu, je nejsilnější od ledna 2020

Pražská burza dosáhla nejsilnější úrovně od konce loňského ledna. Index PX dnes stoupl o 1,48 procenta na 1121,81 bodu. Posílily téměř všechny hlavní emise. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Vývoj indexu pražské burzy je od loňského března, kdy se v Česku objevily první případy nemoci covid-19, silně ovlivňován vývojem epidemické situace. V lednu a únoru 2020 se index PX pohyboval až nad 1100 body. V březnu po potvrzení prvních nákaz a souvisejícím omezení obchodu, služeb, kultury, sportu či cestování se index propadl až na 690 bodů.

V létě posílil skoro na 1000 bodů, ale při podzimní druhé vlně epidemie se propadl zhruba na 840 bodů. Letos v lednu burza posílila nad 1070 bodů, po následném zesílení epidemie však index opět kolísal. Od začátku března epidemie zase zpomaluje a index postupně roste.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Vyšetřovatel kauzy kolem dotace na stavbu Farmy Čapí hnízdo Nevtípil ke konci května končí u policie, odchází do civilu, uvedl Ekonomický deník.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Kroos je v karanténě, v závěru sezony Realu asi nepomůže

Fotbalový Real Madrid se zřejmě bude muset v závěru sezony obejít bez svého klíčového hráče Toniho Kroose. Jednatřicetiletý německý záložník se v minulých dnech setkal s osobou pozitivně testovanou na koronavirus, a přestože mu následný test vyšel negativně, je podle klubu z preventivních důvodů v karanténě.

Vzhledem ke zdravotnímu protokolu ligy Kroos nezasáhne do nedělního utkání s Athleticem Bilbao a nejistá je i jeho účast v závěrečném ligovém zápase proti Villarrealu příští týden. V podobné situaci byl před měsícem jeho spoluhráč Federico Valverde, kterému pozitivní testy vyšly až pár dní po karanténě.

Real po čtvrtečním vítězství nad Granadou (4:1) drží nadále šance na obhajobu titulu, dvě kola před koncem ztrácí dva body na vedoucí Atlético Madrid. Vedle Kroose bude tým trenéra Zinédinea Zidanea v příštím duelu zřejmě postrádat i zraněného kapitána Sergia Ramose, Daniho Carvajala či Lucase Vázqueze. Vrátit by se do sestavy naopak mohl obránce Raphaël Varane.

Zdroj: ČTK
Další zprávy