Výkony českých tenistek, to je horská dráha. Jako tým ale nemají konkurenci

Aleš Vávra Aleš Vávra
18. 4. 2016 10:13
Dominance českého ženského tenisu trvá. Svěřenkyně nehrajícího kapitána Petra Pály okusí popáté během šestiletého zlatého období finále slavného Fed Cupu.
Český fedcupový tým ještě před semifinálovým duelem.
Český fedcupový tým ještě před semifinálovým duelem. | Foto: Česká sportovní / Pavel Lebeda (sport-pics.cz)

Praha - Dominance českého ženského tenisu trvá. Svěřenkyně nehrajícího kapitána Petra Pály okusí popáté během šestiletého zlatého období finále slavného Fed Cupu. Po těsné výhře ve Švýcarsku Češky vylepšily úchvatnou bilanci od roku 2011 na patnáct výher a jedinou porážku.

Ta už je nicméně také poměrně vousatá, neporazitelnost českých tenistek totiž přerušily pouze Italky na domácí antuce v Palermu v roce 2013.

V čem je výjimečnost Pálova výběru? Zatímco na začátku triumfálního desetiletí to byla železná jistota, s jakou soupeřky ničila dvojice Petra Kvitová - Lucie Šafářová, nyní po výkonnostním propadu obou žebříčkově nejlepších českých hráček lze vyzdvihnout především fantastický týmový duch, neocenitelnou tmelící práci kapitána a samozřejmě široký kádr, který úspěšně eliminuje opakující se výkyvy prakticky všech nominovaných tenistek.

Bacsinszká to Češkám usnadnila

Ve Švýcarsku to nebylo jiné. Vždyť pokud by šlo o klasický individuální turnaj, skončila by Karolína Plíšková hned v prvním kole, Barbora Strýcová pak ve druhém. Ani jedna z českých singlistek nedokázala zdolat 129. hráčku světa, neznámou Viktoriji Golubicovou.

Ještě hůře si ale naštěstí vedla Timea Bacsinszká, stabilní hráčka elitní světové dvacítky uhrála v sobotu proti Strýcové jen dvě hry a v neděli neměla nárok ani proti Plíškové. Herní selhání tenistky s maďarskými kořeny bylo během víkendu v Lucernu rozhodující položkou, díky které se Češky znovu probojovaly do finálového klání.

Mizerná forma Bacsinszké byla doslova požehnáním, přesto se český tým musel o postup poprat až v závěrečném deblu. A stejně jako proti Ruskám v listopadovém finále a v únoru v Rumunsku na závěr duelu prvního kola Pálovy svěřenkyně zrádnou rozhodující čtyřhru zvládly.

Plíšková za hrdinku, už tradičně

Po čtyřech triumfech z let 2011, 2012, 2014 a 2015 jsou české tenistky uvolněné, týmovou soutěží se baví. A závěrečný psychicky náročný debl o všechno je tak nemůže rozhodit.

"Vůbec jsem se nebála, věděla jsem, že to s Luckou zvládneme. Ani jedna jsme nebyla nervózní a od začátku jsme je pak drtily," tvrdila po semifinále Karolína Plíšková.

Společně s Hradeckou, která nastoupila ve Fed Cupu po delší době, naprosto převálcovaly dvojici Martina Hingisová - Golubicová a opět rozpoutaly oblíbený vítězný taneček. 

Plíšková se i přes sobotní prohru s hráčkou druhé světové stovky znovu naplno usadila na pozici největší české fedcupové hrdinky posledních měsíců.

Pála našel další opory

Osmnáctá hráčka světa, která rozhodla jak loňské finále proti Ruskám, tak letošní čtvrtfinále v Rumunsku, se v sobotu "ze všeho vybrečela" a v neděli opět typicky bez zbytečných emocí a velmi sebejistě najela na svou obvyklou vlnu.

Pála v Plíškové našel oporu, jistotu, která je v ženském tenise poměrně vzácná. Když trpí výkonnostní horskou dráhou Petra Kvitová a Lucie Šafářová, může kapitán s klidem použít třetí hvězdnou hráčku. A nezapomínejme ani na Strýcovou, podle získaných bodů nejlepší českou tenistku letošního roku.

Ta sobotním rodeem, které přichystala pro Bacsinszkou, vytvořila pro svůj tým luxusní pozici a především neocenitelnou psychologickou převahu nad semifinálovým soupeřem. Po získaném prvním bodu by si na Švýcarky nevsadil snad nikdo, pět zápasů se pak muselo hrát jen díky životní formě Golubicové.

Ve finále na Francouzky

Strýcová je dalším prvkem, který dokonale ilustruje perfektní týmový duch a dokonalou přátelskou atmosféru českého kolektivu. Energií a emocemi nabitá čerstvá třicátnice už dávno zapomněla na zlobu a zklamání, které cítila před necelými dvěma lety, když ji kapitán Pála nenominoval na vysněné finále.

Teď je plzeňská rodačka, jež debutovala v národních barvách v roce 2002 coby šestnáctiletá, opět nedílnou součástí vítězného stroje. Mašiny, která se může do historie zapsat pátým triumfem, třetím v řadě za sebou. Proti budou na podzim sebevědomé Francouzky. Jenže i ty dobře vědí, že český tým momentálně těžko hledá vážnou konkurenci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Výbuch sopky v Indonésii má již nejméně 14 obětí, téměř 100 lidí utrpělo zranění

Po výbuchu sopky Semeru na indonéském ostrově Jáva zahynulo nejméně 14 lidí a 98 jich utrpělo zranění, informoval dnes podle světových agentur místní úřad pro zvládání přírodních katastrof BNPB. Původně hovořil o jedné oběti a nejméně čtyř desítkách raněných. Deset lidí, kteří byli po erupci uvězněni v okolí místních dolů, se záchranářům podařilo přesunout do bezpečí.

Semeru je nejvyšší horou na Jávě, měří přes 3600 metrů. V sobotu začala sopka chrlit lávu a popel, sopečná mračna zahalila blízké vesnice a lidé začali z oblasti prchat, píše agentura Reuters. Erupce podle úřadů zničila řadu budov a poničila rovněž důležitý most spojující okres Lumajang a město Malang.

Mezi raněnými jsou podle BNPB dvě těhotné ženy. Z obětí se zatím podařilo identifikovat pouze dvě, uvedl úřad. Většina raněných utrpěla popáleniny. Úřady musely evakuovat asi 1300 lidí.

Taufiq Ismail Marzuqi, který žije v Lumajangu, řekl Reuters, že záchranné práce postupují zoufale pomalu kvůli poničenému mostu a nedostatku zkušeností dobrovolníků. Na videu, které natočil, se policisté a vojáci pokoušeli vyhrabat těla holýma rukama.

Sopka Semeru naposledy vybuchla v lednu, erupce se tehdy obešla bez obětí na životech. V roce 2010 zemřelo při erupci sopky Merapi na ostrově Jáva více než 350 lidí a 400 tisíc lidí muselo opustit své domovy. V Indonésii, která má přes 270 milionů obyvatel, je téměř 130 aktivních sopek. Tato oblast je součástí takzvaného ohnivého kruhu, což je pás kolem zlomových linií v Tichém oceánu s častým výskytem zemětřesení a sopečných erupcí.

Evropské středomořské seizmologické centrum (EMSC) dnes informovalo, že oblast severně od ostrova Halmahera zasáhlo zemětřesení o síle šesti stupňů. Zatím nejsou zprávy o obětech či větších škodách. Halmahera leží asi 2000 kilometrů severovýchodně od Semeru. Indonéské ministerstvo dopravy dnes uvedlo, že erupce nezpůsobila žádné narušení letů, ačkoli piloti dostali upozornění, aby si dávali pozor na padající popel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy