Vylétá Matura v Planici elitní desítku? Má na to, věří kouč

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
21. 3. 2013 18:30
Světový pohár ve skocích na lyžích tento víkend končí leteckými závody v Planici. Jan Matura bojuje o elitní desítku.
Jan Matura letos zažil báječnou sezonu. Korunuje ji úspěchem i v Planici?
Jan Matura letos zažil báječnou sezonu. Korunuje ji úspěchem i v Planici? | Foto: Reuters

Praha - Letošní Světový pohár ve skocích na lyžích spěje ke svému finiši. O předposledním březnovém víkendu poměří závodníci síly při letech v Planici.

Stařičký, ale přesto stále oblíbený mamutí můstek Letalnica, na nějž nevede lanovka, a tak musí závodníci vystoupat nahoru po svých, rozhodne o konečném pořadí celkové klasifikace.

S výjimkou vítěze, rekordmana Gregora Schlierenzauera, ještě nemá nikdo nic jisté.

Elitní desítka je blízko

Také české barvy mají o co bojovat. Lídr výpravy Jan Matura by svou životní sezonu rád zakončil v elitní desítce. Zatím je s 583 body jedenáctý.

"Určitě na to má," věří trenér David Jiroutek svému svěřenci.

"Například Hilde teď nepostoupil z kvalifikace, tak toho bude chtít Honza stáhnout," zmínil Jiroutek devátého Nora, na nějž Matura ztrácí 29 bodů. Desátý Slovinec Peter Prevc má 604 bodů.

Letos létá skvěle

Že letecké závody Maturovi jdou, letos už několikrát prokázal. V norském Vikersundu, kde si také vylepšil svůj osobní rekord na 224,5 metru, vybojoval dvě jedenáctá místa. Doma v Harrachově pak dokonce dvakrát dosáhl na pódium (třetí a druhé místo).

Může zazářit i v Planici? "Vyloučeno to není, možností je hodně," připustil skvělý výsledek Jiroutek. "Hodně bude záležet na podmínkách a na tom, jak bude foukat vítr. Výkonnost na to určitě má a motivace uspět v posledním závodu je velká."

Z kvalifikace postoupili i Hájek a Matura

Reprezentační kouč je také potěšen prozatimními výkony dalších členů výpravy. Do hlavního závodu prošli kromě Matury také Antonín Hájek, jenž v Planici před třemi lety famózně přistál až na hranici 236 metrů, a Lukáš Hlava.

"Kluci skáčou velmi dobře. Tonda Hájek skončil v kvalifikaci druhý, Lukáš Hlava osmý. Honza Matura byl předkvalifikovaný, takže skákal v tréninkové kombinéze," dodal Jiroutek.

Po pátečním podniku se bude pokračovat sobotním závodem družstev a v neděli víkend skončí soutěží jednotlivců pro třicítku nejlepších v pořadí SP.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy