Vyhozené koleno i pokažený trik. Čeští skateboardisté si na MS vybrali smůlu

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
13. 2. 2019 10:39
Nikdo nevěděl, jak to bude vypadat. Skateboarding zažil v lednu v Brazílii premiérové mistrovství světa a zahájil tím první kvalifikační boje o olympijské hry v Tokiu. Čeští reprezentanti si vybrali smůlu. Tomáš Vintr si těsně před závody pochroumal koleno a Maximu Habancovi unikl postup do dalších kol jen o pár desetin bodů.
Čeští skateboardisti v Riu | Video:

Češi měli na šampionátu, který hostil 168 závodníků ze 42 zemí, dva reprezentanty. Závodili v disciplíně street, která imituje prostředí ulice, a v mužské i ženské kategorii.

Tomáše Vintra bohužel trápilo bolavé koleno a ač odjel jízdu čistou, nemohl si v ní dovolit předvést to nejlepší a tak pomýšlet na postup z kvalifikace závodu.

"Den před závodem jsem si poranil koleno, které už jsem neměl úplně v pořádku, když jsem přijel, tímhle se to dodělalo. Dokonce jsem myslel, že nebudu moct nastoupit, ale ráno jsme to zafixovali, co to šlo a dal jsem to na nějakých 50 procent aspoň pro účast," vysvětlil Aktuálně.cz Vintr.

Maxim Habanec měl skvělou formu a do poslední jízdy bojoval o postup do dalších kol. To mu nakonec pouze o dvě místa uteklo a skončil na 22. pozici.

"Tentokrát se mi jízda povedla, pokazil jsem jen poslední nejtěžší trik a to mě zřejmě stálo postup, chybělo mi asi 0,22 bodu. Samozřejmě respektuju rozhodnutí rozhodčích a snad se mi bude dařit líp," doufá Habanec.

Mistrovství světa ovládl Američan Nyjah Huston, který sváděl bitvu s domácím Kelvinem Hoeflerem. Ke zklamání brazilského publika, pokaždé, když se jejich oblíbenec k Hustonovi přiblížil, dokázal na to jezdec s přehledem odpovědět a pojistit si první místo. V ženách putovalo vítězství na druhou stranu světa, kam ho odvezla Japonka Nishimuraová. Na Brazílii opět zůstalo jen místo druhé, které vybojovala Bufoniová.

"Pro skateboarding i pro spoustu jezdců to byl trochu krok do neznáma, protože šlo o první mistrovství a k tomu hned začátek kvalifikace na olympiádu, přesto byl výsledek pro reprezentaci motivační a víme na čem pracovat," dodal Jan Lankaš, předseda České skateboardové asociace.

Mezinárodní i domácí sezóna začínají opět na jaře, kdy startuje série Street League i domácí skateboardový pohár. Pokračovat by měly i závody olympijské kvalifikace. "Budeme se snažit objet všechny, mělo by se závodit na všech kontinentech," říká Vintr.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy