Soukalová je téměř dokonalá, Šlesingr podprůměrný. A co ostatní?

Ondřej Kuchař Ondřej Kuchař
7. 12. 2015 6:35
Úvodní podnik biatlonového Světového poháru v nové sezoně je minulostí. Jak si čeští reprezentanti vedli střelecky, jak běžecky a kolik třeba spotřebovali nábojů? Dozvíte se v biatlonovém sumáři.
Střelba jako základ úspěchu. Soukalová v Östersundu střílela s úspěšností téměř 92 %. | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Östersund - Světový pohár v biatlonu má za sebou první podnik, který uspořádal švédský Östersund. Pro české barvy, a zejména pro české muže, ale nebyl tak úspěšný jako ten loňský. Ve sprintu sice triumfovala Gabriela Soukalová a smíšená štafeta získala bronz, to bylo ale vše.

Z mužů se nikdo nedostal ani do desítky, natož aby atakoval pódium. V ženách Soukalové sekundovala jen Veronika Vítková. Inu, namlsaný český fanoušek asi čekal ještě o něco víc.

Co říkají čísla...

Přesná střelba. Ta je v biatlonu základem úspěchu. Desatero našich reprezentantů v osmi závodech vypálilo z pušky celkem 540 nábojů, z nichž 431 našlo cíl. Úspěšnost střelby se tak zastavila na 80 %, což je spíše průměrné číslo. Nyní už ale k jednotlivcům.

Gabriela Soukalová

Škoda rány, která padne vedle. A zvlášť když je poslední. Tuto větu si mohla po vytrvalostním závodě říkat Gabriela Soukalová. Devatenáct ran mířilo přesně, ale poslední dvacátá ji připravila o vítězství. Chuť si však spravila ve sprintu, který suverénně ovládla. O den později ve stíhacím závodě pak vítězství neobhájila, i tak ale dojela na výborném pátém místě. Běžecky na tom byla ve všech závodech skvěle, vyjma právě nedělní stíhačky patřila vždy mezi absolutní špičku. A úspěšnost střelby? Famózních 91,7 %.

Veronika Vítková

Nejlepším individuálním umístěním pozítří 27leté závodnice bylo sedmé místo z vytrvalostního závodu na 15 kilometrů. Výborný běžecký čas zaznamenala rovněž na nejkratší sprinterské distanci, avšak v závěrečné stíhačce jako by jí scházely síly.

I když na střelbě chybovala pouze jednou, až 21. běžecký čas zhatil naději na lepší umístění. Spolu se Soukalovou, Moravcem a Šlesingrem si domů veze alespoň bronz ze smíšené štafety. Celkem však byla v běhu a na své poměry i ve střelbě nadprůměrná. V loňské sezoně byla její úspěšnost 80 %, teď po Östersundu je to líbivějších 86,7 %.

Ondřej Moravec

Zklamání. Jindy vyhlášený rychlík se na švédském sněhu spíše trápil. Ve stíhačce 19., ve vytrvalostním závodě 20. a ve sprintu dokonce až 40., na to jsme u tohoto borce zvyklí nebyli. Úspěšnost střelby byla jeho standardních 85 %, problém však byl na spoušti, kdy mnoho ran zbytečně odkládal a na střelnici tak promrhal mnoho důležitých vteřin.

Michal Šlesingr

Ach ta střelba. Běžecky na tom nebyl špatně a potvrdil tak svá slova o tom, že se cítí dobře a má natrénováno. S puškou v ruce to však bylo horší. Z 60 terčů mu spadlo pouhých 46 a s úspěšností 76,7 % patřil v této činnosti mezi podprůměrné biatlonisty. Nejlepším umístěním byla dvacátá příčka v nedělním stíhacím závodě.

Michal Krčmář

Na Östersund jen tak nezapomene. Ve sprintu si tu totiž dojel pro svůj zatím životní výsledek v podobě 13. místa. Jak ale sám řekl, umístění nepřeceňuje, jelikož měl oproti svým konkurentům štěstí na slušné povětrnostní podmínky, které přály později startujícím závodníkům. Jinak to ale byla i od Krčmáře bída. S úspěšností střelby pouhých 73 % patřil mezi ty vůbec nejhorší.

Eva Puskarčíková

Od této čtyřiadvacetileté závodnice se letos čekají lepší umístění, než tomu bylo loni. Úvodní závody sezony však většímu progresu zatím nenapovídají. Nejlíp si Puskarčíková vedla ve stíhačce na 10 kilometrů, kde obsadila 22. příčku. Ve sprintu ani ve vytrvalostním závodu se pak vůbec nevešla do top 40. Střelecká čísla také průměrná, 80 %.

Jaroslav Soukup

Nejstarší muž z české biatlonové reprezentace znovu potvrdil, že už není žádným rychlíkem. Jeho zbraní je však vytrvalost. V Östersundu startoval ve třech závodech a právě v tom nejdelším na dvacet kilometrů se mu zadařilo nejvíce, když si dojel pro 28. místo. Ve dvou zbývajících pak nebyl ani v nejlepší padesátce. Běžecky už asi od Soukupa přílišné zlepšení čekat nemůžeme, ale na střelbě by to jistě šlo. 75,5 % je na jeho poměry tristní číslo.

Jitka Landová

Podobně jako u Puskarčíkové i u Jitky Landové trenér Zdeněk Vítek čekal víc. Zde však přílišné závěry dělat nejdou, jelikož pětadvacetiletá rodačka z Jablonce nad Nisou nastoupila jen do vytrvalostního závodu a do sprintu, v nichž dojela 73., respektive 32. Se zbraní to taky nebyla žádná sláva, úspěšnost 76,6 % je obdobná jako loni. Uvidíme, co předvede o víkendu v Hochfilzenu.

Tomáš Krupčík

Pátý muž českého týmu. Ve sprintu si vyjel jediné tři body, jinak vždy zůstal za bodovanými místy. Střelecky solidních 80 % však prokládá podprůměrným během. Pokud se chce poprvé v životě podívat do nejlepší dvacítky, bude muset zabrat.

Lucie Charvátová

Benjamínek české biatlonové reprezentace ukázal obrovský potenciál. Dvaadvacetiletá Lucie Charvátová ve čtvrtečním vytrvalostním závodu sice dokončila závod až v šesté desítce pořadí, nicméně na trati zářila. Pokud se jí společně s trenéry podaří vypilovat střelbu, můžeme se od ní brzy dočkat velkých výsledků. V Östersundu střílela s mizernou úspěšností 63 %.