Vstupenka za sto tisíc, reklama za 124 milionů. Je tu Super Bowl

Ondřej Kuchař Ondřej Kuchař
7. 2. 2016 7:00
Je tu finále ligy amerického fotbalu NFL. V zápase, kterému nikdo neřekne jinak než Super Bowl, se utkají týmy Denver Broncos a Carolina Panthers.
Carolinu Panthers čeká druhé finále v klubové historii. Před dvanácti lety v něm prohráli s týmem New England Patriots.
Carolinu Panthers čeká druhé finále v klubové historii. Před dvanácti lety v něm prohráli s týmem New England Patriots. | Foto: Profimedia

Santa Clara (USA) - Jubilejní padesáté finále ligy amerického fotbalu NFL bude v noci na pondělí hostit kalifornská Santa Clara. V zápase, kterému nikdo neřekne jinak než Super Bowl, se utkají týmy Denver Broncos a Carolina Panthers.

Tak jako každé utkání moderní historie tohoto sportu, bude i toto finále soubojem quarterbacků. O generační souboj se postarají 39letý Peyton Manning z Broncos, kterého čeká už čtvrtý Super Bowl kariéry, a o třináct let mladší ofenzivní lídr Panterů Cam Newton. Manning půjde do zápasu jako nejstarší quarterback v dějinách, vítězstvím by se vyšvihl mezi legendy s více než jedním triumfem v NFL.

Oba týmy však cestu k vysněnému duelu neměly jednoduchou. V základní části ale rozhodně více dominovala Carolina, která z šestnácti zápasů prohrála jediný a i v play off si počínala suverénně. Na druhé straně Denver padl v dlouhodobé soutěži hned čtyřikrát. V následném semifinále se pak nadřeli s loňskými vítězi New England Patriots, které porazili až po boji 20:18.

Nejsledovanější událost Ameriky

Do hlediště Levi's Stadium se vměstná 75 tisíc fanoušků. Ještě mnohem více lidí se však bude na utkání dívat v televizích. Loňský Super Bowl vstoupil do dějin jako nejsledovanější přenos v USA všech dob. Sledovalo jej v průměru 114,4 milionů diváků, což je více než třetina celé populace Spojených států. Na čele tak po 27 letech vystřídal poslední epizodu legendárního seriálu M*A*S*H.

Pokud byste však chtěli být na stadionu přímo v centru dění, vězte, že se pořádně plácnete přes kapsu. Nejlevnější lístek totiž vyjde na 70 tisíc korun, ten nejdražší pak dokonce na úctyhodných 650 tisíc.

Ještě na mnohem větší peníze ale vyjde reklama, která běží v televizi o poločasové přestávce. Třicet sekund trvající spot vyjde inzerenta na neuvěřitelných 124 milionů korun. 

Samotná přestávka mezi poločasy trvá rovnou hodinu. Diváci se ale rozhodně nenudí. Na pódiu se na trávníku rok co rok střídají ta největší hudební esa, jaká Amerika nabízí. Letos to budou Beyoncé, Bruno Mars a skupina Coldplay.

Favoritem jsou Panthers

Ale zpět k zápasu. Jako outsider do něj půjdou Broncos. Důvody jsou prosté. V sezoně nebyli zdaleka tak dominantní a letos v žádném utkání nečelili tak běhavému a rychlostně nadanému quarterbackovi, jakým je Newton.

Pokud holdujete sázkám, na vítězství Caroliny si můžete vsadit zhruba v kurzu 1.50, na opačný výsledek, tedy triumf Denveru v kurzu okolo tří. Přímý přenos bude vysílat stanice Sport2. Zápas bude zahájen půl hodiny po nedělní půlnoci.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Zaveďme jeden volební obvod pro volby do sněmovny, navrhuje Hamáček. Chce posílit autoritu předsedů

Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček by chtěl změnit systém voleb do Poslanecké sněmovny. Místo 14 volebních obvodů by byl jediný stejně jako u voleb do Evropského parlamentu. Hamáček do řekl v rozhovoru pro sobotní vydání Lidových novin. Podle něj by takový systém posílil autoritu předsedů politických stran.

"Při jednom obvodu bychom měli jednoho lídra dvěstěčlenné kandidátky. Odpadly by debaty o potřebném množství hlasů ke zvolení," řekl vicepremiér s odkazem na fakt, že počet hlasů nutných ke zvolení poslance se nyní kraj od kraje liší. Změna by měla dopad i dovnitř stran, v nichž by oslabili regionální bossové.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Armáda hlásí nárůst počtu vojáků, loni jich přibylo téměř osm set

Na ministerstvu obrany sloužilo a pracovalo na začátku roku o 874 zaměstnanců více než před rokem. Celkem měl resort 33 958 zaměstnanců. Nejvíce přibylo profesionálních vojáků, zvýšil se i počet občanských zaměstnanců. Přibylo také příslušníků aktivní zálohy. Letošní náborový cíl profesionálních vojáků je podle mluvčí generálního štábu Magdaleny Dvořákové stanoven na 2000 mužů a žen. Každoročně zároveň několik set vojáků odchází.

Na ministerstvu obrany k letošnímu 1. lednu pracovalo 25 899 vojáků z povolání, 6896 občanských zaměstnanců a 1163 státních zaměstnanců. Počet vojáků z povolání se tak za poslední rok zvýšil o 794 a počet občanských zaměstnanců o 100. Naopak státních zaměstnanců o 20 ubylo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy