Výškařka Straková je ve finále HME. Novotný neuspěl

ČTK ČTK, Red Spo
7. 3. 2009 13:25
Iva Straková skočila na první pokus 189 centimetrů
Iva Straková
Iva Straková | Foto: Archiv

Turín - Česká výškařka Iva Straková postoupila na halovém mistrovství Evropy v Turíně hladce do finále. V sobotní kvalifikaci skočila na první pokus 189 centimetrů a podělila se o první místo s dalšími třemi soupeřkami, které v soutěži rovněž ani jednou nezaváhaly.

K postupu stačilo skočit 185 cm, což se povedlo celkem devíti závodnicím, které se představí v nedělním boji o medaile. Se Strakovou obsadily první místo v kvalifikaci favoritky Chorvatka Blanka Vlašičová, Němka Ariane Friedrichová a Ruska Viktoria Kljuginová.

Čtěte také: Škrobáková má evropské stříbro, Svoboda bronz

„Ani jsme se moc neunavily," usmívala se spokojeně Straková. Průběh soutěže moc neznala, soustředila se na 192 cm, což považovala za klíčovou postupovou výšku.

"Nakonec nás jde devět, takže to je v pohodě. Nějaké síly jsem vyčerpala, ale také nějaké ušetřila, takže jsem ráda, že to tak dopadlo," hodnotila.

Čekala hektické rozeskakování i proto, že souběžně se konala kvalifikace tyčkařů, dálkařů a na rovince se běhaly šedesátky. Navíc skáče z levé strany. "Moc mě nepouštěli, ale čekala jsem to ještě horší."

Přečtěte si také: Překážkář Svoboda postoupil na HME do finále

Její spolubydlící Lucie Škrobáková, senzační stříbrná medailistka v běhu na 60 metrů překážek, si v pátek odstěhovala matraci na pokoj k Denise Rosolové a Martině Šestákové. "Mám lehké spaní, aspoň jsem si odpočinula," děkovala Straková.

Večer si dala obligátní skleničku vína, ale cítila i náběh na virózu.

"Tak jsem to vitamíny zarazila," doufá. O medaili bude skákat v neděli od 15:40.

Dálkař Novotný předčasně skončil

Kvalifikací překvapivě neprošel dálkař Roman Novotný, který přijel do Turína jako kandidát na medaili. Výkon 777 centimetrů však na postup do finále nestačil.

Podobně dopadl tyčkař Michal Balner, jenž překonal 540 centimetrů, ale 555 už nezvládl a skončil čtrnáctý.

Novotný nehledal výmluvy.

"Prostě jsem to pokazil," řekl osmý dálkař z olympijských her v Pekingu, který si letos vylepšil halové maximum na 805 cm.

První pokus byl podle něj nervózní.

"To jsem čekal," uvedl. Potom přešlápl skok, který by pravděpodobně na postup stačil. "A ve třetím jsem se asi podvědomě bál, že přešlápnu, to je celý," zhodnotil stroze své vystoupení, které znamenalo třinácté místo.

Připraven byl prý dobře, i sektor mu seděl.

"Dalo se to skočit, určitě jsem na to měl. Všechno bylo dobré, za to prostě můžu já," kritizoval se.

Před závodem se vyspal dobře, i když je na pokoji s Petrem Svobodou, který v pátek získal bronz a měl důvod k oslavám. Úspěšný překážkář spal u přítelkyně tyčkařky Jiřiny Ptáčníkové.

„Včera jsme pokecali, gratuloval jsem mu a kolem jedenácté jsem šel spát," uvedl Novotný.

Nevadilo mu ani časné vstávání.

"To mě dneska neovlivnilo. Byla to spíš katastrofa. Neustál jsem to," dodal.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Porota dospěla k verdiktu v procesu s expolicstou Derekem Chauvinem, který čelí obvinení z vraždy černocha George Floyda, píše agentura AP

Zdroj: ČTK
Další zprávy