Krpálek se nemůže prát. Judistická federace zrušila olympijské kvalifikační turnaje

Sport ČTK Sport, ČTK
Aktualizováno 10. 3. 2020 9:28
Mezinárodní judistická federace (IJF) zrušila kvůli šíření koronaviru do konce dubna všechny olympijské kvalifikační turnaje. Opatření se týká mimo jiné Grand Prix v Antalyi 3. až 5. dubna, kde se měl poprvé v sezoně představit olympijský vítěz Lukáš Krpálek.
Lukáš Krpálek
Lukáš Krpálek | Foto: Reuters

Zrušen byl také Grand Slam v Jekatěrinburgu, na němž měli tento týden od pátku do neděle zápasit tři čeští judisté, a také Grand Prix v Tbilisi na konci března s pěti přihlášenými Čechy.

"Bohužel situace je nyní nebezpečná a kritická z mnoha úhlů pohledu. V těchto těžkých časech je pro nás klíčové udržet judistickou rodinu v bezpečí a zároveň zajistit spravedlivé možnosti pro všechny sportovce v olympijské kvalifikaci," uvedli představitelé IJF.

Krpálek chtěl v turecké Antalyi absolvovat generálku na domácí mistrovství Evropy, jež se má v Praze konat 1. až 3. května. Olympijský vítěz z Ria de Janeiro už kvůli koronaviru přišel o plánované soustředění v Japonsku, které bylo zrušeno kvůli tamnímu uzavření univerzit. Místo toho plánuje dvojnásobný český Sportovec roku odcestovat příští týden na kemp do Brazílie.

Epidemie koronaviru si vyžádala zrušení některých olympijských kvalifikací i v jiných sportech a dělá vrásky organizátorům her, jež se mají v Tokiu konat od 24. července do 9. srpna. Mezinárodní olympijský výbor a pořadatelé nicméně veřejně ujišťují, že si možnost zrušení či odložení OH nepřipouštějí.

Japonsko ale přišlo také o turnaj World Tour ve stolním tenisu, jenž se měl uskutečnit 21. až 26. dubna v městě Kitakjúšú na jihu země. Mezinárodní federace stolního tenisu (ITTF) uvedla, že si pro Japan Open rezervuje místo v programu v pozdějším termínu.

V zámoří nesmí do šaten nikdo cizí

Čtyři americké profesionální soutěže se v rámci opatření proti šíření koronaviru rozhodly uzavřít hráčské šatny pro osoby zvnějšku, mimo jiné zástupce médií. 

Ode dneška tak budou mít do kabin klubů hokejové NHL, basketbalové NBA, fotbalové MLS a baseballové MLB přístup pouze samotní hráči a členové realizačních týmů.

Na neurčito je tak zrušena v zámoří běžná praxe, že novináři dělají rozhovory s hráči přímo v šatnách. "Přístup médií (k hráčům) bude zajištěn na určených místech mimo kabiny," uvedli zástupci soutěží, mezi nimiž není liga amerického fotbalu NFL, jejíž sezona v únoru skončila Super Bowlem.

Ještě před kolektivním prohlášením podobná opatření zavedly o víkendu některé týmy hokejové NHL. Zástupci NBA zase specifikovali, že při rozhovorech musí být mezi novináři a respondenty dodržena vzdálenost šest až osm stop (1,8 až 2,5 metru).

Epidemie nového typu koronaviru zatím na rozdíl od Evropy či Asie profesionální sport v Severní Americe ovlivňovala jen minimálně. V neděli už ale organizátoři kvůli obavám z šíření viru zrušili velký tenisový turnaj v kalifornském Indian Wells a v ohrožení jsou domácí zápasy hokejistů San Jose Sharks.

Po úmrtí ženy na COVID-19 totiž v pondělí zakázal kalifornský okres Santa Clara, jehož správním městem je San Jose, minimálně do konce března akce s více než 1000 návštěvníky.

Sharks mají v březnu odehrát tři domácí zápasy a zatím není jasné, zda se uskuteční bez diváků, budou odloženy či se přesunou do jiné haly. Nařízení okresu ovlivní také mimo jiné program fotbalistů San Jose Earthquakes v MLS.

 

Právě se děje

Další zprávy