Soukalová je téměř dokonalá, Šlesingr podprůměrný. A co ostatní?

Ondřej Kuchař Ondřej Kuchař
7. 12. 2015 6:35
Úvodní podnik biatlonového Světového poháru v nové sezoně je minulostí. Jak si čeští reprezentanti vedli střelecky, jak běžecky a kolik třeba spotřebovali nábojů? Dozvíte se v biatlonovém sumáři.
Střelba jako základ úspěchu. Soukalová v Östersundu střílela s úspěšností téměř 92 %.
Střelba jako základ úspěchu. Soukalová v Östersundu střílela s úspěšností téměř 92 %. | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Östersund - Světový pohár v biatlonu má za sebou první podnik, který uspořádal švédský Östersund. Pro české barvy, a zejména pro české muže, ale nebyl tak úspěšný jako ten loňský. Ve sprintu sice triumfovala Gabriela Soukalová a smíšená štafeta získala bronz, to bylo ale vše.

Z mužů se nikdo nedostal ani do desítky, natož aby atakoval pódium. V ženách Soukalové sekundovala jen Veronika Vítková. Inu, namlsaný český fanoušek asi čekal ještě o něco víc.

Co říkají čísla...

Přesná střelba. Ta je v biatlonu základem úspěchu. Desatero našich reprezentantů v osmi závodech vypálilo z pušky celkem 540 nábojů, z nichž 431 našlo cíl. Úspěšnost střelby se tak zastavila na 80 %, což je spíše průměrné číslo. Nyní už ale k jednotlivcům.

Gabriela Soukalová

Škoda rány, která padne vedle. A zvlášť když je poslední. Tuto větu si mohla po vytrvalostním závodě říkat Gabriela Soukalová. Devatenáct ran mířilo přesně, ale poslední dvacátá ji připravila o vítězství. Chuť si však spravila ve sprintu, který suverénně ovládla. O den později ve stíhacím závodě pak vítězství neobhájila, i tak ale dojela na výborném pátém místě. Běžecky na tom byla ve všech závodech skvěle, vyjma právě nedělní stíhačky patřila vždy mezi absolutní špičku. A úspěšnost střelby? Famózních 91,7 %.

Veronika Vítková

Nejlepším individuálním umístěním pozítří 27leté závodnice bylo sedmé místo z vytrvalostního závodu na 15 kilometrů. Výborný běžecký čas zaznamenala rovněž na nejkratší sprinterské distanci, avšak v závěrečné stíhačce jako by jí scházely síly.

I když na střelbě chybovala pouze jednou, až 21. běžecký čas zhatil naději na lepší umístění. Spolu se Soukalovou, Moravcem a Šlesingrem si domů veze alespoň bronz ze smíšené štafety. Celkem však byla v běhu a na své poměry i ve střelbě nadprůměrná. V loňské sezoně byla její úspěšnost 80 %, teď po Östersundu je to líbivějších 86,7 %.

Ondřej Moravec

Zklamání. Jindy vyhlášený rychlík se na švédském sněhu spíše trápil. Ve stíhačce 19., ve vytrvalostním závodě 20. a ve sprintu dokonce až 40., na to jsme u tohoto borce zvyklí nebyli. Úspěšnost střelby byla jeho standardních 85 %, problém však byl na spoušti, kdy mnoho ran zbytečně odkládal a na střelnici tak promrhal mnoho důležitých vteřin.

Michal Šlesingr

Ach ta střelba. Běžecky na tom nebyl špatně a potvrdil tak svá slova o tom, že se cítí dobře a má natrénováno. S puškou v ruce to však bylo horší. Z 60 terčů mu spadlo pouhých 46 a s úspěšností 76,7 % patřil v této činnosti mezi podprůměrné biatlonisty. Nejlepším umístěním byla dvacátá příčka v nedělním stíhacím závodě.

Michal Krčmář

Na Östersund jen tak nezapomene. Ve sprintu si tu totiž dojel pro svůj zatím životní výsledek v podobě 13. místa. Jak ale sám řekl, umístění nepřeceňuje, jelikož měl oproti svým konkurentům štěstí na slušné povětrnostní podmínky, které přály později startujícím závodníkům. Jinak to ale byla i od Krčmáře bída. S úspěšností střelby pouhých 73 % patřil mezi ty vůbec nejhorší.

Eva Puskarčíková

Od této čtyřiadvacetileté závodnice se letos čekají lepší umístění, než tomu bylo loni. Úvodní závody sezony však většímu progresu zatím nenapovídají. Nejlíp si Puskarčíková vedla ve stíhačce na 10 kilometrů, kde obsadila 22. příčku. Ve sprintu ani ve vytrvalostním závodu se pak vůbec nevešla do top 40. Střelecká čísla také průměrná, 80 %.

Jaroslav Soukup

Nejstarší muž z české biatlonové reprezentace znovu potvrdil, že už není žádným rychlíkem. Jeho zbraní je však vytrvalost. V Östersundu startoval ve třech závodech a právě v tom nejdelším na dvacet kilometrů se mu zadařilo nejvíce, když si dojel pro 28. místo. Ve dvou zbývajících pak nebyl ani v nejlepší padesátce. Běžecky už asi od Soukupa přílišné zlepšení čekat nemůžeme, ale na střelbě by to jistě šlo. 75,5 % je na jeho poměry tristní číslo.

Jitka Landová

Podobně jako u Puskarčíkové i u Jitky Landové trenér Zdeněk Vítek čekal víc. Zde však přílišné závěry dělat nejdou, jelikož pětadvacetiletá rodačka z Jablonce nad Nisou nastoupila jen do vytrvalostního závodu a do sprintu, v nichž dojela 73., respektive 32. Se zbraní to taky nebyla žádná sláva, úspěšnost 76,6 % je obdobná jako loni. Uvidíme, co předvede o víkendu v Hochfilzenu.

Tomáš Krupčík

Pátý muž českého týmu. Ve sprintu si vyjel jediné tři body, jinak vždy zůstal za bodovanými místy. Střelecky solidních 80 % však prokládá podprůměrným během. Pokud se chce poprvé v životě podívat do nejlepší dvacítky, bude muset zabrat.

Lucie Charvátová

Benjamínek české biatlonové reprezentace ukázal obrovský potenciál. Dvaadvacetiletá Lucie Charvátová ve čtvrtečním vytrvalostním závodu sice dokončila závod až v šesté desítce pořadí, nicméně na trati zářila. Pokud se jí společně s trenéry podaří vypilovat střelbu, můžeme se od ní brzy dočkat velkých výsledků. V Östersundu střílela s mizernou úspěšností 63 %.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Ministr Stanjura nařídil přezkum loňského prominutí DPH u plynu a elektřiny

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) nařídil na základě vnějšího podnětu přezkoumat rozhodnutí své předchůdkyně Aleny Schillerové (ANO), které se týkalo prominutí DPH u plynu a elektřiny za listopad a prosinec. Cílem přezkumu je zejména ověření zákonnosti toho, zda lze skokový nárůst cen energií v posledním čtvrtletí loňského roku objektivně vykládat jako mimořádnou událost, která je ze zákona nezbytná k vydání generálního pardonu ministra financí. Uvedlo to ministerstvo. Na přezkum upozornila Česká televize. 

O prominutí DPH z dodání elektřiny a plynu rozhodla Schillerová generálním pardonem loni 20. října s cílem reagovat prominutím daně na skokový růst cen energií, a pomoci tak plošně domácnostem s rostoucími výdaji na bydlení.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vnitřně vysídlených bylo loni přes 59 milionů lidí, nejvíce v historii. Polovinu tvořily děti

Konflikty a přírodní katastrofy donutily loni další miliony lidí opustit své domovy. Ve vlasti, ale mimo svůj domov, žilo loni 59,1 milionu lidí, což je nejvyšší číslo v historii. Téměř polovina z nich byly děti, uvádí dnes zveřejněná zpráva Centra pro vnitřně vysídlené osoby (IDMC) při Norské radě pro uprchlíky (NRC).

Naprostá většina vnitřně vysídlených, 53,2 milionu lidí, odešla kvůli válečným konfliktům nebo násilí probíhajícímu v 59 zemích světa. Dalších 5,9 milionu lidí přinutila ke stěhování přírodní katastrofa, nejčastěji bouře, povodně a požáry. Během loňského roku IDMC zaznamenala přes 38 milionů vynucených stěhování, přičemž někteří lidé museli prchat opakovaně.

Kvůli konfliktům a násilí jsou lidé nejčastěji vnitřně vysídleni ve střední Africe, Střední Americe, v Afghánistánu, Sýrii nebo Barmě. Přírodní katastrofy a důsledky klimatických změn nejhůře dopadají na obyvatele Asie. Šest milionů vnitřně vysídlených žije v Číně nebo na Filipínách, pět milionů v Indii. Zhruba půl milionu lidí opustilo kvůli klimatu své domovy také v Brazílii nebo ve Spojených státech.

Letošní vydání zprávy klade zvláštní důraz na situaci dětí. Zhruba 25,2 milionu vnitřně vysídlených jsou děti do 18 let. Pokud se do statistik započtou mladí až do 25 let, je jich 33 milionů ve 104 zemích.

"Důsledky jejich vysídlení dalece přesahují jejich bezprostřední bezpečnost, blahobyt a vzdělání. Zdravé a šťastné dítě s větší pravděpodobností přispěje ke spravedlivé společnosti a fungující ekonomice," uvádí IDMC.

Zpráva pracuje s daty za rok 2021, a proto nezahrnuje dopady války na Ukrajině, která začala ruskou invazí 24. února letošního roku. Zpráva tento konflikt ale v závěru zmiňuje a řadí ho mezi nejhorší migrační krize na světě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V pátek bude v Česku až 30 stupňů, přijdou ale také silné bouřky

Pátek by měl být v Česku letošním prvním takzvaně tropickým dnem. Meteorologové očekávají, že nejvyšší teploty vystoupají až na 30 stupňů Celsia. Zároveň se ale k večeru od západu zatáhne a dorazí bouřky, ojediněle i silné. O víkendu by už mělo pršet méně, teplotní maxima ale nebudou tak vysoká jako v pátek. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

V pátek bude nejprve většinou polojasno s ojedinělými přeháňkami, které budou ale k večeru zesilovat. Bouřky by měly zasáhnout hlavně severozápad a sever Čech, zřejmě především Karlovarský a Ústecký kraj. Meteorologové počítají s tím, že dnes ještě předpověď upřesní.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

KLDR plánuje další jaderný test. Může k němu dojít během Bidenovy návštěvy Soulu, tvrdí USA

Severní Korea dokončila přípravy dalšího jaderného testu a provede ho v příhodný okamžik, uvedl jihokorejský poslanec na základě zpráv od tajných služeb. Informovala o tom agentura Jonhap. Podle Washingtonu k testu dojde během návštěvy amerického prezidenta Joea Bidena v Soulu, která začne v pátek. Na tiskové konferenci to uvedl bezpečnostní poradce Bílého domu Jack Sullivan.

Jihokorejská zpravodajská služba na brífinku pro zákonodárce uvedla, že existují signály, že by KLDR mohla odpálit mezikontinentální balistickou raketu, přestože se potýká se zrychlující pandemií covidu-19. "Přípravy Pchjongjangu jsem téměř dokončené", test by mohl přijít "velmi brzy", řekl poslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy