Vychází nová hvězda českého lezení. Loužecká exceluje na ledových stěnách

Aneta Loužecká na stěně. Mačky a cepíny napevno zabodnuté v ledu.
Devatenáctiletá Aneta Loužecká. Bronzová medailistka z mistrovství světa juniorek sice nesnáší zimu, za svůj sport si ale vybrala lezení po ledových stěnách.
Česká ledolezkyně se představila na unikátní ledové stěně vyrobené před obchodním centrem na pražském Černém Mostě.
Ledolezení je horolezeckou disciplínou, při níž lezci používají ke zdolání stěny speciální nástroje: ostré cepíny a mačky, neboli hroty na botách.
Loužecká v úterý zájemcům ukázala, jak na to.
Foto: Milan Kammermayer
Devatenáctiletá dívka je jedinou reprezentantkou České republiky ve specifickém lezeckém sportu. Podívejte se, jak si před obchodním centrem na pražském Černém Mostě poradila s unikátní desetimetrovou stěnou, vyrobenou ze třinácti tun ledu.
 

Právě se děje

před 14 minutami

Útočník s nožem zavraždil u Paříže policejní úřednici, policie ho zastřelila

Útočník s nožem ve francouzském městě Rambouillet u vchodu na policejní stanici zavraždil policejní úřednici. Policisté ho postřelili, později zemřel. Podle médií byl muž občanem Tuniska.

Aktualizováno před 39 minutami

Koalice Spolu navrhuje, aby šéf BIS Koudelka dostal státní vyznamenání

Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) navrhuje, aby ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka obdržel státní vyznamenání. Chce tím ocenit práci kontrarozvědky pro českou bezpečnost, informovalo uskupení v tiskové zprávě. Medaile Za zásluhy by byla podle nich adekvátním oceněním i za zvládnutí situace v posledních dnech, kdy vyšly najevo informace o zapojení ruských agentů do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014.

Koudelka podle koalice Spolu nynější situaci, která vyústila v diplomatickou krizi mezi ČR a Ruskem, zvládl bravurně, i když byl vystaven "různým tlakům a zájmům ze strany zahraničních i domácích spolupracovníků cizích mocností". "Ředitel BIS Koudelka je člověk, který slouží občanům této země s plným nasazením. Dělá práci, o které se většinou vůbec nedozvíme, ale přesto je pro naši bezpečnost naprosto zásadní," uvedl v tiskové zprávě předseda lidovců Marian Jurečka.

Zeman činnost BIS a Koudelky dlouhodobě kritizuje, šéfa kontrarozvědky pětkrát odmítl jmenovat generálem. Premiér Andrej Babiš (ANO) tento týden uvedl, že kabinet opět navrhne Koudelkovo povýšení do hodnosti generála. Vláda o tom bude rozhodovat v pondělí. Rovněž udělování státních vyznamenání patří mezi pravomoci prezidenta.

Další zprávy